Kelliği Önlemek için Doğal Yağlar ve Maskeler

Kelliği önlemek için doğal yağlar

Saç dökülmesini önlemek için doğal yağlar ile maske yaparak etkili sonuçlara ulaşılabilir. Saç büyüme döngüsünün normal bir parçası olan saç dökülmesi günde 100-150 tel civarında olduğunda doğal kabul edilir. Ancak aşırı saç dökülmesi kellik durumunu ortaya çıkaracağı için dikkat edilmelidir. Saçların çok fazla dökülmesine karşı doğal yöntemler ile saç köklerini beslemek ve güçlendirmek mümkündür. Daha sağlıklı saç köklerine sahip kişilerde saç kaybı ciddi oranda azalır. Genetik faktörlere dayanmayan kelliği önlemek için doğal yağlar ile saç bakım uygulamaları olumlu sonuçlara ulaşılabilir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Saç dökülmesinin sebepleri her kişide farklı unsurlardan kaynaklanıyor olabilir. Kadın ve erkek fark etmeksizin ciddi sorun olarak görülen saç dökülmesi belirli bir seviyenin üzerindeyse önlem alınmalıdır. Vücutta her hücre gibi saç telleri de ömrünü tamamladıktan sonra dökülür ve yerine yenileri çıkar. Ancak günde 100-150 saç telinden fazla kayıp yaşanıyorsa bu ortalama saç yoğunluğunun azalmasına ve kelleşmeye neden olur. Genel olarak saç dökülmesinin sebepleri şunlardır:

  • Genetik faktörler
  • Stresli yaşam
  • Beslenme düzensizlikleri
  • Hormonal dengesizlikler
  • Saça uygulanan kimyasallar
  • Bazı kronik hastalıklar
  • Kullanılan ilaçların yan etkileri

Saç tellerinin giderek incelip güçsüzleşmesi saç kaybının hızlanmasına neden olur. Bu yüzden saç dökülmesinin önüne geçebilmek için saçları besleyen formüllerle maske yapılması tavsiye edilir. İlerleyen yaşla birlikte saç dökülmesi kellik yaratacağı için bu tür durumlarda müdahale edilmesi daha zordur. Saç dökülmesi önlemek için doğal yağlar kullanarak maske yapılabilir.

Saç Dökülmesini Önlemek Mümkün Mü?

Kelliği önlemek eğer genetik faktörlere bağlıysa mümkün değildir. Saç dökülmesine neden olan sebepler genetik olduğunda saç kaybını durdurmak mümkün olmaz. Saç kaybını yavaşlatsanız bile zamanla dökülmeler artacak ve saç seyrekleşecektir. Ancak genetik faktörlere dayanmayan durumlarda saç dökülmesini azaltmak ve hatta durdurmak mümkün olabilmektedir. Bunun için uzmanlar kimyasal maddelerden ziyade doğal içeriğe sahip ürünlerle bakım yapılmasını önermektedir. Kelliği önlemek için doğal yağlar ve bitkisel yağlar ile saç kayıpları azaltılabilir, böylelikle saçlara yeniden yoğunluk kazandırılabilir.   

Kellik Önleyici Doğal Yağlar

Saç dökülmesini önleyen doğal yağlar oldukça etkili sonuçlar elde etmenizi sağlar. Bu yağlar, içeriğindeki vitamin, mineral ve diğer besleyici öğeler ile saç köklerini güçlendirir. Saç telleri çeşitli sebeplerden dolayı zayıflayıp kopabilir. Eğer bu durumun önüne geçerseniz saç kaybı azalacak ve kellik durumu önlenmiş olacaktır. Uzmanlara göre kellik önleyici doğal yağlar saçlarınızın yeniden güçlenip yoğunluk kazanmasını sağlayabilir. İlerleyen yaşlarda protez saç kullanmak istemiyorsanız kellik önleyici doğal yağlarla bakım uygulamalarını tercih edebilirsiniz. 

Jojoba Yağı ile Saç Maskesi

Kelliği önlemek için doğal yağlar arasında belki de adını ilk defa duyacağınız jojoba yağını kullanabilirsiniz. Jojoba yağı saç dökülmesi önlemede en etkili doğal yağlardan biridir. Saç derisini yumuşatan jojoba aynı zamanda saç tellerini güçlendirerek kırılmalarını önler. Cilt tarafından çok kolay emildiği için en kısa sürede etkisini gösterir. Saç kaybını azaltmak isteyenler jojoba yağı ile maske yaparak saçlarına uygulayabilir. Bu yağ rafine edilmiş biçimde satılır ve sedef gibi deri hastalıklarının tedavisinde de sık sık kullanılır.

Jojoba yağı ile yapılan maskeler saç dökülmesini önlediği gibi saçın daha hızlı ve gür biçimde uzamasını destekler. Jojoba yağı içeriğindeki faydalı maddeler sayesinde günümüzde pek çok şampuan ve saç bakım kreminde bulunur. Saça doğal parlaklık veren jojoba yağı, bu sayede kişisel görünümüne önem veren kadınların doğal güzellik sırlarından biridir.

Lavanta Yağı ile Saç Maskesi

Saç dökülmesine karşı lavanta yağı kullanarak maske uygulaması yapılabilir. Saçların hızlı uzamasını sağlayan bu yağın içeriğinde saç köklerini besleyen bileşenler vardır. Saç kırıklarını önlediği ve saçı besleyip dökülmesini yavaşlattığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Lavanta yağının en önemli faydası ise saç derisinde yarattığı etkidir. Bu yağı saç derisine parmak uçları ile masaj yaparak uyguladığınızda saç köklerine giden kan dolaşımını hızlandırır.

Kekik ve biberiye yağları ile birlikte kullanılan lavanta yağı, saç derisinde kan dolaşımını hızlandırarak saçın daha iyi beslenmesini sağlar. Saç köklerinin daha fazla oksijen alması, kopma ve kırıklara karşı dirençli olmasını sağlar. Günümüzde cilt bakımı uygulamalarında da sık sık tercih edilen lavanta yağı hassas ciltlere uygundur.

Kellik Önlemek için Doğal Yağlar ve Maskeler

Badem Yağı ile Saç Maskesi

Saç dökülmesine karşı badem yağı en sık kullanılan doğal yağlardan biridir. Saç bakımında gerekli olan badem yağı özü, pek çok şampuan ve saç kreminin içeriğinde yer alır. Badem yağı, E vitamini bakımından çok zengindir. Bu özelliği sayesinde saç köklerine nüfuz ederek saçın gürleşmesi için gereken vitamin ihtiyacını karşılar. Ayrıca badem yağında saça faydalı vitaminler dışında bol miktarda mineral de vardır.

Saçları ince telli ve zayıf olan kişilerin badem yağı ile yapacağı maske uygulaması kısa sürede olumlu sonuç verecektir. Düzenli aralıklarla badem yağı ile maske yapmak saça güç ve dayanıklılık kazandırır. Badem yağı aynı zamanda kadınların kirpiklerine de uyguladıkları doğal yağlardandır. Yan etkisi yok denecek kadar az olan badem yağı saç derisine masaj yaparak uygulanmalıdır. Ayrıca saç tellerini badem yağı ile taramak kırılmalara karşı dirençli olmasını sağlar.

Hindistancevizi Yağı ile Saç Maskesi

Saç dökülmesine karşı Hindistancevizi yağı sayesinde güçlü, sağlıklı ve canlı görünen saçlara kavuşmak kolaydır. Çok besleyici olan Hindistancevizinin esansı saç bakımında sık sık kullanılır. Bu yağ, sadece hasarlı saçları onarmada değil saç dökülmesini önlemede de çok etkilidir. Ayrıca saç gözeneklerinde kimyasal ürün birikmesini engellediği için saç derisinin sağlığını korur.

Saç derisinin aşırı kuruması, saç köklerini zayıflatacağı için zaman zaman saç dökülmesini hızlandırabilir. Doğal saç derisi, kendi yağ dengesi ile kurulduğunda saçların daha verimli bir şekilde büyümesine yardımcı olur. Hindistancevizi ile uygulanan saç maskesi hasarlı saçları onarmada harika işler başarır. Parlak ve kalın telli saçlar için önerilen bitkisel yağların başında Hindistancevizi yağı gelir.

Fındık Yağı ile Saç Maskesi

Saç dökülmesine karşı fındık yağı, kozmetik olarak da saça çok faydalı bir doğal yağdır. Saç kepeklerinin önlenmesinde fındık yağlı şampuan ve bakım kremleri kullanılır. Çünkü fındık yağının içeriğindeki B1, B2, B6 ve E vitaminleri saç derisini derinlemesine besler. Vitamin ve mineral bakımında zengin olan bu bitkisel yağ saçlara parlaklık ve canlılık verir. Saç dökülmesini azalttığı bilinen fındık yağı maske yaparak uygulandığında saç köklerini besler ve güçlendirir.

Menekşe Yağı ile Saç Maskesi

Saç dökülmesine karşı menekşe yağı kuru saçların dökülüp kopmasını engelleyen doğal bileşenlere sahiptir. Saçlar kuru, güçsüz ve ince telli olduğunda dökülmeye meyillidir. Saçlarınızı menekşe yağı ile besleyip güçlendirdiğinizde dökülme hızı yavaşlayacağı için kellik sorunu önlenebilir. Kuru saçları nemlendiren, saç derisinin doğal dengesine ulaşmasını sağlayan menekşe yağı son derece faydalıdır.

Argan Yağı ile Saç Maskesi

Saç dökülmesine karşı argan yağı güzellik sektörünün en sık kullanılan bitkisel yağlarından biridir. Kırıkları önleyip saç köklerini güçlendiren argan yağı en çok kullanılan maskeler arasında yer alır. ARgan yağının içeriğinde B, E ve C vitamini bol miktarda bulunur. Kelliği önlemek için doğal yağlar ile maske yaparken argan yağ içeren formüller tercih edilebilir.

İlgili İçerik: Hangi Doğal Yöntemler Saç Dökülmesine Karşı En Etkilidir?

İlgili İçerik: Evde Uygulanabilecek Saç Dökülmesine Karşı Yöntemler

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed