Saç Ekimi Sonrası Şapka Ne Zaman Kullanılmalı?

Saç Ekimi Sonrası Şapka Ne Zaman Kullanılmalı?
Genel Bilgi
5 Yorum

Saç ekimi sonrası şapka ne zaman kullanılmalı? Saç ekimi operasyonu sonrasında şapka takmak için aceleci olunmaması gerekir. Farklı yöntem ve teknikler ile yapılan saç ekimi işleminde, saç derisinde çok sayıda mikro düzeyde delik açılır. Bu deliklerin saç derisinde belirli bir sürede iyileşme belirtisi göstermesi gerekir. Dolayısıyla saç ekimi operasyonundan hemen sonra şapka, bere veya kapüşon gibi aksesuarlar takmak ekilen saç köklerine zarar verebilir. Şapka veya bere gibi aksesuarlar kullanmak isteyenler, saç ekimi uzmanlarının tavsiyelerine uygun hareket ettiklerinde daha başarılı sonuçlara ulaşabilirler. Bu bakımdan saç ekimi sonrası şapka kullanımı konusunda uzmanların önerdiği iyileşme sürecine kadar aceleci hareket etmek doğru değildir.

Saç Ekimi Operasyonundan Sonra İyileşme Süreci

Saç ekimi işleminden sonra iyileşme belirtileri saç derisinde mikro düzeyde açılan deliklerde yaşanır. Saç ekimi operasyonları FUE ya da FUE alt grubu olsa dahi hepsinde belirli bir iyileşme süreci yaşanır. Saç ekimi yapılan greftlerin, saç derisinde yeni konumlarına bağlanıp sağlıklı bir şekilde açın uzaması için ortalama 7-10 günlük bir süreç geçmelidir. Saç ekimi sonrası iyileşme süreci adı verilen bu dönemde greftlerin kalıcı olması için dışarıdan darbe almamasına özen gösterilmelidir. Saç greflerini manipüle etmekten kaçındığınız takdirde operasyon sonrası iyileşme süreci daha hızlı ve başarılı şekilde sonuçlanır.

Saç Ekimi Sonrası Şapka Takılır Mı?

Saç ekimi sonrasında şapka takmak, hem estetik görünmek hem de saç derisindeki mikro düzeydeki deliklerin korunmasını sağlamak için önemlidir. Ancak saç ekimi operasyonundan hemen sonra şapka veya bere gibi aksesuarları takmak, greftlerin gelişim sürecini olumsuz etkileyebilir. Greftler, kafa derisinin bir parçası haline geldiğinde ve saç ekimi bölgesindeki hassasiyet azaldığında rahatlıkla şapka takılabilir. Hatta bazı uzmanlar, saç ekimi operasyonundan belirli bir süre geçtikten sonra şapka takmanın faydalı olduğunu ifade etmektedir. Greftlerin bulunduğu saç derisi, şapka veya bere takarak dış etkenlere karşı koruma altına alındığında daha verimli bir gelişim süreci gösterebilir.

Saç Ekimi Sonrası Şapka Takmanın Avantajları

Saç ekiminden sonra şapka takmanın faydaları hem kozmetik hem de biyolojik açıdan değerlendirilir. Saç ekimi operasyonunda FUE veya FUE alt grubu tekniklerin herhangi biri uygulandığında saç derisinde küçük boyutta delikler oluşur. Mikro düzeydeki bu deliklerde saç greftlerinin gelişimi için uygun şartların oluşması gereklidir. Saç ekiminden belirli bir süre sonra şapka takan kişiler iyileşme sürecinin sorunsuz bir şekilde ilerlemesini sağlayabilir. Saç ekimi operasyonundan sonra şapka takmanın faydaları şunlardır:

 • Saç ekimi operasyonu sonrasında kafa derisinde mikro düzeyde ve çok sayıda delik görünür. Bu görüntüyü gizlemek için şapka takılabilir.
 • Kafa derisi tıraşlandığı için saç ekimi operasyonundan sonra estetik görünmek isteyenler şapka ve bere gibi aksesuarları tercih edebilir.
 • Ekilen saçların derisi hassas olduğu için başa dışarıdan gelecek darbeleri önlemek için şapka takmak faydalıdır.
 • Hassas saç derisini güneş ışığına karşı korumanın en etkili yoludur.

Saç ekimi operasyonundan sonra şapka takmak için aceleci olmamak gerekir. Hem estetik hem de işlevsel anlamda pek çok faydası bulunan şapka takmanın belirli yer ve zamanı vardır. Saç ekimi işleminden sonra saç derisinde oluşan kırmızılıkları gizlemenin en pratik yolu şapka takmaktan geçer.

İlgili İçerik: Saç Ekimi Sonrası Kurallar

Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Şapka Kullanılabilir?

Saç ekimi sonrası şapka ne zaman kullanılmalı? Saç ekimi işleminden sonra şapka takma zamanı uzmanlara göre ortalama 10 gündür. İlk 3 gün boyunca kesinlikle şapka veya bere gibi aksesuarlar takılmamalıdır. Çünkü saç ekimi operasyonundan sonraki ilk 3 gün içinde ekim yapılan bölgede aşırı hassasiyet söz konusudur. Saç derisine yerleştirilen grefltlerin kaymaması ve deforme olmaması için saç ekimi operasyonundan sonraki 3 gün boyunca hiçbir şekilde şapka takılmamalıdır. Saç derisinde bulunan mikro düzeydeki delikler zamanla iyileşme gösterdikçe, kafa derisi saç takmaya uygun hale gelecektir.

 

Saç Ekimi Sonrası Şapka Ne Zaman Kullanılmalı?

Bazı saç ekim uzmanları, operasyon sonrasında greftlerin tamamen sabitlenmesini sağlamak için şapka takmadan 3 hafta kadar beklemek gerektiğini söylemektedir. Bu sebeple her saç ektiren, kendi saç derisindeki iyileşme durumunu baz alarak 10 ila 20 gün arasında şapka takmaya başlayabilir. Şapka veya bere takarken saç ekilen bölgelerdeki derinin deforme olmamasına da dikkat edilmelidir. Bununla birlikte kafa derisindeki iyileşme sürecini hızlandırmak ve yeni saçların hızlı biçimde uzamasını sağlamak için bakım tüyolarına dikkat edilmesi gerekir.

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi uygulamasından sonra dikkat edilmesi gerekenler sayesinde daha verimli bir iyileşme süreci geçirebilirsiniz. Saç ekiminin başarılı sonuç vermesi için hastaların operasyon sonrasındaki süreçte hem bilinçli hem de dikkatli olması gerekir. Kadın veya erkek fark etmeksizin herkesin güçlü ve doğal saçlara kavuşmasını sağlayan bu uygulamada şu kriterlere dikkat edilmelidir:

 • Saç ekimi sonrasında uygulama bölgesinde yaşanacak şişlikleri minimuma indirmek için uyku pozisyonu özel olarak ayarlanmalıdır.
 • Saç ekim alanını basınca karşı korumak için 45 derecelik yüksek bir açıyla yatılması tavsiye edilir.
 • Saç ekimi sonrası uzmanın vermiş olduğu vitamin, losyon, saç bakım yağı gibi takviyelerin düzenli olarak kullanılması gerekir.
 • Vücudun en önemli yapıtaşlarından biri olan suyun, saç ekimi sonrasında daha dikkatli ve bilinçli şekilde tüketilmesi gerekir. Saç ekiminden sonra günlük su içme alışkanlığına mutlaka önem verilmelidir.
 • Saç ekim uzmanının önermediği şekilde sıcak suyla ve zararlı şampuanlarla duş almaktan kaçınılmalıdır.
 • Vücutta kan dolaşımını hızlandırmak için birebir temasa dayanmayan sporlar ve egzersizler düzenli olarak yapılmalıdır.
 • Saç foliküllerinin hasar görmeden masaj yapılması faydalı sonuç verecektir.

Tüm bunlar dışında saç ekimi operasyonundan sonra sürecin başarılı bir şekilde tamamlanabilmesi için beslenme düzenine önem verilmelidir. Alkol ve tütün ürünleri, saç köklerinin olumsuz etkilenmesine neden olan zararlı alışkanlıklardır. Saç ekimi öncesinden itibaren iyileşme süreci boyunca bu tür zararlı alışkanlıkları en az seviyeye indirmek son derece önemlidir. Düzenli ve sağlıklı beslenen kişiler saç ekimi operasyonundan sonra daha verimli sonuçlara ulaşabilirler. Saç ekimi öncesinde de ve sonrasında da dikkat edilmesi gereken birçok etken vardır. Birçok kişiye bu aşamada protez saç veya peruk gibi diğer alternatif uygulamaları tercih edebilmektedir. Kişiler saç ekimi ve diğer uygulamaları iyice araştırmalı ve kendisi için en iyi çözümü seçmelidir.

Saç Ekimi Sonrası İlk Saç Yıkama İşlemi

Saç ekimi sonrası yıkama yaparken mutlaka saç ekim uzmanının belirtmiş olduğu yöntemler tercih edilmelidir. Saç derisinde açılan mikro düzeydeki deliklerden yerleştirilen foliküllerin zarar görmemesi için operasyondan sonraki ilk 3 günde kesinlikle suyla temas ettirilmemelidir. Bazı saç ekim uzmanları, uygulamadan sonraki 1 haftalık süre boyunca sauna, deniz ve havuzdan uzak durulması gerektiğini hatırlatmaktadır. Bununla birlikte saç ekiminden sonra saç yıkama şu detaylara dikkat edilmelidir:

 • Saç ektirdikten sonra ilk yıkama işleminin uzman gözetiminde yapılması tavsiye edilir.
 • Kendi evinde saç yıkamak isteyen kişiler ise uygulama yapılan saç derisine zarar vermeyecek şekilde hareket etmelidir.
 • Saçı yıkamak için uzmanların tavsiye ettiği şampuan ve losyonlar kullanılmalıdır.
 • Saç ekiminden sonra saç yıkamaya başlanan dönemde 15 gün boyunca düzenli olarak yıkama yapılmalıdır.

Bu süreçte saç derisinde foliküllerin yerleştirildiği mikro düzeydeki deliklerde kabuklanmalar görülebilir. Bu kabuklu yüzeyin dışarıdan müdahale ile koparılmaması çok önemlidir. Saç ekimi yapılan derinin iyileştiğini gösteren bu tür kabuklanmalar, ortalama 1 hafta süre içinde kendiliğinden yok olacaktır. Saç derisinde iyileşmeler başlayınca saç ekimi sonrası şapka kullanımı ve saç yıkama işi eskisi gibi sorunsuz biçimde yapılabilir.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

5 Yorum. Yeni Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed