Saç Jöleleri Saç Dökülmesine Sebep Olur Mu?

Saç Jöleleri Saç Dökülmesine Sebep Olur Mu?
Saç Jöleleri Saç Dökülmesine Sebep Olur Mu?
Genel Bilgi
1 Yorum

Saç jöleleri saç dökülmesine sebep olur mu? Saç jölesinin saç dökmesi ile karşılaşılması mümkündür. Saçların dökülmesine sebep olan birçok farklı etken vardır. Özellikle kullanılan şekillendirici ürünler ve bakım ürünleri saçlarda dökülmeye sebep olabilir. Kişiler normal zamanlarında dökülme ile karşılaşmıyor ancak jeli kullandıktan sonra dökülme ile karşılaşıyor ise ürünü kullanmayı bırakmaları gerekir. Her saç jölesi dökülmeye sebep olmaz. Ancak bunun bir kesinliği de bulunmamaktadır. Saç jölesi yoğun miktarda ve sık aralıklar ile kullanılıyor ve saç temizliğine özen gösterilmiyor ise saçlarda dökülme meydana gelebilir. Bunun asıl sebebi saç tellerinin zarar görmesi ve saç derisinin hava almamasıdır. Saç derisi sağlığına sürdürülebilir kılınabilmesi için şekillendirici ürünlerin az miktarda kullanılması önerilir. Saç jölesi kullanmak saçların zarar görme oranını yükseltebilir. Saç spreyi saç dökülmesine sebep olur mu? Saç düzleştirici saçı döker mi? Jöle saç döker mi?

Saç Spreyi Saç Dökülmesine Sebep Olur Mu?

Saç spreyinin dökülme yapması mümkündür. Saç spreyi ve saç jölesi dökülme yapabilse de bunu da kullanılan miktar ve sıklık önem taşımaktadır. Her saç spreyi ve saç jölesi kişilerde saç dökülmesine neden olmamaktadır. Doğru aralıklar ile kullanıldığında bu ürünler saça zarar vermekten çok saçı beslemektedir. Dolayısı ile doğru miktarda kullanılan doğru ürünler saça zarar vermez.

Saç spreyi ve saç jölesi gibi ürünlerin yanı sıra saça bol miktarda şekillendirici uygulanıyor ise saçın zarar görmesi mümkündür. Burada önemli olan unsurlar spreyin ne kadar sıklıkla kullanıldığı ve saç bakımının yapılıp yapılmadığıdır. Saç bakımı düzenli olarak yapılıyor ve sprey ve jöle gibi ürünlerin kalıntılarından arındırılıyor ise bu ürünler saç dökülmesini az miktarda etkiler. Saç dökülmesi ile karşılaşan kişiler eğer bu durumun ürüne bağlı olduğunu düşünüyor ise ürünü kullanmayı bırakmalıdır. Aynı zamanda saç derisinin kimyasal maddelerden arınması için zaman verilmeli ve bu esnada saç bakımı doğal ürünler ile yapılmalıdır.

Saç Düzleştiricisi Saçın Dökülmesine Sebep Olur Mu?

Saç düzleştiricisi ve saç dökülmesi arasında doğru orantılı ilişki bulunmaktadır. Saç düzleştiricisinin kullanım sıklığı saça büyük oranda zarar verebilir. Bu sonuç sadece saç düzleştirici değil aynı zamanda maşa ve fön makineleri için de geçerlidir.

Yüksek ısı yayarak saçı şekillendirmek için kullanılan tüm ürünlerin kullanımı kısıtlı olmalıdır. Günlük olarak saç düzleştiricisi kullanıldığı takdirde saçlarda birçok sorun ortaya çıkar. Bu sorunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Saç tellerinin zarar görmesi
 • Saç tellerinin yanması
 • Saç köklerinin hasar görmesi
 • Saç tellerinin incelmesi
 • Saç tellerinin kökten kopmaya başlaması
 • Saç tellerinin zor şekil almaya başlaması
 • Saç tellerinin güç kaybetmesi
 • Saç dökülmesi

Saç düzleştiricisi doğru şekilde kullanılmadığı zaman bu problemler ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunları önlemek adına saç bakımı aksatılmamalı ve kullanılan malzeme ve materyallerin kullanım sıklığı düşürülmelidir.

Saç Jöleleri Saç Dökülmesine Sebep Olur Mu?

Saç Jölesi Saça Neden Zarar Verir?

Saç jöleleri saç dökülmesine sebep olur mu? Saç jölesinin saça zarar vermesinin temelinde ham maddesi yer alır. Saç jölesinin kullanılma şekli ve biçiminin yanı sıra içerisinde yer alan maddeler de saça zarar verebilmektedir. Saç jölesi kullanılırken içerisindeki maddelere dikkat edilmelidir. Doğal malzemelerden oluşan ve yapay ürünlerin daha az kullanıldığı ürünler tercih edilmelidir. Aksi takdirde saç jürisinin içerisinde yer alan yapışkan maddeler saça zarar verecektir.

Bu malzemelerin yapışkan olmasından dolayı ise jölenin saçtan arındırılması zordur. Nadir kullanımı yapıldığı ya da kullanım yoğunluğu düşük olduğunda saç jölesinin arındırılması daha kolaydır. Ancak yoğun miktarda saç jölesi kullanıldığı zaman saçın arınması, kendini tazelemesi ve saç derisinin nefes alması daha zor olur. Bütün bu unsurlar ise saç jölesinin saça zarar vermesine neden olmaktadır.

Saç Jölesi Kullanmak Kelliğe Sebep Olur Mu?

Saç jölesinin kel bırakması çoğunlukla karşılaşılmayan bir durumdur. Halk arasında yanlış bilinen birçok bilgi yaygınlaşmış durumdadır. Bu sebep ile de doğru bilgilerin ortaya çıkması ve aynı zamanda doğru bilgilere inanma oranı oldukça düşüktür. Saç jöleleri saç dökülmesine sebep olur mu? Saç jölesi kel bırakma gibi bir problem ile karşılaşılmasına neden olmaz.

Kullanım sıklığı ve miktar fazlalığından ayrı olarak saç jölesi doğrudan saç dökülmesine sebep olmamaktadır. Saçlar hasar gördüğü için saç telleri incelmeye başlasa da saç dökülmesi çoğunlukla genetik faktörler ile ilgilidir. Genetik faktörlerin yanı sıra yanlış ürün kullanımı gibi unsurlarda saça zarar verir. Ancak yanlış ürün kullanımı sonucunda saçlar sadece dökülür ve ardından yeniden uzar. Dolayısıyla sıcak saç jölesi kullanmak saçları dökülse dahi saç kökü ve saç derisi sağlıklı olduğu takdirde yeniden saçların uzaması mümkündür.

Kellik sizin için bir sorunsa ve estetik görüntünüzü en kısa sürede yenilemek ve olduğunuzdan daha genç görünmek istiyorsanız protez saç yaptırmak sizin için uygun olabilir. Şimdi uzmanlarımızla iletişime geçin!

Saç Jölesinin Zararları Nelerdir?

Saç jölesinin zararları sadece saça değil aynı zamanda çevreye de etki etmektedir. Kimyasal bakım ürünlerinin birçoğu içerisinde tehlikeli maddelere yer verir. Hammaddelerinin tehlikeli olması ise sadece cilt saç ya da kişi için değil, aynı zamanda çevre için de zarara neden olur. Saç jölesi kullanan kişilerin bilinçli tüketici olma yolunda adım atmaları gerekir.

Çevreyi korumak aynı zamanda kişinin doğru ürünleri kullanması anlamına gelir. Çevreye zarar vermeyen ürünler, kişinin genel sağlığını ve saç sağlığına da iyi anlamda etkileyebilmektedir. Bu sebeple de kimyasal ve tehlikeli ham madde kullanımı yoğun olan saç jölelerinin, zararı çok yönlü olabilmektedir. Saç jölesinin zararları şunlardır:

 • Deri döküntüsüne sebep olabilir.
 • Saç tellerini inceltebilir.
 • Saç köklerinin güç kaybetmesine neden olabilir.
 • Saç yapısını bozabilir.
 • Doğada çözünme oranı düşüktür.
 • Kimyasal atık olarak sınıflandırılması gerekir.
 • Kan dolaşımını, kılcal damarları ve genel vücut sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesini önlemek için uzmanların da tavsiyesi olan yöntemlerin uygulanması gerekir. Saç dökülmesini önlemek için kullanılan farklı yöntemler vardır. Herkes kendi genel sağlığına ve saç tipine uygun olarak bu yöntemleri kullanmalıdır. Herkesten aynı yöntemleri kullanması yarardan çok zarar getirir. Bu sebeple de uzmanlar tarafından da kişilerin kendi saç tiplerine göre uygun olan ürünleri kullanmaları ve bakım yöntemlerini uygulamaları tavsiye edilmektedir. Saç dökülmesini önlemek için kullanılacak olan yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Saçları Yıkamak: Saçları düzenli olarak yıkamak gerekir. Saç yıkama uzunluğu ne çok sık ne de çok az olmalıdır. Saçların 2’şer günde bir yıkanması en ideal olan süre olarak belirlenmiştir. Her gün yıkanan saçlarda dökülme ve hassasiyet artar. Hafta 1 ila 2 yıkama yapılan saçlarda da saç derisi ve saç köklerinde hasarlar meydana gelebilir.
 • Doğru Ürünleri Kullanmak: Saç bakımı için kullanılan ürünlerin doğru olması, saç dökülmesini ve saça verilen zararı azaltır. Dolayısıyla kişilerin araştırma yaparak kendi saçları için en uygun olan ürünü tercih etmeleri gerekir. Her bakım ürünü herkeste aynı etkiyi bırakmamaktadır. Bunun içerisinde alerjik reaksiyonlara da özen gösterilmesi tavsiye edilir.
 • Saça Masaj Yapmak: Özellikle saçlar yıkanırken saç köklerine ve saç derisine dairesel hareketler ile masaj yapmak, saç derisinin rahatlamasına sebep olacaktır. Bakım esnasında kullanılan ürünleri de masaj yöntemi ile saça yapılması tavsiye edilir.

Saç köklerini rahatlatmak ve bakımı aksatmamak saç jölesi gibi ürünlerin saça zarar vermesini önler. Saç dökülmesine karşı alınabilecek önlemler için vitamin değerleri de incelenmeli ve kimyasal ürün kullanımı azaltılmalıdır.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

1 Yorum. Yeni Yorum

 • Bilgilendirme çok güzel olmuş, doğru ürünleri doğru bir biçimde kullanılırsa saça yararı bile olacağını ilk defa öğrendim…gerçekten çok faydalı bir yazı olmuş …ellerinize sağlak

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed