Saç Dökülme Tipleri Nelerdir, Neden Olur?

Saç Dökülme Tipleri Nelerdir, Neden Olur?
Saç Dökülme Tipleri Nelerdir, Neden Olur?
Genel Bilgi
4 Yorum

Saç dökülmesinin çeşitleri vardır ve dökülmeler bu çeşitlere göre sınıflandırılır. Saç dökülmesi genellikle tek bir tipe sahipmiş gibi bir algı bulunur. Yapılan bilimsel araştırma ve çalışmaların sonucunda saç dökülmesinin farklı tiplerinin olduğu ortaya çıkmıştır. Saç dökülmesinin tipleri kişilerin genetik durumları, sağlıkları ve dış etkenlere göre sınıflandırılabilir. Her bir dökülme tipinin altında farklı bir unsur yer alabileceği gibi etkenler benzer de olabilmektedir. Saç dökülme tipleri nelerdir, neden olur? Saç dökülmesinin tipleri şu şekildedir.

Saç Dökülme Tipleri Nelerdir?

 • Androgenetik alopesi
 • Skatrisyel
 • Telogen effluvium
 • Alopesi areata
 • Alopesi totalis
 • Alopesi Barbae
 • Traksiyon alopesi
 • Üniversalis
 • Anagen Effluvium

En sık karşılaşılan saç dökülme tipleridir.

Androgenetik Alopesi Dökülme Tipi Nedir?

Androgenetik alopesi saç dökülmesinin en yaygın çeşitlerinden biridir. Androgenetik alopesi erkek tipi saç dökülmesi olarak da bilinir. Tepeden başlayan erkek tipi saç dökülmesi kalıtsal nedenlere dayanan bir dökülmedir. Sadece erkeklerde değil kadınlarda da aynı sorun görülebilir. Androgenetik alopesi uzun vadede saçların dökülmesi ve seyrelme yaşanması anlamına gelir.

Alopesi Areata Dökülme Tipi Nedir?

Alopesi areata her iki cinsiyette de ortaya çıkabilen bir saç dökülmesi modelidir. Alopesi areata özellikle bağışıklık sistemi ile yakından ilgilidir. Beslenme, uyku, ilaç kullanımı ve sağlık durumu gibi unsurlar alopesi areata tipi dökülme üzerinde etkilidir. Yüksek stres seviyesi de bölgesel seyrelme ve kellik yaratabilmektedir. Saçların aniden dökülmesi ve bölgesel kellik oluşması alopesi areata olarak bilinir.

Alopesi Totalis Dökülme Tipi Nedir?

Alopesi totalis stres sebebi ile saçların döküldüğü bir başka dökülme türüdür. Alopesi totalis tipi saç dökülmesini diğer tiplerden ayıran en önemli özellik saçların büyük bir oranda dökülmesidir. Bölgesel dökülme tipi olmayan alopesi totalis, saçların büyük bir oranda kaybedilmesi anlamına gelir. Stres sonrası bu dökülmeden rahatsız olan birçok kişi protez saç yaptırmayı tercih etmektedir.  

Traksiyon Alopesi Dökülme Tipi Nedir?

Traksiyon alopesi de saç dökülme tipleri arasında yer alır. Saçın toplanması ve bakımı gibi sebeplerin uygun olmaması halinde yaşanır. Özellikle saçlarını sımsıkı bağlayan ve saçın nefes almasını engelleyen kadınlarda daha sık görülür. Afrikalı kadınların saçlarının dökülme sebepleri genellikle traksiyon alopesidir. Saçların ince ve sık örülmesi, sıkı bağlanması, zoraki bir şekilde sabitlenmesi gibi unsurlar saç dökülmesine neden olur. Traksiyon alopesi nedeni ile dökülme yaşanırsa saçlar yeniden çıkar. Geri döndürülemez bir saç kaybı yoktur. Saç dökülmesinin tipleri arasında yer alan traksiyon alopeside genetik değil kültürel faktörler daha çok rol oynar.

Saç Dökülme Tipleri Nelerdir, Neden Olur?

Skatrisyel Alopesi Dökülme Tipi Nedir?

Skastrisyel alopesi saç dökülme tiplerinden biridir. Bu tip saç dökülmesi, saç derisinin yaralanması ya da hastalanması sonucunda ortaya çıkar. Kadınlarda ve erkeklerde görülebilir ve cinsiyet ayrımı yoktur. Cilt problemleri olan kişilerde de skastrisyel alopesi görülebilir. Deride meydana gelen problemlerden dolayı saçların kaybedilmesi skatrisyel alopesi tipine girer. Derideki enflamasyon oluşumlarından dolayı saç kaybı yaşanmış ise buna primer skastrisyel alopesi denir. Bir kaza sonucunda ya da dış etkiler nedeni ile saç kaybı oluyor ise buna da sekonder skastrisyel alopesi adı verilir.

Involutional Alopesi Tipi Saç Dökülmesi Nedir?

Yaşa bağlı saç dökülmesi yaş ilerledikçe ortaya çıkan bir durumdur. Tıptaki adı involutional alopesi olarak bu durum herkeste görülebilmektedir. Cinsiyet ayırt etmeden ortaya çıkan bu durum tamamen yaş ile ilgilidir. Involutional alopesi büyüme hormonunun yavaşlaması ile ortaya çıkar. Saç dökülmesinin tipleri arasında en sık karşılaşılan çeşitlerden biridir. Involutional alopesi problemi genellikle saç köklerinin ve saç tellerinin incelmesi ile ortaya çıkmaktadır. Bu tür bir saç dökülmesinde genellikle saçların yeniden çıkması ve uzaması bir hayli uzun sürer.

 

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

4 Yorum. Yeni Yorum

 • Şevket Can Bilgiç avatarı
  Şevket Can Bilgiç
  Haziran 29, 2022 9:39 pm

  Saç dökülmesi yaşayanlar protez saç yaptırmaktan ziyade saç ektirebilir mi?

  Yanıtla
  • Saç ekimi herkese yapılamayan bir işlemdir. Protez saç uygulamasının aksine saç ekim işlemi tıbbi bir müdahaledir. Kişinin ameliyat sürecine hazır olması gerekir. Saç kökleri başınıza tek tek uzman yardımı ile ekilir. İyileşme sürecinde ağrı ve şişlik olmaktadır. Saç ekimi yaptırmak isteyen bir kişinin cilt problemi yoksa, herhangi bir kronik hastalığına sahip değilse dilerse saç ekimi yaptırabilmektedir. Saç ekiminin bu gibi dezavantajları yüzünden birçok kişi protez saç yaptırmayı tercih etmektedir.

   Yanıtla
 • Kadınların saçı neden dökülür?

  Yanıtla
  • Kadınlar ilerleyen yaşlarda erkekler gibi kel kalmaz ancak saç azalması, seyrekleşmesi görülebilmektedir. Bunun başlıca sebebi yoğun stres döneminde olmak, beslenme ve uyku düzeninin kötü olması veya yetersiz demir ve D vitamini sebebiyle saç dökülmesi artış gösterebilmektedir.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed