Saç Nakli Nedir ve Nasıl Yapılır?

Saç Nakli Nedir ve Nasıl Yapılır?
Genel Bilgi
4 Yorum

Saç nakli teknikleri saç dökülmesi sorunu olan kişilere uygulanmaktadır. Saç nakli yapılması gerektiği durumlarda ön muayene aşamaları büyük önem taşır. Ön muayene yapılmadan ya da herhangi bir tetkik uygulanmadan yapılan işlemlerden sonuç almak çoğunlukla mümkün değildir. Saç nakli yapılması için mutlaka incelemelerin gerçekleştirilmesi gerekir. Saç nakli yapılırken izlenen adımlar vardır. Bu adımları yazımızda açıklayarak saç nakli nedir ve nasıl yapılır? sorusunu sizler için cevaplayacağız.

Bu adımların takip edilmesi ve profesyonel standartlar ile gerçekleştirilmesi gerekir. Saç nakli işlemini tamamlayabilmek için köklerin mutlaka incelenmiş olması ve nakil için uygunluğunun kontrol edilmesi önem taşır. Saç naklinin yapılması için kullanılan yöntemler farklı olabilir. Bu yöntemler kişilerin genel sağlık durumuna ve sağlık merkezine bağlı olarak değişiklik gösterir. Teknolojik yeterliliğe ve kullanılan ekipmana bağlı olarak saç nakli yönteminin değiştirilmesi de mümkündür.

Saç Nakli Nasıl Yapılır?

Saç nakli nedir ve nasıl yapılır? Saç nakli yapılışı yönteme göre değişebilir. Örneğin FUT yönteminde tüm donörler tek işlem ile yerleştirilebilirken; FUE yönteminde saç kökleri tek tek alınmaktadır. Yöntemler arası farklılıklar ile karşılaşmak son derece normaldir. Her bir yöntem kişiye özel planlanır ve daha sonra tedavi aşamasına geçilir saç nakli işleminde kullanılan iki yöntem şu şekilde sıralanabilir:

 • Follicular Unit Transplantation (FUT)
 • Follicular Unit Extraction (FUE)

Her 2 yöntem de saç ekimi için tercih edilmektedir. Saç ekimi ve saç nakli aynı kavramlardır. Saç nakli yapılmadan önce mutlaka dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Bu unsurlara dikkat edilerek hangi yöntemin kullanılacağına karar verilebilir.

Saç Naklini Kim Yapar?

Saç nakli yapan kişi alanında uzman olmalıdır. Saç nakli yaptıracak olan kişinin alanında uzman ve tecrübeli olması son derece önemlidir. Daha önce nakil yapmamış olan kişilerin yöntemi hakim olması beklenir. Nakil yapmamış ve sürece hakim olmayan kişilerden hizmet alınmaması ve tedavi sürecine başlanması tavsiye edilmektedir. Saç nakli işlemine çoğunlukla plastik cerrahi uzmanları ve dermatologlar gerçekleştirmektedir. Her iki mesleki alan da bu konuda yetkinlik sahibidir.

Saç ekimi yöntemine bağlı olarak nakil işlemine hangi yetkinliğe sahip kişinin yapabileceğine karar verilebilir. Benzer durum protez saç için de geçerlidir. Saç naklini yapan kişinin uzmanlığının yanı sıra tecrübesi de önem taşımaktadır. Tecrübesi olan ve bu alana hakim kişilerden saç nakli yapılması talep edilmelidir. Aynı zamanda saç naklini yapacak olan uzmanın deneyimi ve profesyonelliğin yanı sıra mutlaka sağlık merkezinin de incelenmesi ve gerekli yeterliliğe sahip olup olmadığının öğrenilmesi gerekir.

Saç Nakli Yöntemleri Nelerdir?

Saç nakli yöntemleri iki seçeneğe ayrılmaktadır. Bu seçenekler şu şekilde sıralanabilir:

 • Follicular Unit Transplantation: Bu yöntemle mikroskop altında ayrıştırma ve inceleme yapılmaktadır. Saç kökleri edilmeden önce mutlaka kolikler olarak incelenmesi ve işleme hazırlanması gerekir. Anestezi uygulanması ve donör bölgenin hazırlanması da yine yöntem ile ilişkilidir. Donör, bölgeden alınan özelliklerin yeniden deriye entegre edilebilmesi için özel işlem yapılması gerekir. Burada saç köküne ve saç kökünün özelliklerine bağlı olarak kişiye özel çalışmalar yürütülür.
 • Follicular Unit Extraction: Bu saç nakli yönteminde de lokal anestezi uygulanmaktadır. Lokal anestezi uygulanarak donör bölgeden örnek alınır, incelemeler yapılır ve işlem yapılacak olan bölge yine anestezi ile uyuşturularak sürece hazır hale getirilir. Yöntemi diğer yöntemlerden ayıran en önemli özellik saç tellerinin deriden tek tek alınmasıdır.

Saç nakli yöntemleri arasında en sık kullanılan 2 metot bu şekildedir. Bu metotlar kullanılarak saç nakli gerçekleştirilebilir. Saç ekiminin yanı sıra saç protezi ve saç mezoterapisi gibi yöntemler de bulunmaktadır. Bu yöntemlerden hangisinin tercih edileceğine saç dökülmesi problemi olan kişilerin uzmanlar ile karar vermesi tavsiye edilir.

Saç Nakli Pahalı Mı?

Saç naklinin maliyeti yapılacak işleme ve tekniğe göre değişiklik gösterir. Saç naklinin maliyetini etkileyen farklı faktörler vardır. Bu faktörler şu şekilde sıralanabilir:

 • Ekim yapılacak olan bölgenin büyüklüğü.
 • Ekim yapılacak olan bölgedeki dökülme oranı.
 • Saç nakli yöntemi ve tedavi metodu.
 • Greft sayısı.
 • Ülkeler ve ülke ekonomileri.
 • Döviz farklılığı ve enflasyon.
 • Uzmanlık ve kalite.
 • Saç ekim merkezinin belirleyeceği özel kriterler.
 • Cerrahi işlemlerin maliyetleri.
 • Sağlık merkezinin konumu.
 • Ekim yapılacak olan bölgenin yeri.
 • Kullanılacak olan ekipmanlar, ilaçlar ve diğer tıbbi gereksinimler.

Bu unsurların her biri saç naklinin fiyatını belirlemektedir. Fiyat belirleme noktasında sağlık merkezleri farklı kriterler de belirleyebilir. Bu noktada sağlık merkezleri özel olarak hareket edebilmektedir. Fiyatlar arasında karşılaştırma yapmak ve aynı zamanda kaliteye de bakmak önem taşır. Saç nakli yaptırmak isteyen kişilerin öncelikli olarak kaliteye, ardından ise fiyata odaklanması tavsiye edilir.

İlgili İçerik: Saç Dökülmesi Cerrahisi Maliyetleri ve Fiyatlandırma Nasıl Belirlenir?

Saç Nakli Nedir ve Nasıl Yapılır?

Saç Nakli Acıtır Mı?

Saç naklinin acıtması mümkündür. Saç nakli yapıldıktan sonra kişiler ağrı ve acı hissedebilir ancak saç nakli yapılırken o esnada lokal anestezi uygulanacağı için kişiler herhangi bir şey hissetmezler. Uygulama esnasında hissedilen tek his hissizlik ve uyuşmadır. Saç nakli yaptırdıktan sonra anestezinin etkisinin geçmesiyle birlikte acı ve ağrı ile karşılaşılması mümkündür. İşlemi takip eden süreçte acı ve ağrının yanı sıra kaşıntı, kabuk, bağlama, kızarma gibi yan etkiler ile de karşılaşılabilir.

Saç nakli yapılan yerde işlemden sonra belirli yan etkiler ile karşılaşmak son derece normaldir. Kişilerin bu yeni etkileriyle karşılaştıkları takdirde herhangi bir şekilde endişe etmemeleri tavsiye edilir. Ancak uzmanlar tarafından halihazırda bilgisi verilen yan etkiler eğer büyük bir oranda karşılaşılıyor ve kişinin yaşam sağlığını tehdit ediyor ise bu durumdan uzman hekimleriyle görüşülmeli ve acil olarak tam teşekküllü hastaneler ziyaret edilmelidir.

Saç Nakli Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Saç nakli yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Bu unsurlar şu şekilde açıklanabilir:

 • İlaç: Saç nakli yaptıracak olan kişilerin kimyasal ilaç kullanımını sınırlandırmaları gerekir. Özellikle kan sulandırıcı gibi ilaçlar kullanıldığı takdirde bunun tedaviden önce kesilmesini önem taşır. Kullanılan ve kullanılması zorunlu olan ilaçlar var ise bu ilaçlar hakkında doktorun bilgilendirilmesi gerekir. Bilgilendirme yapılmadığı takdirde saç ekiminden verim alma oranı düşebilir ve kişiler farklı yan etkiler ile karşılaşabilir.
 • İyileşme: Saç nakli yaptırmadan önce bölgenin nemlendirici kremler ile yıkanmaması gerekir. İyileşmenin etkilenmemesi ve daha kısa sürede iyileşmek için saç nakli yaptırmadan önce saç bakımına özen göstermek gerekir. Ancak bu özeni gösterirken saçın farklı kimyasallar ile buluşturulmaması ve doğal malzemelerle temizlenmesine özen gösterilmelidir.
 • Sigara Tüketimi: Saç nakli yaptırmadan önce sigara tüketiminin tamamen bırakılması tavsiye edilir. Bazı kişiler tamamen bırakamazsın dahi sigara tüketimini azaltmaları, iyileştirmelerini olumlu yönde etkileyecektir. Bu sebeple de sigara tüketimine dikkat edilmesi gerekir.
 • Kıyaslama Yapmak: Saç nakli yaptırmak isteyen kişiler her kliniği tercih etmemelidir. Kendi sorunlarına ve ihtiyaçlarına bağlı olarak karşılaştırma ve kıyaslama yaparak kliniğe karar vermeleri daha doğrudur. Bu sebeple de referansları incelemek, profesyonel çalışmalar yapan yerleri tercih etmek önem taşır.

Saç nakli yaptıracak kişiler bu unsurlara dikkat ettiği müddetçe karşılaşacakları riskleri azaltabilirler. Saç nakli kaliteli merkezlerde yapılmalı ve uzman hekimler tarafından tüm süreç koordine edilmelidir.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

4 Yorum. Yeni Yorum

 • Poyraz Akarsu
  Nisan 16, 2023 11:43 pm

  Saç dökülmesi tedavisi ne kadar sürer ve sonuçları ne kadar sürecek?

  Yanıtla
  • Saç dökülmesi tedavisinin süresi, tedavi yöntemi, kişinin saç dökülmesi seviyesi ve nedenine bağlı olarak değişebilir. Bazı tedaviler saç dökülmesini yavaşlatabilir veya durdurabilirken, bazıları saçın yeniden çıkmasına yardımcı olabilir. Tedavi sonuçlarının süresi değişken olmakla birlikte, bazı tedavilerin sonuçları uzun süreli veya kalıcı olabilir. Örneğin, saç nakli kalıcı sonuçlar sağlayabilir.

   Yanıtla
 • Evet saç nakli uzun vadeli bir çözüm olabilir. Ancak acı veriyor ve uzun sürede sonuç almak için beklemeniz lazım. Peki başka saçlı gözükebileceğim alternatif yöntemler nelerdir?

  Yanıtla
  • Seçebileceğiniz birçok alternatif uygulama bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın ve tercih edilen uygulama protez saç yaptırmaktadır. Bunun ardından peruk takmak, saç dökülmesini gizleyen spreyler, tozlar veya kremler kullanmak olabilir. Ayrıca saç stilinizi ayarlamak buna göre giyinmek veya saçlarınızı belirli bir modele göre daha kısa kestirmek ve taramak gibi işlemler uygulayabilirsiniz.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed