Erkek Tipi Saç Dökülmesinde Saçlar Tekrar Çıkar Mı?

Erkek Tipi Saç Dökülmesinde Saçlar Tekrar Çıkar Mı?
Erkek Tipi Saç Dökülmesinde Saçlar Tekrar Çıkar Mı?
Genel Bilgi
2 Yorum

Erkek tipi saç dökülmesinde saçların yeniden çıkması çoğu zaman mümkün olmamaktadır. Bunun temel sebebi ise bu dökülme modelinin kalıtsal nedenlere dayanmasıdır. Genetik faktörlerin büyük bir oranda etkili olduğu erkek tipi saç dökülmesinde saçlar yeniden çıkmamaktadır. Mevsim geçişi, ilaç kullanımı, sağlık sorunu gibi sebeplerden dolayı dökülme görülüyor ise saçların yeniden çıkması mümkündür. Genetik sebeplerden dolayı dökülmeler yaşanmış ise bu saçların yeniden çıkması çoğu zaman mümkün olmaz. Erkek tipi saç dökülmesinin çözümü çoğunlukla saç ektirme ve saç protezi olarak kabul edilir.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Durdurulabilir Mi? 

Erkek tipi saç dökülmesi durdurulur mu sorusu dökülme yaşayan kişiler tarafından sık sık merak edilir. Erkek tipi saç dökülmesi sadece erkeklerde değil kadınlarda da görülebilen bir problemdir. Bu problem çoğu zaman kalıtsal saç dökülmesi olarak anlatılır. Kalıtsal olduğu için ise saç dökülmesi, kellik tamamlanana kadar durmayabilir. Saçların dökülmesi bir gün içerisinde ya da çok kısa bir sürede gerçekleşmez. Ortalama 10 ila 20 yıl arasında saçlar yavaş yavaş dökülür. Önce bir seyrelme yaşanır ve ardından açıklık iyice büyüyerek kellik meydana gelir.

Androgenetik Alopesi Nedir?

Kalıtsal saç kaybı genetik faktörlere dayanan ve geri döndürülemeyen saç dökülmesidir. Androgenetik alopesi olarak da bilinen bu durumda saçların yeniden çıkması çok zordur. Androgenetik alopesi yaşayan kişilerin saçları uzun bir vadede dökülür ve ardından yeniden çıkmaz. Bu nedenden dolayı da kişiler görüntülerinden hoşlanmıyor ise saç ektirebilir ya da saç protezi uygulamasını tercih edebilirler. Erkek tipi saç dökülmesinin çözümü çoğunlukla dış faktörlerden yararlanmaktır. Saç dökülmesi durdurulamadığında oluşan bölgesel ya da tam kellik için yeni yöntemler kullanılabilir. Saç ektirme ve saç protezi gibi uygulamalar kişiye özeldir ve herhangi bir sorun ile karşılaşılmaz.

Erkeklerde Neden Tepeden Saç Dökülmesi Yaşanır?

Erkeklerin saçlarının tepeden dökülmesi çoğunlukla kalıtsal nedenlere dayanır. Tepeden itibaren saçları dökülen kişiler önce seyrelme problemi yaşarlar. Ardından ise saçları tamamen dökülebilir. Bu durum çoğunlukla kalıtsal nedenlerden dolayı gerçekleşir. Erkekler eğer genel olarak bir dökülme yaşıyorlar ise bu mevsim geçişi ile ilgili olabilir. Ancak sadece tepeden dökülme görülüyor ise bu dökülme kalıtsallığa işaret edebilir. Erkek tipi saç dökülmesinin çözümünde saçlar yeniden uzamayacağı için ektirme ya da protez saç gibi yöntemler tercih edilebilir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesinde Saçlar Tekrar Çıkar Mı?

Kalıtsal Nedenlerden Saçlar Dökülür Mü?

Erkek tipi saç dökülmesinde saçlar tekrar çıkar mı? Genetik faktörlerin saç dökmesi son derece normal bir durumdur ve bilimsel bir karşılığı bulunur. Genetik aktarımlar nedeni ile kişilerde saç dökülmesi görülebilir. Genleri etkileyen ve dolayısı ile hormonlar üzerinde de etkili olan bu süreç saçları da doğrudan etkileyebilmektedir. Genetik faktörler, insan vücudu için oldukça kritik konulardır ve kişiler nihai sonucu görene kadar genetik faktörlerin farkına varmayabilir. Bu durum saç dökülmesinde de sık sık karşılaşılır. Normal bir saç dökülmesi sanılan erkek tipi saç dökülmesi çoğunlukla kalıtsal nedenlerden dolayı gerçekleşir. Bunun sonucunda ise dökülen saçların yerine yenisi çıkmaz ve kişilerin saçları tamamen dökülmüş olur.

Saçlar Döküldükten Sonra Ne Zaman Uzar? Erkek Tipi Saç Dökülmesinde Saçlar Tekrar Çıkar Mı?

Yeni çıkan saçın uzama süresi kişiden kişiye farklılık gösterir. Ortalama 1 ila 3 ay arasında, yeniden çıkan saçlar uzamaya başlayacaktır. Saçın genel uzunluğu ve bakım periyotları da saçın ne kadarlık bir sürede uzayacağını belirler. Kalıtsal dökülmeler dışında yeniden çıkan saçların uzaması kişiye bağlıdır. Kişinin uyku düzeni, sağlıklı beslenmesi ve kaliteli bir yaşamının olması saçlarını da olumlu yönde etkileyecektir. 

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

2 Yorum. Yeni Yorum

  • Cinsel ilaç kullanmak saç döker mi?

    Yanıtla
    • Evet, bazı ilaçlar saçların dökülmesine neden olabilmektedir ya da hali hazırda dökülme varsa artmasına sebep olabilir. Dihidrotestosteron (DHT) oluşumunu arttıran ilaçlar saç dökülmesine sebep olduğu bilinmektedir. Çünkü dht hormonunun artışı saç köklerinde küçülmelere, zayıflamalara ve en sonunda dökülmeye neden olur.

      Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed