Sigara Dumanının Saça Olan Zararları Nelerdir?

Blog geri dön
Sigara Dumanının Saça Olan Zararları Nelerdir?
Tarafından gönderildi: ONNA Kategori: Genel Bilgi Etiketler: , , Yorumlar: 6

Sigara dumanının saça etkisi oldukça zararlıdır. Sigara dumanı saça farklı zararlar vermektedir. Bazı kişilerde bu zararlar saçın kuruması ve nem oranına kaybetmesi ile ortaya çıkabilir. Bazı kişilerde ise kepeklenme problemi yaşanabilir. Dolayısıyla sigara dumanını saça verdiği zararlar hem geniş bir perspektifte incelenmeli hem de farklı zararlara da sebep olduğu unutulmamalıdır. Sigara tüketmeyen kişiler sigara dumanına maruz kaldıkları takdirde sadece solunum yoluyla ilgili problemler yaşamazlar. Sigara dumanının saça olan zararları nelerdir? Sigara dumanı saçı kokutur mu? Sigara dumanı saçtan nasıl çıkar? Sigara dumanı saç dökülmesine sebep olur mu?

Vücutlarının her bir noktası farklı reaksiyonlar gösterebilir. Saçlarda kokma renk değişikliği ve dökülme gibi problemler meydana gelirken, deride ise kızarma ve kaşıntı da meydana gelebilir. Sigara dumanı hem reaksiyona sebep olurken hem de hassasiyete ve alerjen etkilere de zemin hazırlayabilir. Sigara dumanının saça zararları ilk olarak kötü koku şeklinde ortaya çıkar.

Sigara Dumanı Saçı Kokutur Mu?

Sigara dumanının saça sinmesi ile saçta koku oluşması mümkündür. Bu sebeple de soruya verilecek olan en doğru yanıt olumlu yanıttır. Sigara dumanı saçın kokmasına ve saçın bileşenlerini değiştirmesine sebep olabilir. Saçın kötü kokması bazı kişiler için problemler özellikle sigara kullanmayan kişiler, sigara kullanılan ortama girdiklerinde bu kokuyu daha rahat fark ederler.

Sigara dumanı saça sindiği takdirde saçın hem sigara gibi hem de daha kötü şekilde kokması mümkündür. Saç üzerinde bakım ürünü krem ya da losyon gibi ürünler var ise sigara dumanı bu ürünlere yapışarak saçta daha uzun süre kalabilir.

Sigara Dumanı Kokusu Saçtan Çıkar Mı?

Sigara kokusu saçtan çıkar mı sorusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Sigara kokusunun saçtan çıkması için yapılması gereken bazı önlemler vardır. Bu önlemlere dikkat edildiği takdirde sigara dumanı ve sigara kokusu saçtan çıkabilir. Sigara dumanı saça sindiği takdirde kötü kokular ile karşılaşılması son derece normaldir. Kişinin sigara içip içmemesi ise bu noktada herhangi bir ek soruna sebep olmaz.

Sigara kullanmamasına rağmen sık sık sigara kullanılan alanlarda kalmak zorunda olan kişiler de dumanın kokusundan şikayetçi olabilir. Sigara dumanı saça sindiği takdirde kişilerin öncelikli olarak saçlarını düzenli yıkamaları tavsiye edilir. Saçlar düzenli yıkamadığı ve bakım yapılmadığı takdirde sigara dumanının kokusunu saçtan çıkarmak daha zor olacaktır. Çoğunlukla kolayca saçtan çıkan bir koku olmasına karşın maruz kalma yoğunluğuna ve bakım sıklığına göre yanıt değişecektir.

Sigara Kokusu Saçtan Nasıl Çıkar?

Sigara kokusunu saçtan çıkarmak için uzmanların önerdiği bazı ipuçları vardır. Bu ipuçlarına dikkat edildiği müddetçe sigara kokusunun saçtan çıkması kolay olacaktır. Sigara kokusunu saçtan çıkarmak için alınacak önlemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Düzenli Yıkama: Saçlar düzenli şekilde yıkandığı takdirde koku saça silinmeyecektir. Silinmesine karşın saçtan çıkmasına daha kolay olacaktır. Kokuyu saçtan uzaklaştırmak isteyen kişilerin yapması gereken ilk işinden kokulu bir şampuan ile saçları korumaktır.
 • Saçı Kurutmak: Sigara kokusu özellikle nemli ya da ıslak saçları sindiği takdirde daha kalıcı bir hale gelebilir. Aç nemli ya da ıslak olduğu takdirde sigara kokusuna maruz kalınacak ise saçı kurutmak bir çözümdür. Kuru saçın üzerine sinen kokunun çıkması daha kolay olacaktır. Bu sebeple ıslak saçın kurutulması önerilir.
 • Doğal Ürün Kullanımı: Saça sinen kokuyu gidermenin bir farklı noktası hisse limon suyu ya da sirke kullanmaktır. Sirkenin keskin kokusu sebebi ile. Sigara kokusu saçtan çıkacaktır ancak bu sefer kişi sirke kokusuna maruz kalacaktır. Onun yerine limon suyu ya da limonlu şampuan kullanmak da bir çözüm önerisidir. Doğal bileşenler ile saçı ıslatmak ya da saçı tamamen yıkamak sigara kokusunun çıkmasına sebep olur.

Sigara Dumanı Saç Rengini Değiştirir Mi?

Sigara dumanının saç rengini değiştirmesi mümkün olan sorunlardan biridir. Sonra dumanına yoğun oranda maruz kalmak saç renginin değişmesine zemin hazırlayabilir. Sigara dumanı içerisinde farklı kimyasalların yer aldığı zehirli bir gaz olarak kabul edilmelidir. Bu sebeple de özellikle açık tonlara sahip saçları olan kişilerde saç rengi değişimi meydana gelebilir. Bu duruma zemin hazırlayan en önemli unsur nikotindir.

Nikotinin yanı sıra katran gibi maddelerin de sigara dumanının içerisinde yer alması saç renginin değişmesine neden olur. Sigara dumanının saça zararları arasında olan renk değişimine maruz kalmamak için alınması gereken önlemler vardır. Bu önlemler alındığı takdirde nikotin ve katranın saç rengine olan negatif etki azaltılabilir. Ancak hiçbir yöntem saçın tamamen zarar görmesini önlemez. Bunun için sigara tüketimini bırakmak gerekir.

Sigara Dumanının Saça Olan Zararları Nelerdir?

Sigara Dumanının Saç Rengini Değiştirmesi Nasıl Önlenir?

Sigara dumanının saç rengini değiştirmemesi için yapılması gerekenler vardır. Bu tavsiyelere uyulduğu takdirde sigara dumanına saç rengini değiştirmesi sağlanabilir. Ancak sigara bırakılmadığı ve sigara dumanının olduğu ortamlarda yer almaya devam etmek, sigaranın saç rengini değiştirmesine zemin hazırlayacaktır. Dolayısıyla sigara dumanının saç rengini değiştirmesini önlemek isteyen kişilerin izlemesi gereken adımlardan ilki sigara kullanmayı bırakmaktır.

Sigara dumanının saç rengini değiştirmemesi için önerilenler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Saç bakımını aksatmamak ve saçları düzenli olarak yıkamak saç renginin değişmesine azaltacak olan aşamalardan biridir.
 • Saçları nemli tutmak sigara dumanının saç rengini değiştirmesini önlemektedir. Ancak saç renginin değişmesi için saç nemini tutulduğu takdirde sigara dumanı saça daha rahat yapılabilecektir. Hem avantajlı hem de dezavantajlı olan bir öneridir.
 • Doğru saç bakım ürünlerini kullanmak, saçın renginin değişmesini önleyecektir. Ancak bu bakım ürünlerinin doğru sıklık ile kullanılması büyük önem taşır.

Sigara Dumanı Saç Dökülmesine Sebep Olur Mu?

Sigara dumanı ve saç dökülmesi birbiri ile ilişkilidir. Dumanı ve sigara kullanımı saç dökülmesine sebep olmaktadır. Sigara dumanı daha yavaş şekilde sebep olmasına karşın aynı şekilde sigara tüketen kişilerin saç dökülme oranı daha yüksek olacaktır. Sigara dumanına maruz kalan kişiler aynı zamanda toksinlere, kimyasal maddelere ve zararlı gazlara da maruz kalırlar. Bu sorun isteyen sigara dumanının saçları dökmesine sebep olur. Saçlar bir anda dökülmez aşama aşama saçlar zarar görür.

Saç telleri incelir ve saç derisi hasar görmeye başlar. Bu sebep ile de sigara dumanına saç dökülmesine sebep olduğu bilinmektedir. Sigara tüketiminin ve sigara dumanının saç dökülmesine sebep olup olmamasını sağlayan farklı etkenler de vardır. Örneğin sigara kullanımına eşlik eden alkol alışkanlığı ya da ilaç kullanımı gibi durumlarda saç dökülmesine hızlandıracaktır. Bunun yanı sıra kişiler sağlıklı beslenmiyor ya da saç bakımlarını aksatıyor ise yine saç dökülmesi ortaya çıkabilir.

İlgili İçerik: Saç Dökülmesine Yol Açan Sebepler Nelerdir?

Sigara Dumanının Saç Dökmesi Nasıl Önlenir?

Sigara dumanının saç dökmesini önlemek için bakım yapmak gerekir.  Bakım yapmak sağlıklı beslenmek sigarayı bırakmak ve stres oranını indirmek de sigara dumanına saç dökülmesini önlemek için kullanılan yöntemler arasında bulunur. Bu yöntemler kullanılmasına karşın saç dökülmesi yaşanıyor ve durdurulamıyorsa protez saç gibi yöntemler tercih edilebilir.

Saç dökülmesini durdurmak için önlemlere dikkat etmek gerekir. Sigara dumanının saça zararları önemli sorunlara ve kelliğe sebep olabilmektedir. Genetik faktörler ve diğer sorunlar ile birleştiğinde kişiler saç kaybı yaşayabilir.

Bu gönderiyi paylaş

Comments (6)

 • Abdurahman cevap

  Saç dökülmesi stresli durumlardan mı kaynaklanır?

  Nisan 1, 2023 , 1:08 am
  • ONNA cevap

   Stresli durumlar, saç dökülmesine katkıda bulunabilir. Stres, vücudun salgıladığı hormonlar ve bağışıklık sistemi tepkileri nedeniyle saç dökülmesini artırabilir.

   Nisan 1, 2023 , 1:14 am
 • Fahri cevap

  Sigara içmenin kıl folikülerine zararı var mıdır?

  Nisan 1, 2023 , 2:06 pm
  • ONNA cevap

   Sigara içmek kıl foliküllerine zarar verebilir, çünkü cildin oksijen seviyesini azaltır ve saç büyümesini olumsuz etkileyebilir. Ayrıca, sigara içmek saçları kurutabilir, kırılmasına veya dökülmesine neden olabilir.

   Nisan 1, 2023 , 2:48 pm
 • Zafer Akçakıl cevap

  Sigarayı bırakmak saç sağlığına nasıl yardımcı olabilir?

  Nisan 12, 2023 , 11:01 pm
  • ONNA cevap

   Sigara dumanı, saç foliküllerinin kan akışını azaltarak saç dökülmesine neden olabilir. Sigarayı bırakmak, saç sağlığına katkıda bulunabilir. Sigarayı bıraktıktan sonra saçınızın daha iyi görünmeye başladığını fark edebilirsiniz.

   Nisan 13, 2023 , 11:39 pm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog geri dön