Erkeklerde Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır, Tespit Edilir?

Erkeklerde Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır?
Erkeklerde Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır?
Genel Bilgi
8 Yorum

Erkeklerde saç dökülmesi nasıl anlaşılır? Erkeklerde saç dökülmesi seyrelmeler başlayınca anlaşılabilmektedir. İnsanların, cinsiyet fark etmeksizin, saçlarının dökülmesi son derece normal ve sağlıklı bir durumdur. Ancak saç dökülmesi problemi gün geçtikçe artıyor ve dökülen saçların yerine yenisi çıkmıyor ise bir sorun var demektir. Erkeklerde saç dökülmesinin anlaşılması ilerleyen yaşlarda olabilmektedir. Genellikle 30’lu yaşlar itibari ile saç dökülmesinin durmayacağı anlaşılmaktadır. Saç dökülmesi sadece kişiye özel nedenlerden dolayı gerçekleşmez. Genetik sebepler de saç dökülmesi üzerinde etkilidir. Kişinin yaşam biçimi de saç dökülmesi için uygun zemini hazırlayabilir.

Erkek Saç Dökülmesi Kaç Yaşında Durur?

Erkeklerin saç dökülmesinin durması yetişkinlik dönemine denk gelmektedir. Kadınlardan daha çok kellik ve bölgesel kellik gibi sorunlar ile uğraşan erkeklerin saç dökülmeleri erken yaşlarda başlayabilmektedir. 20’li yaşlar itibari ile kendini gösteren saç dökülmesi 40 ve 50’li yaşlara kadar devam edebilmektedir. Genellikle 40’lı yaşlar itibari ile saç dökülmesinde durma yaşanır. Bu andan itibaren kişinin kelleşmesi netleşir ve kel olan bölgelere istenir ise saç ektirme, protez saç ya da peruk gibi uygulamalar yaptırılabilir.

Erkek Tipi Kellik Nasıl Anlaşılır?

Erkek tipi kelliğin anlaşılması bölgesel seyrelme yaşandıkça ortaya çıkmaktadır. Kelliğin anlaşılabilmesi için belirli bir zaman geçmesi gerekir. Bu zaman ise genellikle erkeklerin yetişkinlik dönemine denk gelir. Erkek tipi kellik, kafa bölgesinin en üst noktasından itibaren saç dökülmesi yaşanması anlamına gelir. Başın en tepe noktasında görülen bu kellik modeli erkeklerde daha sık göründüğü için bu şekilde isimlendirilmiştir. Erkek tipi kelliğin anlaşılması genellikle 30’lu yaşlarda olur. Tepe bölümünden itibaren saç dökülmesi yaşanıyor ve seyrelme başlamış ise bu durumda erkek tipi kellik söz konusudur.

Erkek Tipi Saç Dökülmesinde Saçlar Tekrar Çıkar Mı?

Erkek tipi saç dökülmesi genellikle kellik ile sonuçlanmaktadır. Saçların yeniden çıkması çoğunlukla mümkün değildir. Saç derisi ve saç kökleri sağlığını kaybetmeye başladığı için erkekler saç ektirme gibi yöntemlere başvurabilirler. Özellikle bölgesel ya da aşırı kellik ile karşılaşılıyor ise bu durumda saç protezi gibi yenilikçi yöntemler de tercih edilebilir. Erkeklerde saç dökülmesinin anlaşılması için belirtilerin takip edilmesi önemlidir. Dökülmenin yaşandığı bölge ve dökülme sıklığı kelliğin belirleyici unsurları arasında bulunur.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Nasıl Anlaşılır?

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nereden Başlar?

Erkek tipi saç dökülmesinin başladığı yer başın tepe noktasıdır. Kafanın üst bölgesinde başlayan kelleşme, erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinir. Burada oluşan bölgesel dökülme zaman içerisinde kalıcı kelliğe dönüşebilir. Erkek tipi saç dökülmesi başın tepe noktasından başlar ve dairesel bir şekilde saçların dökülmesi ile devam eder. Erkek tipi saç dökülmesinin başlama noktası benzer olsa da nerede ve ne zaman duracağı kişiye göre değişir.

Erkek Tipi Saç Dökülmesinin Tedavisi Var Mı?

Erkeklerde saç dökülmesinin çözümü saç ektirme, saç protezi ve peruk olarak bilinmektedir. Saç dökülmesinin sebebi genetik aktarımlar ve çözümü olmayan sebepler ise belirtilen çözüm önerileri değerlendirmeye alınır. Saç dökülmesini önemli ölçüde engelleyen en önemli unsurlardan bir ide kişinin sağlık durumudur. Sağlıklı olmak ve sağlıklı beslenmek saç derisi üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

Uyku kalitesinin arttırılması, yeterli süre uyunması gibi unsurlar da saç dökülmesinin çözümleri arasında bulunur. Erkeklerde saç dökülmesinin anlaşılmasının ardından saç dökülmesini engellemek için uzmanlardan destek alınması da önemlidir. Saç dökülmesi eğer durdurulamıyor ise bu durumda ekim ve protez gibi yöntemler tercih edilebilir. Erkeklerde saç dökülmesi genellikle kırklı yaşlara kadar devam eden bir durumdur.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

8 Yorum. Yeni Yorum

 • Cemal Yıldırım avatarı
  Cemal Yıldırım
  Haziran 21, 2022 2:38 pm

  Saç dökülmesi yaşayan erkekler protez saç yaptırmasında sakınca var mıdır?

  Yanıtla
  • Protez saç uygulaması cinsiyet fark etmeksizin yaptırılabilmektedir. Erkekler için özel protez modelleri ve kişinin isteği ile Onnahair protez saç uzmanlarımız size en uygun saç protezini hazırlayacaktır. Saç dökülmesi sebebiyle tedavi sürecinde ise protez saçınız altta kalan kendi saçlarınıza ve cildinize zarar vermez. Tedavi sürecini saçlı bir görünümle tamamlayabilirsiniz.

   Yanıtla
 • Protez saç altta kalan saçlara zarar verir mi?

  Yanıtla
  • Protez saç alt tabakası altta kalan saçlarınıza zarar vermeyecek şekilde tasarlanmıştır. Gözenekli yapısıyla su ve havayı rahatlıkla geçirir ve cildinize nefes aldırır. Gönül rahatlığıyla protez saç yaptırabilirsiniz.

   Yanıtla
 • Bülent Kızılçam avatarı
  Bülent Kızılçam
  Ağustos 16, 2022 11:22 pm

  Protez saçta geçirgenlik ne anlama gelir?

  Yanıtla
  • Protez saçın gündelik kullanıma uygun olması için geçirgenliğinin yüksek kalitede olması gerekmektedir. Böylece hava ve suyu rahatlıklıkla geçirerek duş alabilir, rahatlıkla spor yapabilir, terleyebilir, denize ve havuza girebilirsiniz.

   Yanıtla
 • Saç ekim işleminden sonra saçlarımın dökülmesi normal mi yoksa genetik yüzünden yine mi dökülüyor?

  Yanıtla
  • Saç ekimi işleminden sonra şok dökülme evresinde saçlarınızın dökülmesi normaldir. Bu ani dökülme ile kökler yeniden canlanmaya başlar ve saçlar güçlü bir şekilde uzamaya başlar. Ancak bu dökülme saçlar uzadıkça artıyor ve dökülen saç miktarı ortalama değerin üzerinde bir anormallik gösteriyorsa tedavinizin başarısız olduğu anlamına gelebilmektedir.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed