Kellikle Mücadele En Güncel ve Etkili Tedavi Seçenekleri

Kellikle Mücadele En Güncel ve Etkili Tedavi Seçenekleri
Kellikle Mücadele En Güncel ve Etkili Tedavi Seçenekleri

Kellikle mücadele etmek için kullanılan birbirinden farklı tedavi yöntemleri vardır. Saç dökülmesinin sebepleri kişilerin sağlık durumlarına bağlı olarak değişebilir. Bu sebeple de öncelikli olarak bir saç uzmanı ya da dermatolog ile görüşülmesi tavsiye edilmektedir.

Kellikle mücadele etmek isteyen kişiler en güncel ve etkili tedavi seçeneklerini uzmanlarıyla görüşerek ulaşırlar. Bu tedavi seçenekleri herkese uygulanmamaktadır. Sağlık durumu, yaşı ve cinsiyeti tedavi için uygun olan kişilere kellik ile mücadelede en etkili tedavi yöntemleri uzmanlar tarafından uygulanır. Bu tedavi yöntemleri arasında şunlar yer alır:

 • Saç PRP Tedavisi
 • Saç mezoterapisi
 • Saç ekimi
 • Gen terapisi
 • Lazer terapisi
 • Protez saç
 • Saç kökü nakli

Bu tedavi yöntemleri kellik tedavisi için sık kullanılan tedavi metotlarıdır.

Saç PRP Tedavisi Nedir?

Saç prp tedavisi saç dökülmesi sorunu olan kişilere uygulanmaktadır. Saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilerin kendi kanından alan plazmalar sonucunda saç tedavisi başlatılmaktadır. Alınan bu plazmalar saç derisine enjekte edilerek tedavi aşaması başlatılır. Burada önemli olan unsur hastanın kendi kanından plazma alınmasıdır.

Saç dökülmesini tamamen durdurmasa da saç dökülmesini yavaşlatmak ve kel kalmayı önlemek için kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Saç tellerinin güçlenmesi, saç köklerinin daha büyür ve güçlü hale gelmesini sağlar. Dolayısıyla özellikle saç dökülmesinin erken döneminde olan kişilerde genellikle saç PRP tedavisi uygulanması uygundur. Saç PRP tedavisinin aşamaları şunları içerir:

 • Plazma Alınması: Hastanın vücudunun belirli bölümlerinden plazma alımı uzmanlar tarafından gerçekleştirilir. Çoğunlukla kol gibi bölgelerden alınan plazmalar önce işlemden geçer. Yapılan özel işlemlerin ardından kanın içindeki hücreler alınarak bileşenleri incelenir ve ayrıştırma yapılır. Zorlu süreçlerden biridir.
 • Plazmanın Hazırlanması: İlk aşama tamamlandıktan sonra alınan planlamaların hazırlanması aşamasında karşılaşılır. Bu durumda kan içerisinde yer alan trombositler hazırlanır ve kişinin saç ekimi için uygun işlemlere geçilir.
 • Tedavinin Başlaması: Alınan plazmalar üzerinde işlemler tamamlandıktan ve trombositler temizlendikten sonra saç dökülmesinin olduğu bölgeye enjeksiyon işlemi başlatılır. Bu durum artık tedavinin son aşamasıdır.

Kellikle Mücadele En Güncel ve Etkili Tedavi Seçenekleri

Saç Mezoterapisi Nedir?

Saç mezoterapisi kellik ve saç dökülmesi tedavileri için uygulanan tedavi metotlarından biridir. PRP tedavisinden farklı olarak seans sayısı kişiye göre değişir. İşlem süreci hastanın mevcut durumuna göre farklılık gösterir. Saç mezoterapisi yaptıran kişiler genellikle bu işlem için uygun bulunan kişilerdir. Saç mezoterapisinin farklı yararları vardır. Bu yararlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Saç köklerinin güçlendirilmesi
 • Saç köklerinin daha sağlıklı ve canlı hale gelmesi
 • Saç köklerindeki hasarların giderilmesi
 • Saç büyümesinin teşvik edilmesi
 • Saç büyümesi için saç derisinin hazırlanması
 • Saçın, saç derisinin ve saç köklerinin ihtiyacı olan vitamin ve minerallere yer vermesi

Saç mezoterapisi bu yararları nedeni ile hem zarar oranı düşüktür hem de sık tercih edilir. Birçok kişinin kolaylıkla ulaşabileceği saç mezoterapisi, saç dökülmesini önleyecek tedaviler içerisinde yer alır. Saç mezoterapisi ile kellik sorunu geciktirilebilir ve saç dökülmesi önemli ölçüde yavaşlayabilir. Özellikle vitamin ve mineral gibi eksiklikler dolayısı ile saç dökülmesi ve kellik ile karşılaşılıyor ise saç mezoterapi uygun bir tedavi metodu olacaktır.

İlgili İçerik: Kellik Sorunu Erken Müdahale Neden Önemlidir?

Gen Terapisi Nedir?

Saç dökülmesinde gen terapisi yeni yeni kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde sık karşılaşılan gen terapisi üçüncü dünya ülkelerinde son 10 yıldır kullanılmaya başlanmıştır. Gen terapisinde öncelikli olarak saç dökülmesinin temeline inilir. Saç dökülmesinin sebebi bulunduktan sonra çoğunlukla genetik faktörleri ortadan kaldırmak için çalışmalar yapılır. Saç folikülleri incelenir, saç derisinde meydana gelen hasarlar bulunur ve bütün bunları tedavi edilmesi için gen terapisi başlatılır.

Gen terapisinin ardından saç kökü nakli, PRP ya da mezoterapi gibi işlemlerde yapılabilir. Gen terapisi tek başına yeterli olan bir işlem değildir. Üzerinde yapılan çalışmalar hala devam etmekte ve etkisi ise %100 sonuç vermemektedir. Dolayısıyla gen terapisiyle ilgili bilinenler oldukça azdır ve uygulama sayısı da günümüzde diğer tedavi yöntemlerine göre daha düşüktür. Ancak birçok kişi saç problemini çözebilmek için öncelikli olarak gen terapisi ile sürece başlamaktadır.

Saç Kökü Nakli Nedir?

Kellikte saç kökü nakli tedavisi en çok tercih edilen tedavi metotlarından biridir. Kellik problemiyle mücadele etmek için en sık kullanılan tedavi yöntemlerinden biri saç kökü naklidir. Bu tedavi yöntemi yapıldığı takdirde saç dökülmesinin nedenleri daha kolay bulunur. Aynı zamanda saçların yeniden uzaması sağlanır. Ancak bunun için gen yapısının ve sağlık durumunun uygun olması gerekir. Dolayısıyla saç kökü nakli herkese uygulanabilen ve herkes tarafından gerçekleştirilebilen bir tedavi metodu değildir.

Kellik tedavisi için kullanılan saç kökü naklinin özellikleri şunlardır:

 • İşlemin gerçekleşebilmesi için kişinin kendisinden saç kökleri alınması gerekir. Burada donör olan kişi, saç dökülmesi yaşayan kişidir.
 • Donörden saç kökü alma işlemi özel ekipmanlar ve steril kliniklerde gerçekleşmelidir.
 • Özel işlem gerektiği için kişilerin mutlaka bilinen, profesyonel ve güvenilir yerleri tercih etmesi önerilir.
 • İşlem sürecinde bölgesel anestezi uygulanır. Lokal anestezi ile yapılan işlemde kişi ağrı, acı ya da herhangi bir sızı hissetmez.
 • İyileşme döneminde ağrı ve acı meydana gelebilir. Bu normal karşılanan sonuçlar arasındadır. Tedavi bittikten sonra saç kökleri canlılaşarak uzamaya başlar.

Kellikle Mücadele Mümkün Mü?

Kellik sorunu ile mücadele edilebilir ancak doğru yöntemlerin kullanılması gerekir. Doğru tedavi yöntemleri kullanıldığı takdirde bu problemle mücadele edilmesi mümkündür. İlaç tedavileri saç ekimi ya da diğer işlemler uygulanabilir. Ancak kişinin öncelikli olarak sebebe odaklanması, ardından profesyoneller ve uzmanlar tarafından önerilen tedavi yöntemlerini kullanması gerekir.

Bu durumda beslenmeye, saç bakımına ve aynı zamanda çevre hijyenine de dikkat etmek gerekir. Tedavi bazı durumlarda tek başına yeterli olmamaktadır. Kişilerin beslenme, sağlık ve egzersiz programlarına da uyması sürecin daha kolay olmasını sağlayacaktır. Kellikle mücadele sırasında bu problemi yaşayan kişilerin genellikle yaptıkları en büyük hata, kendileri için uygun olmayan tedavi metotlarını denemeleridir. Kendi sorunu kişiye özgüdür. Dolayısıyla her birey kendisine kendi sağlık durumuna uygun olan tedavi yöntemini tercih etmelidir.

Kellikte Protez Saç Uygulaması Nedir?

Protez saç uygulaması saç dökülmesinin ardından uygulanan tedavilerden biridir. Kişi eğer kendini yeni hali ile kabullenmekte zorlanıyor ve saç ektirmek istiyorsa öncesinde de protez saç uygulamasını deneyebilir. Protez saç uygulaması hem kişilerin kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlarken hem de bakımı kolay olduğu için zorlanmalarının da önüne geçer. Doğru yerde ve doğru şartlar altında protez saç uygulaması yapıldığı takdirde yüksek verim elde ederler. Protez saç uygulamasının özellikleri şunlardır:

 • Yapılan protez saç ile doğal görünüm sağlanır.
 • Kişiye özel tasarım, renk, stil ve uzunluk ile hazırlanması mümkündür.
 • Bakım aşamaları son derece kolaydır. Kişiler bakım yaparken zorlanmazlar.
 • Düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir ve bu bakım seanslarının aksatılmaması önem taşır.
 • İşlem süresi çoğunlukla kısadır ve geçici ya da kalıcı olarak kullanılması mümkündür.

Kellik tedavisi olarak da tercih edilen protez saç uygulaması, dayanıklı ve sürdürülebilir yapısı nedeni ile birçok kişi tarafından kullanılır.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed