Kalıcı Saç Ekimi Sonucu İçin Doğru Planlama Nasıl Yapılır?

Kalıcı saç ekimi kişinin ihtiyaçlarına göre nasıl belirlenir?
Kalıcı saç ekimi kişinin ihtiyaçlarına göre nasıl belirlenir?

Saç ekiminde doğru sonuç elde etmek için planlamaya dikkat etmek gerekir. Saç ekimi yaptıran kişiler doğru ve kalıcı bir sonuç elde etmek istediklerinde mutlaka profesyonel kliniklerde işlem yaptırmalıdır. Profesyonel kliniklerde yapılan işlemlerin her biri kişinin en doğru sonucu alması için özenle hazırlanır. Kalıcı saç ekimi için kullanılan yöntemler kadar işlemin gerçekleştiği merkez, saç ekimini yapan uzman ve saç ekiminden önceki planlama önem taşır. Doğru planlama, doğru aşamaların yapılması anlamına gelir. Dolayısı ile saç ekiminde kalıcı sonuçlar ile karşılaşmak isteyen kişiler mutlaka her aşamanın sorunsuz ve doğru olduğuna emin olmalıdır.

Kalıcı Saç Ekimi için Doğru Planlama Aşamaları Nelerdir?

Saç ekiminde planlama aşaması son derece önemlidir. Saç ekimi işleminden kalıcı sonuçlar elde etmek isteyen kişilerin bütün aşamalara özen göstermesi gerekir. Bu sebep ile klinik ve doktor seçmeden önce mutlaka araştırma yapılmalıdır. Uzman bir ekipten destek alınarak yapılması gereken saç ekimi işleminde bakım önerilerine de uyulması gerekir. Uygun ve doğru yöntemler ile planlanmış saç ekimi sürecinden en yüksek verimi almak mümkündür.

Ancak kişiye özel olmayan ya da kişi için uygun olmayan yöntemlerle hem planlama hem de ekim işlemi yapılır ise istenilen sonuç ile karşılaşılması daha zor olacaktır. Dolayısı ile saç ektirmek isteyenlerin mutlaka doğru planlamaya dikkat etmeleri gerekir. Saç ekiminde doğru planlama aşamaları arasında şu maddeler yer alır:

 • Saç ekimi ile ilgili araştırma yapmak.
 • Saç ekimi yapacak olan uzmanı, kliniği ve ekibi araştırmak ve özenle seçmek.
 • Kişinin kendi ihtiyaçlarını belirlemesi ve buna uygun klinikler ile görüşmelere başlaması.
 • Uzman seçiminin ardından uzman ile ihtiyaç belirleme, mevcut durum analizi ve kişi için en uygun olan saç ekim tekniğine dair görüşme yapmak.
 • Uzman ile saç ekilecek bölgeyi ve saç stilini belirlemek.
 • Gerekli testleri yaptırmak ve saç ekiminin önünde engel olup olmadığının tetkik edilmesi.
 • İşlemin başlatılması ve uygulanması.

Saç Ekimi Öncesi Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Saç ektirmeden önce dikkat edilecekler arasında birçok madde yer almaktadır. Saç çektirmeden önce mutlaka doğru ve gerçek kliniklerde işlem yapmak gerekir. Bu alanda tecrübeli olan uzmanlar ile görüşülmeli ve onların tecrübelerinden yararlanarak işlemin yapılması sağlanmalıdır. Bunun yanı sıra saç ekimi öncesinde değerlere baktırmak gerekir. Özellikle kan değerlerine baktırmak ve saç ekiminin önünde herhangi bir engel olup olmadığını teyit ettirmek önem taşır.

Saç ekiminden önce dikkat edilmesi gerekenler arasında şu maddeler yer alır:

 • Saç uzmanı, cerrah ya da doktor seçiminde dikkatli olunmalıdır. Deneyim, referans ve daha önceki hastaların yorumları öğrenilmelidir.
 • Saç ekimi için kullanılan teknikleri öğrenmek ve kişi için en uygun olanın hangisi olduğuna dair farklı ve profesyonel görüşler alınmalıdır.
 • Ekim öncesinde uzman tarafından tavsiye edilen bakım önerilerine uymak.
 • Maliyet hesabı yapmak.
 • Kan testlerine önem vermek ve doktor tarafından kan testlerinin yapılmasını sağlamak.
 • Saç ekiminden sonra yapılması gerekenleri öğrenmek ve bu tavsiye ve zorunluluklara uymak.

Saç ekimi öncesinde yapılması gerekenler bu şekildedir. Uzman doktorlar ile görüşme yapıldığında farklı önerilerde bulunmaları mümkündür. Kişiden kişiye değişen farklı saç ekimi yöntemleri ve farklı aşamalar vardır. Bu aşamalara uyulması ve doktor önerilerinden çıkılmaması gerekir.

Saç Ekiminden Önce Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Saç ekimi öncesi saç bakımı uzmanın önerisine göre yapılmalıdır. Saç ekimi yaptıracak olan kişiler mutlaka saç bakımlarına dikkat etmeleri gerekir. Saç derileri temiz olduğu takdirde işlemin önünde herhangi bir engel bulunmaz. Ancak saç derisi temiz değilse bu durumda alınan randevunun ertelenmesi de mümkündür. Saç derisi temiz tutulduğu takdirde hem sadece hijyenik olarak değil hem de enfeksiyon ve iltihap gibi problemlerin de önüne geçilir.

Dolayısı ile saç ekiminden önce saç derisi temiz tutulmalı ve doğal bileşenlerden oluşan ürünler tercih edilmelidir. Saç köklerini güçlendirecek olan ürünler doğal yapıda olduğu takdirde elde edilen sonuç daha faydalı olacaktır. Kimyasal ürün kullanımı kısıtlamalı ve saç bakımı ve saç derisi bakımında kişiler kendileri için en uygun olan ürünü tercih etmelidir.

İlgili İçerik: Saç Ekimi Öncesi Yapılması Gerekenler

Saç Ekiminde Kişinin İhtiyaçlarını Belirlemek Gerekir Mi?

Saç ekiminde ihtiyaç belirleme aşaması planlamanın en önemli aşamasıdır. Kişinin ihtiyaçlarının belirlenmesi ve buna uygun planlama yapılması son derece önemlidir. Her insanın saç dökülme tipi ve aynı zamanda yoğunluğu daha farklıdır. Dolayısıyla kişinin saç dökülme tipine, yoğunluğuna ve nasıl bir stil istediğine bağlı olarak saç ekimi yapılır. Kişinin ihtiyaçları sadece saç ekiminin yapılacağı bölge ile ilgili olmayabilir. Aynı zamanda saçların dökülme dediği bölgeyle uyumlu saç stili ve rengi de istenebilir.

Uzmanın tüm bu önerilere ve ihtiyaçlara uygun olarak planlama yapması gerekir. Kalıcı saç ekiminden faydalanmak ve saç ekimi sonuçlarının olumlu olması için bu aşamalar önem taşır. Bütün bunların yanı sıra kişinin mali ve finansal durumunun da önemsenmesi gerekir. İşlem yaptırmadan önce saç çektirecek olan kişiler mutlaka kendi finansal kapasitelerini öğrenmeli ve buna yönelik işlemleri tercih etmelidir.

Kalıcı saç ekimi sonucu

Saç Ekimi Teknikleri Kişiden Kişiye Değişir Mi?

Saç ekim teknikleri kişiden kişiye değişebilir. Saç ekimi için kullanılan sadece bir tane yöntem bulunmamaktadır. Birbirinden farklı saç ekim yöntemleri vardır ve bütün bu yöntemler kişiye uygun olarak belirlenmelidir. Her yöntem herkese aynı şekilde uygulanamaz. Saç ekim yöntemleri belirlenirken, kişinin mevcut sağlık durumu, saç yapısı, dökülme oranı ve aynı zamanda ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalıdır.

Kişiye özgü hareket edildiği ve planlama yapıldığı için saç ekimi tekniklerinde de yine kişiye uygun hareket edilmesi önemlidir. Özellikle saç ekimi yaptırılacak olan bölgenin yoğunluğu ve ekilecek olan saç miktarı saç ekimi tekniğini belirleme noktasında öncüdür. Saç çektirecek olan kişinin beklentileri, bakım tavsiyeleri ve cilt tipi de yine saç ekimi tekniklerinden hangisinin uygun ve doğru olduğunu belirleyen kriterlerdir.

Saç Ekim İşleminden Sonra Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Saç ekiminden sonra bakım önerileri çoğunlukla benzerlik gösterse de kişiye özel önerilerde de bulunulabilmektedir. Bu özel tavsiyeler muayene ve mevcut sonuçlar ışığında saç uzmanı tarafından danışana aktarılır. Saç ekimi yaptırdıktan sonra bakım tavsiyelerine uymak son derece önemlidir. Böylelikle kalıcı saç ekimi için doğru bir adım atılmış olurç

Belirli bir müddet boyunca yüksek güneşe maruz kalmamak, ilaç kullanımına dikkat etmek, kontrolleri düzenli olarak gerçekleştirmek gerekir. Bütün bunlara dikkat edildiği takdirde saç ekiminden daha yüksek verim elde edilecektir. Aynı zamanda saç derisinin temizliği için uzman tarafından tavsiye edilen solüsyonlar, bakım kremleri ve diğer ürünler tercih edilebilir. Kalıcı saç ekimi sonucu ile karşılaşmak için işlem sonrası saç bakım önerileri şunlardır:

 • Saç ekimi yapılan bölgeye temas azaltılmalı.
 • Enfeksiyon riski bulunan ortamlardan ve işlemlerden kaçınılmalı.
 • Saç yıkama ya da duş sonrasında kurulama yapılacağı takdirde yumuşak hareketler uygulanmalı, yüksek sıcaklıklar ile kurulama işlemi yapılmamalı.
 • Saç derisine baskı uygulayacak, bakıma derelerinden kaçınılmalı.
 • Saç derisinin temiz olduğundan ve bakımın doğru yöntemler ile yapıldığından emin olunmalı.

İlgili İçerik: Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi ve Yapılması Gerekenler

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed