Saç Ekimi Sonrası Saçlarım Ne Zaman Çıkmaya Başlar?

Saç Ekimi Sonrası Saçlarım Ne Zaman Çıkmaya Başlar?
Genel Bilgi
7 Yorum

Saç ekimi sonrası saçlarım ne zaman çıkmaya başlar? Saç ekimi yaptırdıktan sonra saçların uzamaya başlaması için ortalama 6 aylık bir süre gerekir. Bu 6 aylık sürede tamamen iyileşme başlar ve aynı zamanda saçlar ekildikleri bölgede uzarlar. Saç ekimi sonrasında saçların uzamaya başlaması her ne kadar 6 ay sürse de tamamen istenilen forma gelmesi yaklaşık 12 ay içerisinde olur. Bu süreç içerisinde saçlar ilk uzamaya başladığında yeniden dökülürler. Şok etkisi olarak da bilinen bu süreç oldukça normaldir ve kişilerin dökülme karşısında endişe etmemeleri gerekir.

Şok etkisinin ardından yeniden sağlıklı şekilde saçlar çıkmaya başlar. Bu süreç ortalama ilk 3 ay içerisinde gerçekleşir. Saç ekimini takip eden üçüncü ayla altıncı ay arasında ise kalıcı saçlar meydana gelir ve yavaş yavaş uzamaya başlarlar. Saçların tamamen uzaması ve bedenin adapte olması ise ilk 6 ayın ardından gerçekleşir. Saç ekiminde saçların uzama süresi genellikle 6 aydır. Sürecin uzunluğu gören birçok kişi kısa sürede sonuç garantisi almak için protez saç yaptırmaktadır. Protez saç ile saçlı, doğal ve estetik görünüme ulaşmak isteyenler için Onnahair Protez Saç Uygulama ve Bakım Merkezi hizmetinizdedir.

Saç Ekiminden Sonra Etkili Sonuç Ne Zaman Görülür?

Saç ekiminde en yüksek verim alınan zaman periyodik olarak birbirinden ayrılır. Saç ekiminden sonra üç evre bulunur. Bu üç evre saçların uzaması ile ilgilidir. Saç ekimi sonrasında ilk 15 günlük süreç iyileşme olarak tanımlanır. İyileşme sürecini takip eden ilk aylarda ise dökülme gerçekleşir. Bu dökülme tamamen normal 1 dökülme evresidir ve korkulacak. Herhangi 1 durum söz konusu değildir. Ortalama 3 ay içerisinde saç ekimi önce çıkmaya ardından da dökülmeye başlar. Bu ilk dökülme evresi bittikten sonra ise saçlar yeniden ve daha kaliteli 1 şekilde uzamaya devam eder. Saç ekiminden sonra etkili sonuç ise altıncı ay itibariyle görülmektedir.

Ekilen Saçlar Ayda Kaç CM Uzar?

Saç ekiminde saçların uzaması yavaş olmaktadır. Normal saçların hızına göre daha yavaş uzayan bu saçların doğal olmasına da özen göstermek gerekir. Sentetik saçlardan uzak durulması ve kişilerin doğal saç ekimini tercih etmeleri önerilmektedir. Doğal saç ekimi gerçekleştirilemiyor ise bu durumda yeni yöntemlere başvurulabilir. Doğal saç ekimi sonrası iyileşme tamamlandıktan sonra saçlar her ay uzamaya devam eder. Gelişim süreçleri durmadığı için ayda 1 ila 1,5 cm’ye kadar uzamaları mümkündür.

Şok Dökülme Nedir?

Saç ekiminde şok dökülme birçok kişinin karşılaştığı bir durumdur. Şok dökülme bir anda olabileceği gibi 3 ay içerisinde zamana da yayılabilir. Şok dökülme yaşayan kişilerin bu durumun normal olduğunu bilmeleri gerekir. Şok dökülme, işlemi takip eden 30 gün içerisinde gerçekleşebilir. Şok dökülme yaşandıktan sonra saçlar tamamen sağlıklı ve kaliteli şekilde uzamaya başlarlar.

Saç Ekimi Sonrası Saçlarım Ne Zaman Çıkmaya Başlar?

Bu süreçte şok dökülme ile karşılaşılması anormal bir durum değildir. Saç ekimi yapıldıktan sonra saçların aniden dökülmesine şok dökülme adı verilir. Ekimin yapılmasını takip eden süreçte saçların dökülmesi olağan bir durumdur ve karşılaşılması da zorunludur. Saç ekiminden sonra dökülme türleri iki gruba ayrılır:

 • Şok dökülme
 • Yavaş dökülme

Şok dökülme bir anda gerçekleşir. Yavaş dökülme ise ilk 3 ay içerisinde kademeli olarak karşılaşılan bir dökülme türüdür.

İlgili İçerik: Saç Ekiminden Sonra Olası Komplikasyonlar

Şok Dökülmenin Ardından Saçlar Ne Zaman Uzamaya Başlar?

Saç ekiminden sonra uzama evresi şok dökülme ile başlamaktadır. Şok dökülmeyi takip eden süreçte saçlar ana köklerden yeniden oluşmaya başlar. Bu süreçte kişilerin saç bakımına gereken özeni göstermeleri ve dökülme karşısında stres yapmamaları önerilir. Saçların tekrar uzamaya başlayacağı süreç saç dökülmesinin tamamen bitmesinin ardından olur. Saç dökülmesi tamamlandıktan sonra saçlar yeniden uzar. Bu süreç bazı kişilerde 2. Aydan itibaren görülebileceği gibi bazı kişilerde ise 3. ayın sonunda ortaya çıkmaktadır. Saç ekiminde saçların uzama süresi de kişiye ve dökülme süresine göre farklı olabilir. Bu noktada uzman bakımının aksatılmaması da gerekir.

Saç Ekiminde Kuluçka Dönemi Nedir?

Saç ekiminde saçların uzaması için kuluçka dönemi olarak adlandırılan dönem yaşanmaktadır. Şok dökülmeyi takip eden bu süreçte saçların yeniden çıkabilmesi için gerekli olan bir dönemdir. Saç ekimi yapılan alanda saç köklerinin kendini yenilemesi ve çıkmaya hazırlanması için belirlenen dönem kuluçka evresidir. Saçların dökülmemek üzere yeniden çıkmaya başladığı bu dönemde saç bakımına devam etmek gerekir. Saçın kirli kalmaması, terlememesi ve gereğinden fazla ilgilenilmemesi de bu dönem için önemlidir. Kuluçka döneminde herhangi bir yan etki ile karşılaşılmaz.

Saç Ekiminde Saçlar En Çok Ne Zaman Çıkar?

Saç ekiminden sonra saçların en çok uzadığı dönem çoğunlukla 4 ila 6 ay arasındadır. Ara dönem olarak bilinen 4 ve 6. ay arasında kişiler saç ekiminden en yüksek verimi almaya başlarlar. İki aylık süreçte daha hızlı uzama belirtisi gösteren saçlar, daha sonra sabit bir hıza geçerler. Saçların uzadığı en yoğun dönem 4 ve 6 ay arasındaki dönemdir. 6. ayın sonunda çıkması beklenen saçların büyük bir yüzdesi çıkmış ve uzamış olur. Bu süreçte saçların %60 – %70 oranlarında çıkması beklenir. Kalan %30 veya %40’lık dilim ise 6. ve 12. ay arasında uzamaya devam eder.

Saç Ekimi Yaptırılınca Saçlar Kesin Uzar Mı?

Saç ekiminde saç çıkmaması gibi durumlar ile karşılaşmak mümkündür. Hiçbir saç ekim yöntemi %100 bir kesinlik sunamaz. Bu sebep ile de saç ekimi yaptırılan bölgede hiç saç çıkmaması gibi ihtimaller de vardır. Her ne kadar bu ihtimallerin oranı düşük olsa da sonuç olarak saç ekimi yaptırıldığını da başarısızlık ile karşılaşılması da ihtimaller arasında bulunur. Saç ekimi yaptırmak için belirlenen kota 3’tür. Soğuk saç ekim uzmanı aynı kişiye sadece 3 kere saç ekimi denemeyi kabul eder.

Dördüncü kez saç ekimi yapılması birçok saç ekim uzmanı ve saç ekim merkezi tarafından kabul edilmez ve önerilmez. Saç ekimi yaptırıldığı zaman saçların uzaması hedeflense de saçların uzamadığı ya da hiç çıkmadığı bir sonuç ile karşılaşılması da mümkündür. Bu durum genetik faktörlerden kaynaklanabileceği gibi dokudan da kaynaklanabilir. Alınan donör ile de ilgili olabilecek olan bu durumun sebebi kişiye göre farklılık gösterir. Saçların uzamama sebepleri şunlardır:

 • Köklerin zarar görmesi
 • Genetik faktörler
 • Hastalık
 • Saç ekiminin doğru yapılmaması
 • Saç ekiminin eksik yapılması
 • Saç ekiminde yanlış yöntemlerin kullanılması
 • Saç ekimi yapan merkezin ve uzmanın deneyiminin az olması
 • Saç ekiminin profesyonel koşullarda yapılmaması

Saç Ekiminden Sonra Dökülme Yaşanır Mı?

Saç ektirdikten sonra dökülme ilk evrede meydana gelmektedir. Saç ekimi yapıldıktan sonra şok dökülme ile karşılaşılır. Şok dökülme evresinin ardından saçlarının uzadığı evreye geçiş yapılır. Bu evrenin ardından ilk 1 yıllık süreçte saçlar yavaş yavaş uzamaya devam eder. Maksimum verim ilk 1 sene içerisinde alınır. 1 senenin ardından saçlar bakıma uzamaya ve normal saçlar gibi kullanılmaya devam edilir. Saç ekiminden sonra saçların uzama süresi her saç için farklı olabilmektedir. Bu farklılık her ne kadar kişiden kişiye değişse de saç ekiminde başarı elde edildikten sonra yeniden 1 dökülme yaşanmaz. 12. ayın ardından şok dökülme ya da yavaş yavaş tekrar 1 dökülme ile karşılaşılması mümkün değildir.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

7 Yorum. Yeni Yorum

 • Saç ekiminde anestesi uygulanıyor mu? Acı ve ağrı hissi çok olur mu?

  Yanıtla
  • Saç ekimi esnasında lokal anestesi uygulanmaktadır. Lokal anestesi sırasında ve saç kökleri saç derinize enjekte edilirken olası acı hissi oldukça az ve neredeyse hissedilmeyecek kadardır. Ancak anestezinin etkisi geçtikçe acı hissetmek oldukça normaldir. Saç ekiminin genel etkilerinden biri olarak kişi iyileşme sürecinde acı ve ağrı hissine ve yaygın olmasada bazı kişilerde şişlik ve oluşan kabuklanma sürecinde yer yer kanamalarla karşılaşmaktadır.

   Yanıtla
 • Saç ekiminden sonra kabuk oluştu ancak çok kaşınıyor, bazen ister istemez kaşırken kabukları soyuyorum. Çok mu zararlı ama dayanamıyorum bazen…

  Yanıtla
  • Saç ekimi sonucu çok sayıda delik çevresinde kabuk oluşması son derece normaldir. Bu saçınızı hassas bir şekilde yıkayarak temizlemeniz gerektiğini belirtmektedir. Saç ekimi yapılan bölgenin sağlıklı bir şekilde iyileşmesi için greftlere ve saç folüküllerine zarar verici şekilde saçı kaışmak ya da kabukları soymak çok yanlıştır.

   Yanıtla
 • Saç ektirdim ve 6 ay 10 sonra bitecek ekilen saçların ne kadarı çıkmıştır ve daha saç çıkışı olacakmi zayıf bölgeler hala tam anlamıyla kapanmadı korkuyorum eskisi gibide degil ama yinede daha hafif seyrek

  Yanıtla
  • Saç ekimi işlemi her kişi için aynı uygulanmakta ancak sonuç kişiden kişiye değişebilmektedir. Yaralarınız hala iyileşme sürecinde olduğu için tedaviniz bitmiş sayılmaz, saçlarınız hala gür ve sık çıkabilir. Ancak ilerleyen zamanlarda da dediğiniz gibi seyreklik devam ederse tedavi sonucunuz için olumsuzdur diyebiliriz.

   Yanıtla
 • 10 gün sonra 6 ay bitecek

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed