Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Risk Faktörleri Nelerdir?

Saç Dökülmesinin Nedenleri
Genel Bilgi
4 Yorum

Saç dökülmesinde risk faktörleri arasında birçok madde yer alır. Saç dökülmesinin nedenleri ve bu faktörlerin ne olduğu ve nasıl ortaya çıkarılacağı son derece önemlidir. Saç dökülmesine sebep olan bazı faktörlerde sebebin bulunması zor olabilir. Dolayısıyla öncelikli olarak nedenin bulunmasına önem verilmesi gerekir. Saç dökülmesi için riskli olan faktörler arasında birbirinden farklı maddelerle karşılaşmak mümkündür.

Saç dökülmesine sebep olan faktörler olduğu kadar bu faktörlerden kaçınma yöntemleri de bulunmaktadır. Her faktör için önlem almak çoğu zaman mümkün olsa da özellikle düzenli ilaç kullanımı, kanser ve genetik faktörler için alınabilecek önlemler azdır. Saç dökülmesinin sebebini öğrendikten sonra uygulanacak olan tedaviye karar vermek daha kolay olacaktır. Saç dökülmesinin nedenleri ve risk faktörleri benzerlik gösterir.

Saç Dökülmesine Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Saç dökülmesinin sebepleri incelediğinde faklı faktörler ile karşılaşılması şaşırtıcı değildir. Saç dökülmesi erkeklerde ve kadınlarda yaşanabilen bir problemdir. Bu problem ile karşılaşıldığı takdirde öncelikli olarak nedenin anlaşılması gerekir, neden bulunmadan önce faktörün anlaşılması ve uygun tedavinin uygulanması zor olacaktır. Bu sebeple de saç dökülmesine neden olan faktörlerin bulunması önem taşır. Saç dökülmesine sebep olan etkenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Yaş
 • Cinsiyet
 • Yanlış beslenme
 • İlaç kullanma
 • Kötü alışkanlıklar
 • Alkol kullanma
 • Saç bakımını aksatma ya da yanlış yapma
 • Yanlış saç bakım ürünü kullanma
 • Hormonal problemler
 • Sağlık sorunları
 • Kanser
 • Genetik faktörler

Bu sorunlar sebebi ile kişiler saç dökülmesi riski ile karşılaşabilir.

Genetik Faktörler ve Saç Dökülmesi

Saç dökülmesinde genetik faktörler önemli rol oynamaktadır. Saç dökülmesine sebep olan en önemli unsurlardan biri genetik faktörlerdir. Genetik faktörler ile ilgili inceleme yapılmadığı takdirde kişilerin saç dökülmesine sebeplerinin anlaşılması mümkün olmayabilir. Genetik yatkınlık sebebiyle saç dökülmesi gibi problemler ile karşılaşmak çok yaygındır. Dolayısıyla bu sebepten dolayı saç dökülmesiyle karşılaşan kişiler çoğunlukla saç ekimini tercih edebilirler.

Saç ekimi yapıldığı takdirde bu sürecin %100 başarılı olup olmayacağı kişinin genel sağlık durumuna ve uygulanan saç ekim yöntemine bağlı olarak değişir. Genetik faktörler saç dökülmesine önemli rol oynamasına karşın farklı etkenlerden dolayı da saç dökülmesiyle karşılaşılabilir. Saç dökülmesinin tetikleyici noktası genetik unsurlar olmasına karşın farklı sebeplerin birleşmesiyle saç dökülmesinin ani ve beklenmeyen şekilde olması da mümkündür.

Hormonlar ve Saç Dökülmesi Riski

Hormonal sebeplerden dolayı saç dökülmesi riski her zaman vardır. Genetik faktörler kadar etkili olan hormonal sebepler de saç dökülmesini tetikleyebilmektedir. Bu dökülme özellikle kadın tipi saç dökülmesi olarak kabul edilir. Hormonların yanı sıra hormonlar için eğer ilaç kullanımı yapılıyor ise bu durumda kimyasal ilaç kullanımı da saç dökülmesini etkileyecektir.

Farklı hastalıklara sahip olan kişiler hormonal bazlı tedavi aldıkları takdirde yine saç dökülmesiyle karşılaşabilirler. Saç dökülmesinde önemli olan etkenlerden biri genetik faktörler, bir diğeri ise hormonlardır. Her ikisi de aslında gen özelliklerine dayanır. Saçların sağlıklı büyümesini sağlayan östrojen hormonunda oluşan problemler de saç dökülmesi riskini arttırır.

İlgili İçerik: Saç Dökülmesi Hormon Testi Nasıl Yapılır?

Alkol – Sigara Kullanımı ve Saç Dökülmesi Problemi

Alkol ve sigara sebebiyle saç dökülmesi ile karşılaşmak mümkündür. Alkol ve sigara gibi ürünlerin tüketilmesi zaman içerisinde saç dökülmesine sebep olabilir. Dolaylı yoldan kilo almaya ya problemleri yaşamaya ve hafıza problemleriyle karşılaşmaya da zemin hazırlar. Alkol ya da sigara kullanımı fazla miktarda yapılıyor ise kişilerin sadece saçları ve saç derisi zarar görmeyecektir.

Dengeli beslenmeyen ve sağlıksız ürünleri çok sık kullanan kişilerde de saç dökülmesi problemi görülebilir. Düzensiz bir beslenmeyi takip eden alkol ve sigara kullanımı saç dökülmesi miktarını artıracaktır. Dolayısıyla kan dolaşımının da bu ürünlerin kullanılmasından dolayı azalması sebebiyle saç dökülmesinin oranı artabilir. Saç dökülmesinin nedenleri arasında sigara ve alkol tüketimi ve bağımlılığı önemli bir yer tutmaktadır.

Saç dökülmesinin nedenleri

Beslenme Alışkanlıkları ve Saç Dökülmesi Riski

Sağlıksız beslenme ve saç dökülmesi problemi birbirini tetikleyebilmektedir. Sağlıksız ve uygun olmayan şekilde beslenme alışkanlığı edinildiği takdirde beden üzerinde farklı problemlerle karşılaşılabilir. Bu problemlerden biri de saç dökülmesidir. Saç foliküllerinin zayıflamasına ve zarar görmesine sebep olan yanlış beslenme alışkanlıkları zaman içerisinde saçların dökülmesine zemin hazırlar.

Saçlar incelir ve aynı zamanda hasar görmeye devam eder. Bu problemle karşılaşmamak adına sağlıklı beslenmek ve organik gıdaları tercih etmek önemlidir. Doğru gıdalarla beslenmesine karşın içerisinde katkı maddesi bulunanları tercih edilmesi de saç dökülmesine sebep olacaktır. Bu sebep ile gıda seçimlerinin bilinçli şekilde yapılması ve temiz gıdaların tüketilmesi önem taşır.

İlaç Kullanmanın Saç Dökülmesine Neden Olması

Tıbbi ilaç kullanımı ve saç dökülmesi riski her zaman var olan bir gerçektir. Kullanılan ilaca ve ilacın dozuna bağlı olarak saç dökülmesiyle karşılaşılabilir bazı tıbbi ilaçlar saç dökülmesine zemin hazırlanmasıyla bilinmektedir. İlaçların yan etkileri vardır ve bu yan etkilerden hangisiyle karşılaşılacağı, çoğunlukla kişiden kişiye değişir. Dolayısıyla sürekli olarak tıbbi ilaç kullanan kişiler farklı problemlerle karşılaşmaya başlayabilirler.

Bu problemler deri döküntüsü, kaşıntı, kızarıklık, saç dökülmesi ve vücuttaki diğer tüylerin dökülmesi şeklinde de olabilir. İlaç kullanımına bağlı olarak saç dökülmesiyle karşılaşıldığı takdirde uzman hekimler ile görüşülmesi gerekir. İlacın farklı bir varyasyonun kullanılıp kullanılmayacağı ve ilacın dozunu değiştirilip değiştirilemeyeceğini mutlaka öğrenilmesi gerekmektedir.

Cinsiyet ve Saç Dökülmesi Riski

Cinsiyete bağlı saç dökülmesi ile karşılaşılması mümkündür. Saç dökülmesini tetikleyen ana unsurlardan birisi cinsiyet olabilir. Cinsiyet ise tamamen hormonlara ve gelen unsurlarına dayanabilmektedir. Erkeklerde genetik faktörlerden dolayı karşılaşılan saç dökülme oranı daha yüksektir. Kadınlarda da saç dökülmesi olmasına karşın bu oran daha düşük olmaktadır. Erkeklerde ve kadınlarda karşılaşılan saç dökülmesinin bölgesi miktarı ve sıklığı da farklılık gösterebilir.

Cinsiyet ve saç dökülmesi arasında ilişki bulunmasına karşın doğrudan bir ilişkiden bahsetmek yanlış olacaktır. Erkeklerde ve kadınlarda farklı hormonlardan dolayı saç dökülmesiyle karşılaşılabilir. Bazı erkeklerde saç dökülmesi olmazken, bazı kadınlarda saç dökülmesiyle karşılaşılması son derece normaldir. Cinsiyet önemli bir etken olmasına karşın genetik faktörler, ilaç kullanımı, hormonlar ve alkol tüketimi daha büyük risklere sebep olur.

Saç Dökülmesinin Nedenleri: Yaş ve Saç Dökülmesi Riski

Yaşa bağlı saç dökülme problemi zamanla ortaya çıkabilmektedir. Çocukluk ve ergenlik yaşlarında saç dökülmesiyle karşılaşma oranı son derece azdır. Ancak orta yaştan itibaren ileri yaşlarda olan kişilerde saç dökülmesiyle karşılaşılabilir, ilerleyen yaşlarda saçların dökülmesinin farklı sebepleri vardır. Bu sebepler şu şekilde sıralanabilir:

 • Yaşlanma sebebi ile saçların daha kırılgan olması
 • Hormonların değişmesi
 • Yaşlılığa bağlı oluşan rahatsızlıklar
 • İlaç kullanımı
 • Saç bakımını aksatma

Bakım Ürünlerinin Saç Dökülmesine Sebep Olması

Saç bakım ürünleri ve saç dökülmesi arasında ilişki bulunmaktadır. Saç bakım ürünlerinin kullanılması doğru yöntemler ve sıklık ile yapılmadığı takdirde problemler ile karşılaşılabilir. Bu problemler ile karşılaşmamak adına ürünlerin kişiye özel tercih edilmesi, doğru olanın kullanılması ve sıklığa dikkat edilmesi gerekir. Saç dökülmesinin nedenlerine bağlı olarak dökülme oranı fazla olduğunda kullanolabilecek saç ekimi ya da protez saç gibi uygulamalar tercih edilebilir.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

4 Yorum. Yeni Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed