Peruk için Saç Nasıl Kesilir?

Blog geri dön
Tarafından gönderildi: ONNA Kategori: Genel Bilgi Etiketler: , , Yorumlar: 2

Peruk için saç nasıl kesilir? Yapay saçların şekillendirilmesi çoğunlukla mümkün olsa da özellikle sentetik olanlar farklı kesimlerde üretilmektedir. Peruklar, doğal ve yapay malzemeden üretilebilen saçlardır. Saç kaybı yaşayan ancak saç ektiremeyen ya da protez kullanamayan birçok kişi peruk kullanmayı tercih edebilmektedir. Saç ekimi ve saç protezi gibi uygulamalarda kişilerin sağlık durumlarının bu işlemlere uygun olması gerekir. Ancak bu durum peruklar için geçerli değildir. Eğer yüksek miktarda bir alerji durumu söz konusu değil ise bu durumda herkes peruk kullanabilmektedir.

Peruk kullanmanın da belirli bir süre ile kısıtlanması gerekebilir. Kafa derisinin hava almaya devam etmesi sağlanmalı ve bu sebep ile özellikle geceleri peruğun çıkarılması önerilir. Peruk kullanmak sanıldığının aksine kimi zaman zorluklar çıkartabilmektedir. Yeni peruk kullanıcılarının özellikle peruk kullanmanın püf noktalarını iyice araştırmaları gerekir. Peruk kullanan kişiler var olan peruklarını şekillendirmek istediklerinde uzmanlardan destek almak önemlidir. Peruk kullanırken saçın uzunluğunu değiştirmek ya da boyatmak isteyenlerin profesyonel yerlerde bu işlemi yaptırmaları saçın zarar görmesini engeller. Peruğu kesmek isteyenler saç kesim materyallerini kullanarak evde işlem yapabilir.

Peruk için Gerçek Saç Kesimi Nasıl Olmalı?

Peruk için saç kesmek profesyoneller tarafından yapılmalıdır. Peruk yapmak için gerçek saç kesiminin profesyonel koşullarda ve uygun ekipmanlar ile yapılması saçın zarar görmesini engeller. Peruk için gerçek saç kesimi yapılacak ise bilinmesi gerekenler şunlardır:

 • Saça zarar vermeden saçı kesmek gerekir.
 • Kesim öncesinde saça bakım yapılması daha kolay bir kesim alanı yaratır.
 • Kullanılan ekipmanların profesyonelliğinin yanı sıra temiz olması da önemlidir.
 • Kesim esnasında saçın çatallaşmasına izin verilmemelidir.
 • Saç kesiminde eşit davranılmalı ve kesilen her bir saç teli aynı uzunlukta olmalıdır.
 • Dalgalı ya da dengesiz bir saç kesimi yerine dengeli ve düz bir saç kesimi tercih edilmelidir.

Peruk için saç kesimi yapılırken saçta boya olup olmaması, saçın sağlık ve bakım durumu gibi etkenlere de dikkat edilmelidir. Üzerinde çok fazla işlem olan ve bu sebep ile de yıpranmış ya da yıpranmaya başlamış saçlar çoğunlukla peruk için tercih edilmez. Peruk için saç kesimi yapıldığında bu unsurlar göz önünde bulundurularak işlem yapılır.

Peruk Boyu Nasıl Kısaltılır?

Peruğun boyunu kısaltmak için profesyonel saç kesim malzemeleri kullanılmalıdır. Profesyonel saç kesim malzemeleri ile hareket edildiği takdirde saçın zarar görmesi ile daha az karşılaşılır. Kesim esnasında sık karşılaşılan problemlerden biri de saç uçlarının çatallaşmasıdır. Peruk boyu kısaltılırken kullanılan yöntemlerden birisi de profesyonel tercihler yapmak olmalıdır. Peruğun boyunu kısaltırken yapılabilecek işlemler şu şekildedir:

 • Saçın normal saçlar gibi öncelikle ıslatılması veya nemlendirilmesi gerekir.
 • Saç kesimi esnasında düz bir çizgi takip edilmeli ve saçın yapısı bozulmamalıdır.
 • Saç kesiminde kullanılan ekipmanlar profesyonel olması süreci daha kolay bir hale getirir.
 • Peruk boyu kısaltılırken profesyonel destek alınması saçın zarar görmesini önler.
 • Peruk boyunun ne kadar kısa olacağına önceden karar vermek daha doğru bir seçenektir.
 • Saç kesimi öncesinde saça kimyasal madde uygulanmaması ve saçın yapısının korunması önem taşır.

Peruğu Kesmek Peruğa Zarar Verir Mi?

Peruğu kesmenin zararı var mı sorusu yapay saçının boyunu kısaltmak isteyenlerin sorduğu bir sorudur. Peruğu kesmek peruğa da zarar vermese de kesim esnasında kullanılan yöntemlere dikkat edilmesi gerekir. Peruğun üzerinde yer alan saç telleri kestirirken ağa işlem yapılmaması ve ağdaki saçların çekilmemesi yapının bozulmasını engeller. Yapıyı bozmamak için kesimin dipten değil, uçlardan yapılması önemlidir. Aynı işlemler protez saç modelleri için de geçerli olabilmektedir. Kişiler gerçek saçlarını nasıl kesiyorlar ya da kuaförde nasıl işlem yaptırıyorlar ise aynı şekilde peruk kesimini yapmaları gerekir.

Peru kesmek periyoda zarar vermese de peruğu boyamak ya da kimyasal maddelere maruz bırakmak saça zarar vermektedir. Kesim esnasında saçın doğal mı yoksa yapay mı olduğuna da bakmak gerekir. Sentetik saçların kesiminde kullanılan yöntemler ile doğal saçların kesiminde kullanılan yöntem ve malzemeler farklı olabilir. Doğal saçları keserken kuaförde işlem yapılması daha doğrudur. Sentetik saçları keserken ise saçların yapay olduğunun farkında olunması ve buna uygun olan materyallerin tercih edilmesi, saçın zarar görmesini engeller.

İlgili İçerik: Saçın Doğal Mı Yoksa Sentetik Mi Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Peruk Kesilmeli Mi Yoksa Yenisi Mi Alınmalı?

Peruk modeli tercih ederken çoğunlukla kişiler yüz hatlarına en uygun olanı tercih etmektedir. Peruk modeli seçilirken hem yüz hatlarına en uygun olanı tercih etmek hem de uzun süre kullanılmaya uygun olanlara yönelmek daha doğru bir seçenektir. Doğru kriterler ile alınan perukların kesilmesi ya da değiştirilmesine gerek olmaz. Zaman içerisinde peruğun boyunu kısaltmak ya da rengini değiştirmek isteyen kişiler, peruğun zarar görme ihtimaline karşı yenisini almayı da tercih edebilirler. Ne kadar kaliteli malzemeden üretilirler ise üretilsinler, zarar görmeye açık olduklarının unutulmaması gerekir. Peruğu kesmek peruk kullanan kişilerin tercihi de olabilmektedir.

5d3b0462 barber rsquo s hairstyling women rsquo s salon jobs career campaign 1 scaled
Peruk için Saç Nasıl Kesilir?

Peruk için Hangi Saçlar Kesilir?

Peruk için kesilen saçların doğallığı kadar temizliği de önemlidir. Peruk için saç kesimi yapıldığında saçın bakımının tam olması gerekir. Birçok kuaför ve peruk merkezi tarafından peruk için kesilecek olan saçların özel olması beklenir. Bazı kriterlere göre hareket edilen bu süreçte, peruk için kesilen saçların taşıması gereken özellikler şu şekildedir:

 • Saçın temiz olması
 • Saçın bakımlı olması
 • Saçın yıpranmamış olması
 • Fazla kimyasal maddeye ve işleme maruz kalmamış olması
 • Boyalı olmaması

Peruk için seçilen ve kesilmek istenen saçlar için bazı kriterlerdir. Bu kriterlere uyan saçlar peruklar için daha uygundur.

Peruk Malzemeleri Nelerdir?

Peruk malzemesi üç gruba ayrılmaktadır. Peruk için saç telleri doğal yollar ile elde edilebileceği gibi yapay yöntemler de kullanılabilir. Perukta kullanılan saçların elde edilme biçimleri şu şekildedir:

 • Doğal saçlar
 • Sentetik malzemeler
 • Fiber malzemeler

Bu üç kategoriye göre peruk üretimi yapılır. Doğal saçlardan peruk elde edilirken kullanılan yöntemler ile sentetik ve / veya fiber malzemeden elde edilen perukların süreci daha farklıdır.

Peruk Katlı Kesilir Mi?

Katlı kesim peruk ya da düz kesim peruk gibi seçenekler bulunmaktadır. Peruklar ihtiyaca yönelik kullanılabileceği gibi sadece değişiklik istendiği için de tercih edilebilir. Perukların kullanılma nedenleri birden fazla etkene bağlı olabilmektedir. Peruk üretimi yapılırken özellikle yapay malzemeler kullanılıyor ise istenen her bir şekil, renk, kesim ve boyda üretim yapılabilir. Katkı kesim olan peruk isteniyor ise peruk alınacak olan merkeze bunun bildirilmesi ve kişinin talebi üzerine seçenekler sunulması mümkündür. Var olan peruklar arasında uygun modeller yok ise bu durumda özel peruk üretimi de yapılabilmektedir.

Düz Kesim Peruk Var Mı?

Düz kesimli peruklar da katlı kesim peruklar gibi her yerde bulunabilir olan modellerdir. Perukların boy kesimlerinden tarzlarına kadar her bir unsur özel olarak planlanır. Üretim aşamasında ise çeşit ve renk skalası geniş olan yollar izlenir. Her beğeniye, zevke ve ihtiyaca göre peruk üretimi yapılmaktadır. Düz kesim peruklar doğal saçtan yapılabileceği gibi sentetik malzemeden de üretilebilmektedir. Daha sonra peruğu kesmek zorunda kalmak istemeyenler için kısa peruklar da vardır. Erkekler ve kadınlar için de özel olarak üretilen birçok peruk türü bulunmaktadır. Profesyonel bir peruk merkezinde yapılacak olan seçimlerde stile olduğu kadar kaliteye de önem vermek gerekir.

Bu gönderiyi paylaş

Comments (2)

 • Ayşenur Aksoy cevap

  Peruğun eskidiğini nasıl anlarım?

  Eylül 24, 2022 , 8:00 pm
  • ONNA cevap

   Her şeyin olduğu gibi peruğunda bir ömrü vardır. Kullanıldıkça ve yıprandıkça eski güzel ve canlı rengini kaybetmeye başlayacaktır. Bununla birlikte peruk koku yapabilmektedir. Kokusunda gariplik artıyor ve başınızdan kayar gibi bir his veriyorsa peruğunuzun alt tabakasının eskidiğinin göstergesidir.

   Eylül 24, 2022 , 8:06 pm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog geri dön