Erkek Tipi Saç Dökülmesi Durdurulabilir Mi?

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Durdurulabilir Mi?
Erkek Tipi Saç Dökülmesi Durdurulabilir Mi?
Genel Bilgi
6 Yorum

Erkek tipi saç dökülmesi durdurulabilir mi? Erkek tipi saç dökülmesinin çözümü çoğunlukla doğal yollar ile olmamaktadır. Erkek tipi saç dökülmesi saçların tepeden başlayarak dökülmesi anlamına gelir. Bu dökülme genellikle bölgesel olarak başlar. Önce saçlarda seyrelme yaşanır ve ardından aşırı kellik ortaya çıkabilir. Erkek tipi saç dökülmesinin önlenebilmesi kişiden kişiye değişebilmektedir. Erkek tipi saç dökülmesini durdurulması için dökülmeyi yaratan faktörler önemlidir.

Kalıtsal sebepler, saç derisinin ölmesi ve diğer unsurlar erkek tipi saç dökülmesinin durdurulmasını engeller. Saç dökülmesi tamamen durduktan sonra ise saç derisinin ve saç köklerinin mevcut durumuna göre çözüm arayışına başlanır. Erkek tipi saç dökülmesi eğer kelliğe neden olmuş ise saç ektirme ve protez saç gibi yöntemler tercih edilebilir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir? 

Erkek tipi saç dökülmesinin açıklaması saçın nereden itibaren dökülmeye başladığına yöneliktir. Erkek tipi saç dökülmesi, başın en dik noktasındaki saçların dökülmeye başlamasını anlatır. Erkek tipi saç dökülmesi sadece erkeklerde değil kadınlarda da görülebilir. Erkek tipi denmesinin sebebi bu saç dökülme durumunun erkeklerde daha çok ortaya çıkmasıdır. Ayrıca erkeklerin kısa saçlarından ve genetiklerinden dolayı saçlarının tepesinde açılmalar ve seyrelmeler daha sık görülür. Saç dökülmesi tipleri ile değişen genetiğe bağlı farklı durumlar olması ile birlikte saçları tepeden dökülmeye başlayan kişiler için kullanılır.

Erkek Tipi Saç Dökülmesinin Nedenleri Nedir?

Erkek tipi saç dökülmesinin sebepleri arasında genetik faktörler önemli bir yerdedir. Erkek tipi saç dökülmesinin başlıca sebepleri sıralandığı zaman en üst sıralarda çoğunlukla genetik nedenlerin yer aldığı görülür. Erkek tipi saç dökülmesinin diğer sebepleri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Hormon tedavisi
 • Hormon temelli rahatsızlıklar
 • Hormon bozukluğu
 • İlaç tedavisi
 • Cilt hastalıkları
 • Vitamin eksikliği
 • Düzensiz uyku
 • Yüksek stres
 • İyi beslenmeme
 • Sigara ve tütün ürünleri kullanımı
 • Alkol kullanımı
 • Şekerli gıdaların ve içeceklerin fazla tüketilmesi
 • Genetik faktörler

Erkek tipi saç dökülmesinin nedenlerini oluşturan maddelerdir. Özellikle sağlık durumu, hormonlar ve genetik faktörler birbiri ile girift bir şekilde sunulur. Bunun sebebi kişinin genel sağlık durumunun bozulduğu noktada vücudunda farklı belirtilerin ortaya çıkabilmesidir. Tırnakların kırılması, cilt renginin solması ve saçların dökülmesi gibi belirtiler ile karşılaşılabilir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Durdurulabilir Mi?

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Kadınlarda Görülür Mü?

Kadınlarda erkek tipi saç dökülmesi görülebilmektedir. Saçın uzunluğu fark etmeksizin genetik sebeplerden dolayı erkek tipi saç dökülmesi kadınlarda da yaşanabilir. Erkeklerin saç seyrelmesi ve dökülmesi gibi problemleri çoğunlukla baş bölgesinden başlamaktadır. Bu neden ile de baş bölgesinden başlayan dökülmelere erkek tipi saç dökülmesi adı verilir. Birçok kadının da tepe bölgesinden itibaren saçları dökülebilmektedir. Bu durumda cinsiyet fark etmeksizin saç dökülmesi ve seyrelme gibi problemlerin herkeste ortaya çıktığını söylemek mümkündür. İlaç kullanımı ve hormon tedavisi kadınların, erkek tipi saç dökülmesi yaşamalarının temel nedenleridir. Androjen hormonunun yüksek seviyelerde salgılanması kadınların erkek tipi saç dökülmesine maruz kalmasına neden olur.

Erkek Tipi Saç Dökülmesinin Tedavisi Var Mı?

Erkek tipi saç dökülmesinin durdurulması için uygulanan birçok yöntem bulunsa da bazen dışarıdan destek alınmaktadır. Dışarıdan destek olarak bahsedilen yöntemler ise saç ektirme ve saç protezidir. Saç dökülmesi yaşayan kişiler isterler ise peruk da kullanabilmektedir. Günümüzde saç dökülmelerine karşı alınan önlemler artmış olsa da geri döndürülemeyen saç dökülmelerine çözüm olarak yapay yöntemler önerilir. Saç ekimi ve saç protezi doğal saçlar ile hazırlanan yöntemlerdir. Erkek tipi saç dökülmesi yaşayan birçok kişi bölgesel saç protezi uygulamasını da tercih edebilmektedir. Erkek tipi saç dökülmesini durdurmak için kişilerin genel sağlık durumlarına dikkat etmesi önem taşır.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

6 Yorum. Yeni Yorum

 • Protez saçlar da dökülür mü?

  Yanıtla
  • Dökülmeyen protez saç yoktur. Ancak saç protezinizin bakımlarını düzenli yaptığınız ve dikkat ettiğiniz sürece protez saçın ömründen önce bu dökülmeler fazla olmayacaktır. Bakımı aksatılan protez saçlar için yıpranma fazla olacağı için dökülmelerde artış görülmektedir. Ancak bakımını düzenli yaptığınız protez saçınızda dökülme olması normaldir ancak dış görüntünüzü etkileyecek kadar gerçekleşmez.

   Yanıtla
 • Protez saç uygulandıktan sonra saç dökülmesini arttırır mı?

  Yanıtla
  • Protez saç uygulaması saç dökülmesine olumlu ya da olumsuz şekilde hiçbir etkisi olmaz. Protez saç uygulaması altta kalan saçlarınıza zarar vermez. Hassas ölçümler ve saç yapınız analiz edilerek hazırlanan tüm Onnahair protez saç modelleri size özel üretildiği için ihtiyacınıza tam uygun olarak dizayn edilmektedir.

   Yanıtla
 • Erkeklerde saç dökülmesi ne zaman başlar?

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed