Saç Uzatma Yolları ve İpuçları: Düzenli Bakım ve Kesim Önerileri

doğal yöntemler ile saç uzatma yolları
doğal yöntemler ile saç uzatma yolları
Genel Bilgi
1 Yorum

Saç uzatma yolları arasında bulunan ipuçları uzmanlar eşliğinde hazırlanmıştır. Her saç uzatma türü ya da önerisi tüm insanlar için geçerli değildir. Cinsiyete, beslenme şekline, saç türüne, saç şekline, saç sağlığına ve saç derisi özelliklerine göre saç bakımı yapılmalıdır. Hormonlara ve saçın spesifik özelliklerine göre düzenli bakım programı oluşturulmalıdır.

Doğal Yollar İle Saç Uzatma Yolları ve Yöntemleri

Saçlarını uzatmakta zorlanan kişiler için önerilen yöntemler olmasına karşın herkes kendi saç özelliklerine ve hassasiyetlerine göre özelleştirme yapmalıdır. Bunun için mümkün ise bir uzman ile görüşmek ve belirli özelliklere sahip yöntemleri kullanmak gerekir. Örneğin doğal bakım yöntemleri ve ürünleri her zaman daha sağlıklı olan seçeneklerdir. Saç uzatma yöntemleri saç özelliklerine göre de farklı sınıflara ayrılır. Örneğin boyalı saçlar için farklı öneriler sunulurken protez saç için farklı öneriler sunulur.

hızlı saç uzatma yöntemleri

Stres Seviyesini Düşürmek

Stres ve saç dökülmesi arasındaki bağ oldukça güçlüdür. Vücutta stres artışı hormonları negatif yönde etkiler. Az miktarda stres daha sağlıklı yaşanmasını da destekleyebilir. Ancak düzenli olarak yüksek oranda strese maruz kalmak, kaygı seviyesini ve diğer sorunları arttıracaktır. Dolayısıyla vücutta stres seviyesi yükselmeye başladığında vücut direnç göstermeye başlar ve vücudun sağlıklı özellikleri daha az gelişir. Örneğin besinlerden tam değer alınamaz, uyku problemleri ortaya çıkar, sindirim sorunları ile karşılaşılır.

Stres seviyesindeki bu artış vücudu olumsuz etkiler. Sadece iç organları ve psikolojiyi değil, aynı zamanda saçları, tırnakları ve deriyi de etkilemektedir. Stres seviyesi fazla olduğu zaman saçlarda yıpranmalar meydana gelir ve dökülmeleri de karşılaşılır. Stres sanıldığının aksine oldukça güçlü bir etkendir ve negatif bulguları oldukça fazladır. Stres seviyesi yüksek olan kişilerin mutlaka rahatlatıcı çözüm önerileri ile tanışması ve stres seviyelerini düşük tutması önerilir. Hem saç sağlıklarını koruyabilmeleri hem de genel vücut sağlıklarını iyi seviyede tutabilmesi için insanların strese maruz kalmaması gerekir.

Saç Tipine Uygun Şampuan Kullanmak

Saç tipine özel şampuan tercih etmek saçlardan daha yüksek verim almayı sağlar. Günümüzde birçok farklı şampuan üretimi yapılmaktadır. Birbirinden farklı markalara ait olan bu ürünlerde çeşitlilik sayısı da son derece fazladır. Saç tipine uygun olarak hazırlanan ve sadece bu kişiler tarafından kullanılması önerilen ürünlere yönelmek önem taşır. Örneğin saçı boyalı ya da çok yıpranmış olan kişiler boyalı saçlar için ya da yıpranmış saçlar için olan şampuanları kullanmalıdır.

Aynı şekilde ince telli ya da sürekli yağlanan saçlar için de özel şampuanlar bulunur. Protez saç kullanan kişiler için de hazırlanmış olan farklı şampuan türleri vardır. Kişiler kendi saç tiplerine ve özelliklerine uygun olarak şampuan tercihi yaptıklarında saçlarının zarar görme oranı azalır. Aynı zamanda bu şampuanlar saç üzerinde olumlu etki yaratır ve saçın iyileşmesini daha hızlı ve daha sağlıklı uzamasını sağlar.

Düzenli Olarak Bol Miktarda Su Tüketmek

Bol su tüketerek saç uzatmak tek başına yeterli olmasa da önemli ölçüde katkı sağlamaktadır. Saçların sağlıklı olması vücut sağlığına bağlıdır. Kişiler yeterli düzeyde beslendiklerini de ve sıvı tükettiklerinde daha sağlıklı olurlar. Düzenle ve bol miktarda su tüketerek vücudun ihtiyacı olan miktar karşılanmalıdır. Bol su tüketmenin saçlar üzerindeki etkisi şunlardır:

  • Saçlar daha parlak görünür.
  • Mineral desteği sağlanır.
  • Saçların neme ulaşmasını ve nemli kalmasını sağlar.
  • Saç uzunluğunu olumlu etkiler. Saçlar daha sağlıklı uzar.

Genel vücut sağlığı arttırıldığında etkisi dışarıdan da fark edilir. Su tüketilmediğinde tırnak, saç, kirpik gibi yerlerde dökülme, solma, yıpranma meydana gelir. Özellikle saçlarda dökülmeler yaşanması ileri evre dökülme problemine neden olabilir. Bol su tüketirken bir yandan sağlıklı alışkanlıklar edinmek ve düzenli bakım yapmak gerekir.

Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Kazanmak

Sağlıklı beslenmek ve saç uzunluğu arasında olumlu ilişki bulunmaktadır. Sağlıklı beslenen kişiler gıdalardan doğru yöntemler ile enzimleri aldığı için vücutları daha sağlıklı olur. Tırnakları daha hızlı ve güçlü uzarken bir yandan saçları da aynı şey daha gür ve parlak olmaktadır. Saçlarını uzatmakta zorlanan kişiler genellikle daha sağlıklı beslenme alışkanlığı edinerek saçlarını uzatabilir.

Özellikle dökülmelerin önüne geçebilmek için saat derisinin beslenmesi önem taşır. Saç derisini beslemek için kişiler farklı yöntemleri kullansa da asıl önemli olan beslenme modelidir. Çok yağlı paketli gıdalar tüketildiği takdirde saçlar daha hızlı yağlanır ya da kuruluk görülür. Bütün bunlar saçın daha yavaş uzamasına ve hatta dökülmelerin artmasına sebep olur. Saç uzatma yöntemleri arasında önemli faktörlerden biri beslenme düzenidir.

Doğal Yağlar ile Bakım Yapmak

Doğal yağlarla saç uzatmak mümkündür. Hint yağı gibi yağlar kullanılarak saçların daha kısa sürede uzaması sağlanabilir. Saçları zor uzayan kişiler özellikle bakımlarını aksatmıyorlar ise doğal yağlardan destek alabilirler. Uzamakta güçlük çeken saçların neden uzamadığı bilgisine de yönelmek gerekir. Özellikle genetik faktörlerden dolayı saçları zor uzayan kişilerin kel kalma ihtimali daha yüksektir.

İlgili İçerik: Parlak ve Sağlıklı Saç için Yağlar ve Kullanım Tüyoları

Kan dolaşımı ve saç derisinin kökleri beslememesi, doğal vücut yağlarının saça ulaşamaması ve yeni saç tellerinin oluşmaması gibi sebeplerden dolayı saçlar yavaş uzayabilir. Doğru yöntemler kullanıldığında saçlar daha kolay uzayabilir. Bunun için Hint yağı gibi yağlar ile saça bakım yapılması saçların daha hızlı ve kolay uzamasına neden olur. Ancak bu tarz yağlar günaşırı ve sık sık kullanılmamalıdır.

Saçı Düzenli Olarak Kestirmek

Düzenli saç kesimi ve saç uzaması arasındaki bağ uzmanlar tarafından da aktarılmaktadır. Saç kesimi yapıldığı takdirde saçlarda meydana gelen hasarlar da onarılır. Saçların kesilmesi sadece boyunun kısaltılması anlamına gelmez. Özellikle saç uçlarında ortaya çıkan kırıkların alınması, saç uçlarının daha sağlıklı olmasına neden olur. Böylelikle uzayan saçlar daha sağlıklı görünür ve saç tellerindeki yıpranma azaltılır.

Saç uçlarının düzenli olarak kesilmesi birçok uzman tarafından tavsiye edilir. Hem erkekler hem de kadınlar için önerilen saç kesimlerinde estetikten ziyade ihtiyaç ön plandadır. Saçlarının uzamasını ve sağlıklı görünmesini isteyen kişiler, mutlaka saçlarını düzenli olarak. Saçlar kestirildiği takdirde saç uçlarında meydana gelen kırık ve çatalla aşma gibi belirtiler yok edilir. Saçın daha sağlıklı uzaması için alan açılır. 

Saçları Doğru Taramak

Saç tarama şekli ve yeri son derece önemlidir. Özellikle saç dökülmesi problemi olan kişiler saçlarını duşta taramamalıdır. Islak olan saçlar tarandığını da saçların kökten ayrılması daha kolay olur. Bunun sonucunda ise saç daha fazla zarar görür ve yıpranmaya, dökülmeye ve enfeksiyonlara karşı daha açık hale gelir. Saçları mümkünse düzenli tararken bir yandan da doğru tarağı kullanmaya özen göstermek gerekir. Saç tarama şekli, saçın türüne ve özelliklerine göre belirlenebilir.

Saçı tararken nazik hareketleri tercih etmek ve saçı zorlamamak gerekir. Saçın zorlanması saç derisini ve saç kökünü olumsuz etkileyecektir. Bu sebep ile saçların dolaşmasına izin vermeden düzenli olarak taranmalı ve temizlik yapılmalıdır. Saç dökülmesinin önüne geçmek için de saçları tararken yavaş hareket etmek gerekir. Saç uzatma yolları arasında saç için kullanılan tüm aksesuar ve ekipmanların doğru şekilde kullanılması tavsiye edilir.

 

1 Yorum. Yeni Yorum

  • Saçlar için özellikle argan ve jojoba yağı harika iki seçenek. Doğal ürünleri seven ve kullanan biri olarak ilgilenenlerin araştırmasını tavsiye ederim.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed