Saç Ekimi Sonrası Dökülme Olursa Ne Yapmalıyım?

Saç Ekimi Sonrası Dökülme Olursa Ne Yapmalıyım?
Saç Ekimi Sonrası Dökülme Olursa Ne Yapmalıyım?
Genel Bilgi
4 Yorum

Saç Ekimi Sonrası Dökülme Olursa Ne Yapmalıyım? Saç ekiminden sonra saç dökülmesi ile karşılaşılması son derece normal bir durumdur. Saç ekimi işleminin ardından kişiler saç dökülmesiyle karşılaşabilirler. Bu dökülme şok dökülme olarak bilinir. Şok dökülme yaşanması son derece olağan kabul edilen bir durumdur ve sağlıklıdır. Saç ekimi sonrası, ekim yapılan bölgede kabuklanma meydana gelecektir. Bu kabuklanma saç ekiminin başarılı olduğunu gösteren bir durumdur ve kabuklanmanın anormal kabul edilmemesi gerekir.

Saç ekimi sonrası karşılaşılan dökülmeler, kabuklanma, kaşıntı ve bunlara benzer yan etkiler her saç ekimi yaptıran kişinin karşılaştığı yan etkilerdir. Ortalama 2 hafta kadar süren bu süreç tamamlandığında kişilerin saçları uzamaya başlayacaktır. Ancak kabuklanma ve dökülme gibi süreçlerde kişilerin sakin olması önerilir. Saç ekimi sonrasında karşılaşılan tüm unsurlar normal olmasına karşın anormal bir durum ile karşılaşıldığında mutlaka uzman doktorlar ile görüşülmesi gerekir.

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Saç ekiminden sonra dikkat edilecekler arasında birçok unsur bulunur. Hem saç ekimi yapılan bölgenin korunması hem de kişinin genel sağlığına dikkat etmesi önemlidir. Saç ekimi yaptırdıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Beslenmeye dikkat edilmeli ve saç ekimini takip eden ilk dönemlerde yağlı ve karbonhidrat ağırlıklı beslenilmemelidir.
  • Protein alımı desteklenmeli ve kişiler dengeli beslenmeye özen göstermelidir.
  • Su tüketimi bu dönemde kesinlikle azaltılmamalı ve uzmanların önerdiği kadar su tüketimi yapılmalıdır.
  • Saç ekimi yapılan bölge korunmalı ve kaşıntı gibi yan etkilere karşı direnç gösterilmelidir.
  • Bölgenin hassas olduğu ve tüm dış etkenlere açık olduğu unutulmamalı ve doktor tavsiyelerinden çıkılmamalıdır.

Saç Ekimi Yaptırdıktan Sonra Saç Dökülür Mü?

Saç ekimi sonrasında saç dökülmesi ile karşılaşılabilmektedir. Saç ekimi sonrasında saç dökülmesiyle karşılaşmak son derece normal bir durumdur. Saç ekimi sonrasında kişilerin saçları uzamaya başlar ve uzama sonrasında ise ani dökülme ile karşılaşılabilir. Bunun temel sebebi köklerin yeniden canlanmaya başlaması ve sürece adapte olma durumudur. Mevcut sürece adapte olduktan sonra saçlar yeniden ve daha güçlü şekilde uzamaya başlar. Saç kaybından ve saçsız görüntünüzden rahatsızsanız uzman kontrolünde ve onayı dahilinde bu aşamada protez saç yaptırabilirsiniz. Böylelikle süreci saçlı bir şekilde atlatabilirsiniz.

Eğer sürekli olarak saç uzaması ardından saç dökülmesiyle karşılaşılıyor ise bu durumda saç ekiminin başarısız olduğu düşünülebilir. Saç ekimi yaptırdıktan sonra dökülme ile karşılaşmak son derece normaldir. Ancak dökülme miktarı ve sıklığı gibi unsurların mutlaka uzmanlar ile paylaşılması ve gerekli tetkiklerin yaptırılması gerekir. Normal olarak kabul edilen dökülme olduğu kadar anormal olarak kabul edilen dökülme miktarı da bulunmaktadır.

Saç Ekiminden Sonra Dökülme Ne Zaman Biter?

Saç ekimi sonrası dökülmenin bitmesi ortalama 3 ila 4 ay kadar sürer. Saç ekimi sonrası dökülmenin bitmesi genellikle ekimi takip eden 3 ay kadar devam etmektedir. Şok dökülme çoğunlukla saçların ilk uzamaya başladığı dönemde karşılaşılan bir durumdur. Saç ekiminin ardından dökülme olduğunda kişilerin bu durumun sürecin bir parçası olduğunu kabul etmeleri gerekmektedir.

Saç ekimi yapan klinik ve uzmanlar tarafından da saç ekiminin sonrasında şok dökülme yaşanacağı hakkında bilgi verilmesi gerekir. Şok dökülme saç ekiminin bir parçasıdır ve saçların sağlıklı şekilde uzamaya başlayacağını söyler. Saç ekimi yaptırdıktan sonra kişi kendini birkaç haftanın ardından iyi hissetse dahi, saç ekiminin iyileşmesi 3 ay kadar sürecektir. Saç ekimi sonrası iyileşme ve dökülmenin bitmesi aynı dönemlere tekabül etmektedir.

İlgili İçerik: Saç Ekimi Sonrası Saçlarım Ne Zaman Çıkmaya Başlar?

Saç Ekiminden Sonra Saçlar Ne Zaman Dökülmeye Başlar?

Saç ekiminden sonra dökülmenin başlaması saçların uzamaya başladığı dönem içerisinde yaşanmaktadır. Saç ekimi yapıldıktan sonra saçların dökülmeye başlaması çoğunlukla benzer zamanlarda olur. Saç ekimi yapılan bölgenin iyileşmesi ve şok dökülmenin yaşaması çoğunlukla birinci aydan itibaren başlar ve 3 ila 4. aya kadar uzar. Bu dönem içerisinde bizimle birlikle dördüncü aya kalmadan saç dökülmesi tamamlanmış ve yeniden çıkmaya hazırlanmış olur. Saç ekimi yaptırdıktan sonra dökülmelerin başlaması saçın ne zaman uzayacağını da bağlıdır. Bu durum bazı kişilerde ilk ayda, bazı kişilerde ise ikinci ve üçüncü aylarda görülmektedir.

Şok Dökülme Normal Mi?

Saç ekimi ve şok dökülme birbiri ile ilişkili bir süreçtir. Şok dökülme olarak anlatılan durum, saç ekimi sonrası herkesin yaşadığı bir gelişmedir. Şok dökülmenin yaşanması saçların uzamaya başlaması için gereken bir etkendir. Dökülme yaşandığı takdirde kişilerin endişe etmemesi ve stres seviyelerini yükseltmeleri önerilir. Şok dökülme saç ekimi yaptıran herkesin istisnasız bir şekilde karşılaştığı durumlar arasındadır. Bir süreç olarak kabul edilen şok dökülme evresi saç ekiminin olmazsa olmaz parçaları arasında bulunur.

Şok dökülme yaşayan kişiler bu durum karşısında sağduyulu davranmalıdır. Stres ve gerginliğin yükselmesi saç ekimini negatif etkileyen bir durumdur. Bu sebep ile de kişilerin olabildiğince sakin bir süreç geçirmeleri, beslenmelerine dikkat etmeleri ve saç bakımına özen göstermeleri önerilir.

Kabuk Dökmeden Sonra Saç Dökülür Mü?

Saç ekiminde kabuk oluşumu normal durumlar arasındadır. İşlem yapılan bölgede kabuk oluşması, saç ekiminden sonra kabuklanma ile karşılaşmak ve daha sonra kabukların dökülmesi sık yaşanan bir durumdur. Saç ekimi sonrasında kabuk dökümü evreler arasında bulunur. Bu sebep ile de kabukların oluşması dökülmesi ardından şok dökülme yaşanması gibi unsurlar hali hazırda yaşanan evlerdir. Kabuk döküldükten sonra şok dökülme yaşanır ve şok dökülmenin ardından ise saçlar dökülmemek üzere uzamaya başlar.

Kabuk dökme esnasında ya da kabuk oluşturma esnasında kişiler kaşıntı gibi yan etkiler ile karşılaşabilirler. Kabuk dökmeden sonra saç dökülmesi şok dökülmelidir. Bu evreden sonra yeniden saç dökülmesiyle karşılaşılmaz yan etkilerde şok dökülmenin ardından azalır ve saçlar uzamaya başladığında yan etkiler tamamen biter.

 

Saç Ekimi Sonrası Dökülme Olursa Ne Yapmalıyım?

Şok Dökülme Nasıl Olur?

Şok dökülmenin oluşu herkeste benzerlik göstermektedir. Şok dökülme geçici dökülme evresidir. Saç tellerinin dökülmeye başlaması kısa sürede ve ani şekilde olur. Bu sebeple de adına şok dökülme denilmektedir. Normal dökülme ile karıştırılmaması için şok dökülme olarak tabir edilmesi daha doğrudur. Soktu üzülme yaşandığında genellikle saç ekimini takip eden üçüncü ayda bu durum gerçekleşir.

Şok dökülme saç tellerinin normal saç dökülmesi gibi dökülmesine verilen isimdir. Saç ekimi yaptırdıktan sonra belirli süreler boyunca dökülme yaşanmaz. Şok dökülme bir kere yaşanır ve bir süreçtir. Bu süreç tamamlandıktan sonra şok dökülme evresi biter ve saç telleri, saç köklerinden güç alarak yeniden uzamaya başlar.

Şok Dökülmeden Sonra Yeniden Saç Çıkar Mı?

Şok dökülmeden sonra saçların çıkması mümkündür. Eğer saç ekimi başarılı olmuş ise şok dökülme yaşandıktan sonra saçlar çıkacaktır. Şok dökülmeyi takip eden 1 ila 2 ay içerisinde saç telleri yeniden uzar ve kafa derisi üzerinde çıkmaya başlar. Saçların ne kadar sürede uzayacağı çoğunlukla kişiden kişiye ve sağlık durumuna göre değişiklik göstermektedir. Saç ekimi sonrası saç bakımı, beslenme, uyku gibi unsurlara dikkat edildiği takdirde uzayan saçlar daha sağlıklı olacak ve ileride dökülme ile karşılaşılmayacaktır. Saçların daha hızlı ve güçlü bir şekilde uzamasını isteyenler mutlaka öz bakımlarına dikkat etmelidir. Bu süreçte kişilerin hangi gıdalar ile beslendiği de saç ekimi sonrası önem taşıyan konular arasındadır.

İlgili İçerik: Saç Ekimi Sonrası Beslenme

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

4 Yorum. Yeni Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed