Saç Ekimi Yapılamayan Durumlar Nelerdir, Kimler İçin Uygun Değildir?

Blog geri dön
Saç Ekimi Yapılamayan Durumlar Nelerdir?
Tarafından gönderildi: ONNA Kategori: Genel Bilgi Etiketler: , , Yorumlar: 6

Saç ekimi yapılamayan durumlar nelerdir? Saç ekimi yaptıramayanlar bu işlem için bir sağlık problemi olan kişilerdir. Sağlık problemi olan kişilerin bu sorunları eğer cilt ile ilgili ise bu durumda saç ekimi yaptırmalarına çoğunlukla izin verilmez. Saç ekimine engel teşkil eden durumlar karşısında saç protezi uygulanması da çoğunlukla uygun olmamakta ve kişiler peruk gibi seçeneklere yönelmektedir. Saç ekimi yaptıranlar ise bu işlem için uygun olan kişilerdir. Hem yaş hem de sağlık unsurlarından dolayı önünde engel bulunmayan kişiler saç ekimi yaptırabilmektedir. Saç ekimi yaptırırken uygulanan yöntemler, kişiye zarar verebilmektedir. Alerjen bir yapısı bulunan kişilere de işlem yapılmadan önce derin bir araştırma yapılması ve ardından sça ekimine geçilmesi gerekir. Saç ekimi, protez saç ve peruk gibi yöntemler kişiye özel belirlenir ve dolayısı ile karşılaşılan sorunların oranı da oldukça düşüktür.

Saç Ekimi Yaptıramayanlar Kimlerdir? Saç Ekimi Yapılamayan Durumlar Nelerdir?

Saç ekimi için uygun olmayan kişiler bu işlem için sağlık engeli olan kişilerdir. Saç ekimi yaptırmak isteyen ancak bu işlem için uygun olmayan kişiler peruk ya da diğer saç yöntemlerini deneyebilirler. Saç ekimi yaptırmanın bazı şartları vardır ve bu şartları sağlayamayan insanların saç ekimi yaptırmasına uzmanlar izin vermezler. Genel sağlık durumu, yaş ve enfeksiyon gibi sebeplerden dolayı saç ekimi yapılamayabilir. Saç ekimi yaptıramayan kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 • 21 yaşından küçük olanlar
 • Ergenlik dönemini henüz tamamlamamış olanlar.
 • Donör alınamayacak kadar saçı olmayan kişiler.
 • Doğuştan saçı olmayan insanlar.
 • HIV olanlar
 • Hepatit C’si bulunanlar
 • Diyabet hastaları
 • Yüksek tansiyon problemi bulunanlar
 • Genel sağlık durumu izin vermeyenler
 • Doktorlarından gerekli izni alamayanlar

Saç ekimi yaptıramamaktadır. Saç ekimi yaptırmak için herhangi bir risk taşımamak gerekir. Risk taşıyan kişilerin saç ekimi yaptırmasına doktorları da izin vermez. Dolayısı ile genel sağlık durumu iyi olan ve bulaşıcı bir rahatsızlığı olmayan kişiler saç ekimi yaptırabilmektedir. Bu noktada kişilerin ergenlik dönemlerinin tamamlanmış olması da önemlidir.

Saç Ekimi Yaptıranlar Kimlerdir?

Saç ekimi yaptırmasına izin verilenler işlemin önünde herhangi bir riski ya da sorunu olmayan kişilerdir. Saç ekimi yaptırmasının önünde sorun olmayanlar rahatlıkla saç ekimi yaptırabilmektedir. Saç ekimi yaptırabilen kişiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Kanser hastası olmayanlar
 • Genetik yapıları engel olmayanlar
 • Hormon dengesi olanlar ve hormon bozukluğu yaşamayanlar
 • Aktif ve yoğun ilaç kullanmayanlar
 • Uyuşturucu, sigara ve alkol gibi ürünleri kullanmayanlar
 • 24 yaşında ya da daha büyük olanlar
 • Saç ekiminin çevresel sebeplerden ya da sonradan olması ile karşılaşılanlar
 • Kadınlar
 • Erkekler

Saç ekimi yaptırabilen grupları oluştururlar. Belirli bir hastalık sebebi ile saç dökülmesi yaşayan kişiler de rahatlıkla saç ekimi yaptırabilmektedir. Saç ektirmek için kullanılan yöntemler ve metotlar her geçen gün gelişmeye devam etmektedir. Bu sebep ile de kişiler istedikleri şekilde saç ekimi yaptırabilir.

İlgili İçerik: Saç Ektirdikten Sonra İz Kalır Mı?

Kadınlar Saç Ektirebilir Mi?

Saç ekimi yaptıran kadınların sayısı da azımsanmayacak kadar yüksektir. Kadınların saç ekimi yaptırması çoğunlukla karşılaşılan bir durumdur. Saç ekimi reklamlarında genellikle erkekler yer aldığı için kadınların saç ettirdiğine dair yanlış düşünceler ortaya çıkabilmektedir. Kadınlar da erkekler kadar saç ektirebilirler ya da ektirmemeyi tercih edebilirler. Aynı durum saç protezi ve peruk için de geçerlidir. Saç ekimi yapmasına izin veren kişilerin cinsiyeti önemli değildir.

Saç ekimi cinsiyetlere bağlı olarak yapılabilen bir işlem olmadığı için kadınlar ve erkekler rahatlıkla saç ekimi yaptırabilirler. Saç ekimi yaptırmanın önünde cinsiyetten farklı sorunlar bulunur. Cinsiyet bu konuda herhangi bir sorun teşkil etmez. Sanılanın aksine kadınlar da erkekler kadar saç ekimi yaptırabilirler. Saç ekimi yaptıranlar arasında kadınlar ve erkeklerde vardır. Yetişkin olan, sağlık sorunu bulunmayan ve bir risk taşımayan kişiler saç ektirebilmektedir.

Saç Ekimi 18 Yaşından Küçüklere Yapılır Mı?

18 yaşından küçüklere saç ekimi yapılamamaktadır. Saç ekimi yaptırmak için kişilerin 24 yaşından küçük olması ancak 18 yaşından büyük olmaları önerilir. 24 yaşından büyük olan kişiler de saç ekimi yaptırabilirler. Saç ekimi yaşı genellikle 22 yaşından itibaren başlamakta ve yükselerek devam etmektedir. Ergenlik dönemi bitmemiş olan insanların saç ektirmesine izin verilmez. Gelişim çağı devam ettiği için 18 yaşındakiler ve 18 yaşından küçük olan insanların saç ekimi yerine farklı yöntemleri tercih etmeleri önerilir. Yine 18 yaşından küçük kişilere saç protezi de yapılamamaktadır.

Saç Ekimi Denemesi Kaç Kere Yapılır?

Saç ekimi deneme sayısı 3’tür. Hayatı boyunca 3 kere saç ekimi denemesi yaptırmış ancak işe yaramamış olan kişiler dördüncü kere saç ekimi yaptırmamalıdır. Saç ekimi yaptırmak için deneme sayısı genellikle 3 olarak belirtilmiştir. Uzmanlar tarafından da önerilen bu sayının üzerine çıkılması ve denemeye devam edilmesi önerilmez. Bu sebep ile de saç ekimini üç kere denemesine rağmen hala istediği sonucu alamayan kişilerin saç ekimi denemesinden vazgeçmesi önerilir. Saç ekimi yerine alternatif yöntemlere yönelmek de bir seçenektir. 3 kere saç ektiren kişilerin yeniden saç ektirmesi uygun bulunmamaktadır.

Saç Ekimi Yapılamayan Durumlar Nelerdir?

Hangi Hastalığı Sahip Olanlar Saç Ektiremez?

Saç ektirilmesine izin verilmeyen hastalıklar arasında birden fazla seçenek bulunur. Saç ektirilmesinin önünde engel teşkil eden hastalıklar ve sağlık sorunları şu şekildedir:

 • Hepatit C
 • HIV
 • AIDS
 • Psödopelade
 • Liken planus
 • İleri seviyedeki kronik rahatsızlıklar

Saç ekiminin önüne geçmektedir. Bu rahatsızlıklara ek olarak şeker hastaları için saç ekimi kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Özellikle enfeksiyonu bulunanlar ya da bulaşıcı rahatsızlığı olan kişiler saç ektirmemelidir. Uzmanlar tarafından da yukarıda belirtilen rahatsızlıklara sahip olan kişilerin saç ektirmesine izin verilmemektedir. Özellikle HIV, Aids ve Hepatit C’si olan kişilerin saç ektirmesi kesinlikle uygun karşılanmamaktadır. Bu kişilerin farklı yöntemler denemeleri ve saç ekiminden uzak durmaları önerilir. Bu durum sadece onların sağlığı gözetilerek verilmiş bir karardır.

Seyrek Saçı Olanlar Saç Ektirebilir Mi?

Saçı seyrelenlerin saç ektirmesi kişiden kişiye değişen bir durumdur. Eğer kişiler saç ekimi için uygun şartları sağlıyorlar ise bu durumda seyrelen bölge için saç ekimi yaptırabilirler. Saçı seyrelmesine karşın bir rahatsızlığı olan ya da dökülmesi devam eden kişilerin ise işlemleri kontrol altında yapılabilir. Hastalıkları geçmeyecek bir seviyede ise seyrek saçı olanlar saç ektiremez. Saç ektirmek için bölgedeki saçların tamamen dökülmesi de beklenebilmektedir. Bu sebep ile birçok kişi 30’lu yaşlarından sonra saç ektirmeyi tercih ederler. Saçı seyrelen kişilerin saç ektirmesine uzmanlar karar vermektedir.

Saç Ekimi için Uygun Olup Olunmadığı Nasıl Anlaşılır?

Saç ekimine uygun olmak ya da olmamak muayene ile karar verilen bir durumdur. Ön muayene esnasında birtakım tetkikler yapılmaktadır. Kişilerin sağlık durumları, beklentileri, hastalıkları ve alerjileri gibi birçok unsura bakılır ve işlemin yapılıp yapılmayacağına karar verilir. Saç ekimi yaptıranlar bu işlem için uygun olan kişilerdir. Operasyonun önünde bir engeli bulunanların saç ekimi yaptırmasına izin verilmez. Bu sebep ile de ön muayene esnasında uzmana detaylı bilgi verilmesi ve hastalıklar konusunda dürüst davranılması gerekir. Bu durum sadece kişinin kendi sağlığı için yapılmalıdır. Saç ektirmek isteyenler eğer gerekli şartları sağlıyorlar ise bu durumda saç ekimi yaptırabilirler.

 

 

Bu gönderiyi paylaş

Comments (6)

 • Erhan cevap

  Saçlarım az da olsa dökülmeye devam ederken saç ekimi yaptırabilir miyim?

  Ağustos 16, 2022 , 11:25 pm
  • ONNA cevap

   Saç ekim işlemi için saç dökülmesinin durmuş olması gerekmektedir. Saç ekimi yapıldıktan sonra saç dökülmesi devam ederse daha da kötü bir görünüm ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden saç ekiminde uzman kişiler saç dökülmesi durduktan sonra uygulama aşamasına devam etmektedirler.

   Ağustos 16, 2022 , 11:48 pm
 • Mithat Demir cevap

  Saç ekiminden sonra ekilen tüm saçlar çıkıyor mu? Hepsi uzar mı?

  Ekim 25, 2022 , 10:43 pm
  • ONNA cevap

   Saç ekimi sonrası işlem olumlu geçtiyse saçlarınız uzamaya başlayacaktır. Ancak her
   ekilen kök hücresinin uzayacağı kişiden kişiye değişebilmektedir.

   Ekim 25, 2022 , 10:48 pm
 • Bilal cevap

  Saç ekiminden önce asprin kullansan bir şey olur mu?

  Aralık 1, 2022 , 12:45 am
  • ONNA cevap

   Asprin, saç ekiminden önce kullanılmaması gereken yasaklı maddeler arasındadır. Saç ekimi, işlem sırasında acıtan bir uygulama değildir. Saç ekiminde önemli olan sonrasındaki bakım ve iyileşme süreçleriniz önem arz etmektedir.

   Aralık 1, 2022 , 12:47 am

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog geri dön