Doğal Yollarla Kelliği Durdurma Rehberi

Doğal yollarla kelliği durdurma
Doğal yollarla kelliği durdurma

Doğal yollarla kelliği durdurma veya azaltmak süreci düzenli takip ettiğinizde mümkün olabilmektedir. Kelliği önlemek için yapılan birçok uygulama vardır. Eğer kelliğin temel sebebi dış etkenlere bağlı ise durdurulması daha mümkün olabilir ancak genetik sebeplerden dolayı kellik yaşandığı takdirde durdurulması zordur. Genetik sebeplerden dolayı kellik ihtimali var ise o halde protez saç ya da saç ekimi gibi yöntemler tercih edilebilir.

Bu yöntemler aktif olarak kullanılmak istendiği takdirde saç dökülmesinin durması gerekir. Dökülme tamamen durmadan önce de protez saç yaptırılabilir. Ya da dökülme tamamen bittikten sonra saç ekimi yöntemlerine başvurulabilir. Henüz tamamen kel olmamış ve saç dökülmesi devam eden kişiler ise istedikleri takdirde hem profesyonel tedavi yöntemlerini hem de doğal yöntemleri deneyebilir. Doğal yöntemler denenirken mutlaka alerjen uyaranlara dikkat edilmeli ve bilinmeyen ürün ve karışımlar kullanılmamalı. Doğal yollarla kelliği durdurma ve azaltmak isteyenlerin birçoğu farklı doğal yağlar ile bakım yapmayı da tercih etmekte.

Sağlıklı Beslenmek Kelliğin Önüne Geçer Mi?

Sağlıklı beslenerek saç dökülmesini durdurmak mümkün gibi görünse de bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterir. Sağlıklı beslenmek tek başına yeterli olmamakla birlikte mutlaka kişinin vücudu için gereken besin değerlerine ve detaylara dikkat edilmelidir. Sağlıklı beslenmek, yeter miktarda su tüketmek ve bunların yanı sıra egzersiz yaparak vücudun ivmesini yükseltmek de önemlidir.

Benzer İçerik: Saç Sağlığını Korumanın Sırları

Sağlıklı beslenildiğinde ve sağlıklı bir yaşam tercih edildiğinde saç dökülmesi %100 duracak diye bir bilgi bulunmamaktadır. Kişinin mevcut sağlık durumu, genetik faktörleri ve saç dökülmesine etki eden üçüncül meselelere bağlı olarak saç dökülmesi ile yine de karşılaşılabilir. Ancak doğru ve sağlıklı beslenmek kelliğin önüne tamamen geçmese de azalması yönünde önemli katkılar sunar.

Stres Saç Dökülmesini Destekler Mi?

Stres ve saç dökülmesi arasında bir ilişki bulunmaktadır. Günlük yaşamda aktif ve yoğun bir şekilde strese maruz kalmak birçok sağlık problemini beraberinde getirir. Kurdeşen, saç dökülmesi, cilt problemleri ve daha birçok sorun ortaya çıkabilir. Dolayısı ile kişiler eğer meslek yaşamları stresli ise özel hayatlarında stresi azaltmalıdır. Saç dökülmesini önlemek için stres ve dış kaynaklar nedeni ile vücudun düzenli – düzensiz gerilmesinin önüne geçilmelidir.

Aksi takdirde saç dökülmesinin oranı yükselecek ve bu durum neticesinde ise saçlar bir anda dökülecektir. Genetik faktörlerden bağımsız şekilde stres nedeni ile ani kelliğin ortaya çıktığı da bilinmektedir. Saç dökülmesi sorunu olan kişiler mutlaka stres düzeylerine dikkat ederek saç dökülmesi oranlarını kontrol altına alabilirler. Mümkün olduğu müddetçe stres faktörlerini ortadan kaldırmak ve stresli ortamlardan düzenli olarak kaçınmak hem kalp hem de vücut sağlığı için faydalıdır.

Doğal yollarla kelliği durdurma

Bitkisel Tedaviler Saç Dökülmesini Önler Mi?

Doğal yollarla saç tedavisi yapılabilmekte olup bunun için doğru yöntemlerin kullanılması gerekir. Birçok bitkisel tedavi herkese hitap etmemektedir. Hem kullanımında dikkat edilmesi gereken bilgiler varken hem de kişilerin mutlaka alerji ve hassasiyetlerine göre bitkisel ürün kullanması gerekir.

Bitki bazlı ürünler ile kişiler saç dökülmesini önleyebilir ancak bu tamamen işe yarayacak bir yöntem değildir. Saç dökülmesinin sebebi bulunmadığı takdirde yanlış tedavi yöntemleri uygulanabilir ve bu durum geri dönülmez sonuçlara neden olabilir. Dolayısı ile saç dökülmesi sorunu olan kişilerin öncelikle saç dökülmesinin nedenlerini öğrenmeleri gerekir. Neden ya da nedenler tespit edildiği takdirde tedaviye nasıl devam edileceğine karar vermek daha uygun olacaktır.

Saç Dökülmesini Önlemek için Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Saç dökülmesinde saç bakımının önemi son derece değerlidir. Saç bakımı doğru yapılmadığı müddetçe dökülme ortaya çıkabilir. Saç bakımı doğru yapıldığı takdirde ise tedavi olarak kullanılması mümkündür. Saç dökülmesini durdurmak için kullanılabilecek saç bakım önerileri şunları içerir:

 • Saça ve saç derisine uygun şampuanlar tercih edilmeli.
 • Saç dökülmesini arttıracak ürün ve kişisel bakım tavsiyelerinden uzak durulmalı.
 • Uygun sıcaklıkta saçlar yıkanmalı. Aşırı sıcak su ile duş alınmamalı ve saçlar yıkanmamalı.
 • Saçların hassasiyetinin farkına varılmalı ve zorlayıcı şekillendiricilerden uzak durulmalı.
 • Saçların sık sık kimyasal maddeler ile şekillendirilmesine ve yüksek sıcaklığa ve işleme maruz kalması önlenmeli.
 • Saçı besleyen besleyici takviyeler alınmalı.
 • Saçı besleyen özel ve doğal içerikler tercih edilmeli.
 • Saç derisine düzenli aralıklar ile masaj yapılarak saç dipleri rahatlatılmalı.
 • Saçlar taranırken ya da şekil verirken zorlanmamalı ve yumuşak hareketler ile saça şekil verilmeli ya da taranmalı. 
 • Saç maskesi gibi ürünler kullanılıyor ise sık sık tercih edilmemeli ve içeriklerine özen gösterilmeli.
 • Saç kurulama esnasına makine kullanımına dikkat edilmeli. Eğer yoğun sıcaklığa maruz kalır ise saç telleri incelmeye başlayacak ve dökülme oranı artacaktır. Bunun için mutlaka saç bakımına dikkat edilmelidir.

Doğal yollarla kelliği durdurmak isteyenler mutlaka saç, cilt ve kişisel bakımlarına özen göstermelidir. Bu özen gösterildiği takdirde yıpranan saç tellerinin ve saç derisinin onarılması daha kolay olacaktır.

Doğal Yollarla Kelliği Durdurma: Doğal Yağlar Kelliği Azaltır Mı?

Doğal yağlar ile kelliği durdurmak ihtimaller arasında yer alır. Doğal yağlar besleyici özellikleri sebebiyle saç dökülmesini azaltabilir ancak tamamen durdurulması çoğunlukla mümkün değildir. Eğer saç dökülmesinin sebebi bakım ise bu durumda doğru bakım yapılarak saç dökülmesinin önlenmesi sağlanır. Herhangi bir yağ kullanmadan önce mutlaka bir profesyonel ile görüşmek gerekir. Profesyonel tarafından önerilmediği müddetçe kişiler farklı alanlardaki ilaçları ve yağları kullanmamalıdır.

Saç dökülmesine iyi gelen yağlar şunlardır:

 • Hindistan Cevizi Yağı: Özellikle saç köklerinde sorun olan kişiler saç köklerini güçlendirmek için hindistan cevizi yağını tercih edebilir bu yağın az miktarda kullanılması ve sadece saçın diplerine doğru şekilde uygulanması gerekir. Düzenli kullanım yapıldığı takdirde saç diplerinde meydana gelen sorunlar iyileşecektir.
 • Argan Yağı: Saçın güçlenmesinin yanı sıra beslenmesini de sağlayan argan yağı kullanıldığı takdirde saçlardaki dökülme oranını azaltabilir. Saçların daha sağlıklı uzamasını sağlarken, bir yandan da yıpranmaları önüne geçer. Birçok farklı saç bakım ürünün içerisinde de çoğunlukla argan yağı ile karşılaştı. Bunun temel sebebi argan yağının saçların beslenmesi ve güçlenmesi noktasında önemli etkilerinin bulunmasıdır.
 • Jojoba Yağı: Saç derisinin dengelenmesini ve saç bakımının sorunsuz yapılmasını sağlar. Doğru miktarda kullanıldığı takdirde etkisi görülebilmektedir. Eğer fazla miktarda kullanım yapılır ise saçlar zarar görecektir. Bu durum tüm doğal yağlar için geçerlidir.
 • Zeytinyağı: Saçma konu için en çok tercih edilen yağlardan biridir. Saçın beslenmesini nemlenmesi ve parlamasını sağlıyor. Ancak doğru şekilde kullanılmadığı takdirde saçta büyük tahribatlara sebep olabilir. Bu yüzden doğrudan zeytinyağı kullanmak yerine farklı yağlar tercih edilebilir.

İlgili İçerik: Kelliği Önlemek için Doğal Yağlar ve Maskeler

Vitamin Kullanımı Saç Dökülmesini Durdurur Mu?

Vitamin ve saç dökülmesi arasındaki ilişki son derece olumludur. Bazı vitamin eksiklikleri sebebiyle saç dökülmesi ve kellik gibi problemler ortaya çıkabilir. Bu sorunlar ile karşılaşmamak adına mutlaka her yıl sağlık kontrolleri yaptırılmalıdır.

Eğer vitamin eksikliği var ise kişilerin düzenli olarak vitamin takviyeleri almaları önerilir. Uzman tavsiyesi üzerine kullanılacak olan vitamin takviyeleri doğal yollarla kelliği durdurmak için önemli bir adımdır. Folik asit ve demir eksikliğinde saç dökülmesi sık karşılaşılan bir belirtidir ve tedavi edilmediği takdirde kellik ortaya çıkabilir.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed