Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Nasıl Geçer?

Blog geri dön
Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Nasıl Geçer?
Tarafından gönderildi: ONNA Kategori: Genel Bilgi Etiketler: , , Yorumlar: 6

Saç ekimi sonrası kaşıntı nasıl geçer? Saç ekiminden sonra kaşıntı sorunu en sık karşılaşılan problemlerdendir. Genellikle saç ekimi ameliyatından hemen sonra başlayan hafif derecedeki kaşıntı, saç ektiren kişilerin yaşamını olumsuz etkileyecek seviyede değildir. Ancak bazı durumlarda saç ekimi bölgesinde meydana gelen kaşıntı insanların canını sıkacak kadar şiddetli olabilir. Uzmanlar, saç ekimi sonrasında kaşıntının geçmesi için yapılması gereken bazı işlemler tavsiye etmektedir. Saç ekimi sonrası kaşıntı sorununa etkili çözümler bulmak istiyorsanız bu yazımızdaki uygulamalara göz atabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Normal Mi?

Saç ekimi ameliyatından sonra kaşıntı sorunu yaşayan pek çok kişi vardır. Saç ekimi uygulaması sırasında hem dönor bölgede hem de ekim yapılan saç derisinde foliküller için delikler açılır. Saç foliküllerinin sağlıklı biçimde gelişim gösterebilmesi için bu uygulamalarda tüm işlemler teknolojik ekipmanlar kullanılarak yapılır. Hijyenik klinik ortamında ve saç ekim uzmanı tarafından yapılan işlemlerde saç derisinde enfeksiyon sorunu olmaması için hassas operasyon gerçekleştirilir. Bu süreçte saç derisi deforme olduğu için kaşıntı gibi yan etkiler ortaya çıkartabilir. Kaşıntı saç derisinde yapılacak protez saç, peruk veya benzeri uygulamalarda da olmaktadır. Bu bölgedeki deri hassas olduğu için yer yer kaşıntı veya kızarlıklık ya yapabilmektedir.

Özellikle saç ekimi ameliyatında greftlerin yerleştirildiği bölümde kaşıntı hissi oluşması son derece normaldir. Saç ekimi yaptırdıktan sonra hastalarda saç derisinde farklı şiddette kaşıntılar hissedilebilir. Greftlerin gelişim gösterdiği ve iyileşme süreci olarak bilinen bu süreçte kaşıntı hissiyatı normal karşılanmalıdır. Uzman saç ekimi doktorları, kaşıntı hissinin şiddetini arttırsa bile saç derisinin kesinlikle el veya farklı cisimlerle kaşınmaması gerektiğini hatırlatmaktadır.

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Ne Zaman Geçer?

Saç ekimi ameliyatından sonra kaşıntı hissi epey uzun süre devam edebilir. Saç ekiminden sonra başlayan kaşıntı sorunu, saçsız derideki greft sayısına göre şiddetini arttırabilir. Çok sayıda saç folikülünün yerleştirildiği kafa derisinde ortalama 3000 civarı greft açılır. Bu tür saç ekimi ameliyatlarında kaşıntı daha fazla hissedilir seviyededir. Saç ekimi uzmanları, uygulama yapılan saç derisinde meydana gelen kaşıntı sorununun ortalama 3 ay kadar devam edebileceğini söylemektedir. Saç ekiminden sonra bakım işlemlerini yapan, hijyenik saç bakım ürünlerini kullanan ve saç derisine müdahale etmeyen herkes bu süreci sorun yaşamadan atlatabilir.

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Nasıl Geçer?

Saç ekimi sonrasında kaşıntının geçmesi için öncelikle sabırlı olmak gerekir. Çünkü saç ekimi ameliyatlarında saç derisinde çok sayıda greft açıldığı için bu deride belirli oranda deformasyon olması kaçınılmazdır. Ekim yapılan bölgede saç köklerinin yeniden gelişim göstermeye başlaması ve saç derisinin iyileşme belirtileri kaşıntı hissinin temel kaynağıdır. Saç bakım uzmanları, saç ekimi ameliyatından sonra kaşıntı hissinin geçmesi için asla fiziksel olarak müdahale edilmemesi gerektiğini vurgulamaktadır. Saç ekimi ameliyatından sonra kaşıntı hissi, bölgedeki deri yapısı iyileşince kendiliğinden geçer. Saç derisinde kabuklanma problemi ile birlikte gözlemlenen kaşıntı hissi, endişelenecek bir şey değildir. Yaşam kalitenizi düşürecek kadar şiddetli kaşıntı hissiyatı varsa, bu durumda derinin rahatlaması ve kaşıntının azalması için alternatif yöntemler uygulanabilir.

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntının Azalması İçin Neler Yapılabilir?

Saç ekiminden sonra kaşıntının azalması için uzman saç ekimi doktorlarının tavsiye ettiği bakım yöntemleri uygulanabilir. Saç derisinin kısa sürede iyileşme belirtileri göstermesi, şiddetli kaşıntının da zamanla azalmasını sağlayacaktır. Saç ekiminden hemen sonra başlayan ve zaman zaman şiddetini arttıran kaşıntı hissinin azalması için şu tür kriterlere dikkat edilmelidir:

 • Saçlar, saç ekimi ameliyatından sonraki ilk 3 gün hiçbir şekilde suyla temas etmemelidir.
 • İlk 3 günün ardından saçları her gün nazik ve ılık su ile yıkamak kaşıntı hissini azaltır.
 • Saçın düzenli olarak yıkanması, saç derisinde meydana gelen kabukları temizleyeceği için kaşıntı hissini ortadan kaldırabilir.
 • Saç köklerini nemlendirmek kaşıntı şiddetini düşürür.
 • Saç derisine ve saç yapısına en uygun özelliklere sahip saç bakım ürünleri kullanılmalıdır.
 • Hekim önerisi olmayan saç bakım ürünü veya bakım yönteminden uzak durulmalıdır.
 • Kirli ve tozlu ortamlar saç derisinde kaşıntıyı tetikleyebileceği için açık havada durmak faydalıdır.
 • Saç ekimi yapılan bölgede tuzlu su veya aloe vera gibi malzemeler kullanarak bakım yapılabilir.
 • Saç ekimi yapılan derideki kan dolaşımını hızlandırmak için parmak uçlarıyla hafif masaj yapmak kaşıntıyı azaltır.

Saç ekimi ameliyatı yaptıran kişilerde yaşam kalitesini düşürmemek için kaşıntı hissinin can sıkıcı seviyede olmaması gerekir. Bu süreçte kaşıntı hissini engellemek için yapılması gerekenler deneyimli saç bakım uzmanları tarafından hastaya detaylı bir şekilde aktarılır. Saç ekiminden sonraki ilk 3 gün boyunca meydana gelen kaşıntı hissine karşı sabırlı olmalı ve saç derisinin iyileşme sürecinde olduğu unutulmamalıdır. Temiz ve ılık su ile düzenli olarak yıkanan saçlarda kaşıntı hissiyatı da zamanla etkisini azaltacaktır.

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Nasıl Geçer?

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntıya Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekiminden sonra kaşıntı konusunda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Saç ekimi yapılan deride çok sayıda greft açıldığı için bu bölgedeki saç kökleri iyileşme aşamasındadır. Bu aşamada saç derisinde deformasyon yaratabilecek herhangi bir müdahaleden mutlaka kaçınılması gerekir. Örneğin saç ekimi ameliyatından sonraki süreçte bere veya şapka takmak için bile acele edilmemesi gerekir. Saç ekimi ameliyatından birkaç gün sonra saç derisi iyileşme göstereceği için kaşıntı hissi belirginleşebilir. Kaşıntı hissine karşı saç ekimi yaptıranların şu hususlara mutlaka dikkat etmesi gerekir:

 • Saç ekimi yapılan bölgede kaşıntı hissi başlarsa kesinlikle tırnakla kaşıma yapılmamalıdır.
 • Saç derisinde kaşıntı hissi şiddetli hale gelirse kaşınan bölgeye avuç içi ile geçici olarak bastırmak rahatlatıcı etki yaratabilir.
 • Kaşınan bölgelerde greft yapısına zarar vermemek için sivri cisimlerle müdahale etmekten kaçınılmalıdır.
 • Saç ekimi ameliyatından sonra kaşıntı hissi can sıkıcı seviyeye gelirse yumuşak bir şekilde parmak uçlarıyla hafif masajlar yapmak faydalıdır.
 • Saç derisinde ekim yapılan bölgede göze çarpan kabuklar en fazla 2 hafta sonra kendiliğinden döküldüğünde kaşıntı hissi azalır.

Bu tür kriterlere dikkat eden hastalar, saç ekimi ameliyatından sonra herhangi bir sorun yaşamadan gündelik hayatlarına devam edebilirler. Belirli bir süre zahmetli olan ancak işlemin sonunda muhteşem ve kalıcı sonuçlar ortaya koyan saç ekimi ameliyatının iyileşme aşamasında sabırlı olmak gerekir. Saç ekimi uygulamasından sonra çok sayıda mikro düzeyde delik açarak yerleştirilen greft bölgesinde kaşıntı hissi son derece normaldir. Her hastanın saç derisi ve saç ekimi yaptırdığı bölgenin büyüklüğü birbirinden farklı olduğu için uzman hekimlerin tavsiyesine göre hareket etmek önemlidir.

İlgili İçerik: Saç Ekiminden Sonra Olası Komplikasyonlar

Saç Ekimi Sonrası Kaşıntı Giderici Ürünler Nelerdir?

Saç ekimi sonrasında kaşıntı giderici şampuan ve losyon gibi ürünlerin kullanılması son derece faydalıdır. Saç ekimi ameliyatından sonra saç bakımına özen gösterdiğiniz takdirde kabuklanma ve kaşıntı gibi problemleri minimum seviyeye indirebilirsiniz. Şampuanlar tek başına saç derisindeki kaşıntıyı engellemeye yeterli olmayabilir. Saç ekim uzmanının tavsiye ettiği şampuanların yanında bir de losyon ve nemlendirici kremler kullanılmalıdır. Bu şekilde hem temizlenen hem de gerektiği kadar nemlendirilen saç derisinde kaşıntı hissi giderek azalacaktır. Saç ekimi ameliyatında başarılı sonuçlanması için uzman hekimin tavsiyeleri dışında hareket edilmemelidir. Bu yüzden saç ekimi sonrası kaşıntı sorununa çözüm için saç ekimi uzmanlarının tavsiye ettiği bakım ürünleri tercih edilmelidir.

Bu gönderiyi paylaş

Comments (6)

 • Gürkan cevap

  Saç ektirmek garanti saç çıkartır mı? Saçlarım gür olur mu?

  Kasım 1, 2022 , 8:28 pm
  • ONNA cevap

   Saç ekimi işlemine vücudun tepkisi kişiden kişiye değişebilmektedir. Saç ekimi için donör bölgeden alınan köklerin kalitesi dahil birçok etken saçlarınızın gürlüğünü, sıklığını etkileyebilmektedir. Bu sebeple işlem yapılan bölgede istenilen ya da istediğiniz sonuca ulaşamama ihtimaliniz de mevcuttur.

   Kasım 2, 2022 , 12:22 am
 • Kubilay Oguzhan cevap

  Saç ekiminden sonra saç nasıl yıkanır?

  Kasım 30, 2022 , 10:32 pm
  • ONNA cevap

   • Saç ektirdikten sonraki ilk saç yıkama işlemi uzman gözetiminde yapılmalıdır.
   • Kendi evinde saç yıkamak isteyen kişiler ise uygulama yapılan saç derisine zarar vermeyecek şekilde hareket etmelidir.
   • Saçı yıkamak için saç ekim uzmanlarının tavsiye ettiği şampuanlar kullanılmalıdır.
   • Saç ekiminden sonra saç yıkamaya başlanan dönemde 15 gün boyunca düzenli olarak yıkama yapılması tavsiye edilmektedir.

   Kasım 30, 2022 , 10:40 pm
 • Samet Akıncı cevap

  Saç cerrahisi sonrası saçlar nasıl görünür?

  Mart 10, 2023 , 9:46 pm
  • ONNA cevap

   Saç cerrahisi ya da saç ekimi sonrası saçlar ilk haftalarda dökülebilir. İlk birkaç ay boyunca saçların çoğu köklerden çıkar ve normal saç büyüme döngüsüne girer. Tam iyileşme süreci tamamlandığında saçlar doğal ve kalıcı bir şekilde uzamaya başlar.

   Mart 10, 2023 , 11:17 pm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog geri dön