Protez Saç Ne Kadar Sağlıklı?

Blog geri dön
Protez Saç Ne Kadar Sağlıklı?
Tarafından gönderildi: ONNA Kategori: Genel Bilgi Etiketler: , , Yorumlar: 6

Protez Saç Ne Kadar Sağlıklı? Protez saç kullananların yorumları ve bu alanda yapılan araştırmalara göre protez saçın sağlığa herhangi bir zararı tespit edilmemiştir. Ancak bazı durumlarda yanlış kullanım, kalitesiz ürün tercihi ve diğer etmenlere bağlı olarak çeşitli zararlar görülebilmektedir. Bu zararların ortaya çıkmasının önüne geçmek için mutlaka işin uzmanı kişilerce ve resmi merkezlerde işlem yapılması tavsiye edilir.

Protez saçın sağlığa olumsuz etkilerinin neredeyse hiç olmamasının temel nedeni ise bu uygulamada herhangi bir cerrahi müdahale yapılmamasıdır. Protez saç ne kadar sağlıklı sorusuna verilen yanıt birçok kişiyi bu uygulamalara sevk etmiştir.

Protez Saç Sağlık Açısından Zararlı Mıdır? 

Protez saç zararları yok denecek kadar azdır. Kadın ve erkek isteyen herkesin yaptırabileceği bu uygulama kapsamında ilk haftalarda kaşıntı gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Ancak alışma sürecinin geçmesinin ardından bu sorun da ortadan kaybolacaktır. Bazı durumlarda alerjik veya istenmeyen bir takım etkiler de görülebilir. Bu tip unsurların ortaya çıkmasında ise temel etken kalitesiz ürün kullanımı ve yanlış uygulama yöntemleri olacaktır. Bu yönüyle saç protezinin sağlık açısından zararları doğrudan tercih edilecek uygulama merkezi ve ürünler özelinde değerlendirilmelidir. Ancak büyük oranda protez saç uygulaması zararsız bir saç ekleme yöntemidir.

Protez Saç Dezavantajları Nelerdir?

Protez saçın dezavantajları nelerdir? Protez saç ne kadar sağlıklı? Protez saç dezavantajları farklı başlıklar altında değerlendirilebilir. Son yıllarda popülerliği giderek artan bu saç ekleme yönteminde ortaya çıkan avantajların dezavantaj olarak görülen birçok unsuru gölgede bırakması ise saç protezlerine güveni artırmıştır.

Saç protezinin ortaya çıkan başlıca dezavantajları ise şunlardır:

 • Periyodik bakım gerektirir.
 • Kullanım ömrü dolunca değiştirilmesi gerekir.
 • Dış etmenlerden olumsuz etkilenebilir.

Dezavantajlarının büyük bölümü temelde bakım aşamasında ortaya çıkar. Ancak bu dezavantaj olarak görülen unsur uzun vadeli verimli bir kullanım için elzemdir. Bu nedenle bakımının ihmal edilmemesi gerekir.

Protez Saç Rahatsız Eder Mi?

Protez saç kullanan ünlüler ve bu alanda uygulamaların yaygınlaşmasının ardından birçok kişi saç ekimi yerine protez saç uygulamasına yönelmiştir. Çoğu kişinin merak ettiği bir diğer soru ise bu saç protezlerinin rahatsız edip etmediği konusu olmuştur. Kullanıcı yorumlarına göre eğer düzenli bakımlar yapılmazsa rahatsız edici etkilerin görüldüğü aktarılmıştır. Bunun dışında protez saç ne kadar sağlıklı sorusuna verilen yanıt gibi çoğu kullanıcıyı tatmin edici bir yanıt protez saçlar için verilmektedir.

Protez Saç Ne Kadar Sağlıklı?

Protez Saç, Saç Döker Mi?

Çıkmayan protez saç kullanımı hakkında doğru bilinen yanlışlardan biri de mevcut saçların bu uygulama ile kaybedileceğidir. Hava alan ve su geçirgenliğine sahip kaliteli protez saçların tercih edilmesi ve profesyonel yöntemler ile uygulanması durumunda sağlığa herhangi bir zararı olmadığı gibi mevcut saçın da dökülmesine neden olmayacaktır.

Protez saçtan en iyi verimi almak için öncelikle yapılması gereken kişiye uygun bir şekilde kaliteli protez saç bandı ve ürünlerle protezin üretilmiş olmasıdır. Bu gibi kriterlere dikkat edilerek protez saçların güvenli şekilde kullanılması sağlanır.

Erkek Protez Saç Ne Kadar Dayanır?

Protez saç ömrü ürün kalitesine ve düzenli bakımı yapılıp yapılmadığına göre farklılık gösterecektir. Bakımı iyi yapılan ve kaliteli malzemeler kullanılarak ustalıkla eklenmiş protez saç ortalama 1 – 1,5 yıl süreyle kullanılabilmektedir.

Saç ekiminde olduğu gibi herhangi bir cerrahi müdahale gerektirmediği için erkek protez saç kullanımı yaygınlaşmıştır. Kadınlarda protez saç kullanımı da mümkündür. Protez saç ne kadar sağlıklı sorusuna yanıt arayanların tatmin edici cevaplarla karşılaşması ise bu uygulamaya olan ilgiyi artırmış ve günümüzde yaygın bir saç ekleme yöntemi olmasını sağlamıştır.

Bu gönderiyi paylaş

Comments (6)

 • Ramazan Bilir cevap

  Protez saç yaptırmayı düşünüyorum ama ne kadar zararlı ya da zararı var mı? Özellikle kemoterapi sürecinde bir zararı olur mu?

  Mart 27, 2022 , 4:24 pm
  • ONNA cevap

   Protez saç tarihçesi ile ilk başta kemoterapi tedavisi gören kadınlar için tedavi sürecinde dökülen saçlarından dolayı psikolojik olarak etkilenmemeleri ve bu süreci saçlı bir görünümle atlatabilmeleri için kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde de sağlık sorunu olarak geçen “saç dökülmesi” adına protez saç uygulaması bir sağlık tedavisi olarak görülmektedir. Şu ana kadar bilinen, çok yönlü olumsuz bir etki yapacak bir olumsuz yanı yoktur. Alışma sürecinde kaşıntı-kızarıklık gibi etkiler görülebilmekte ve bu kadarla sınırlıdır. Bakımlarını aksatmadan yapıldığı taktirde ne size ne de cildinize zararı olmayacaktır.

   Mart 27, 2022 , 4:27 pm
 • Ekrem Mahir Sevcan cevap

  Protez saç terleme yapar mı? Kafa derisi ile protez arasında zamanla aşınma olur mu bu yüzden

  Mart 31, 2022 , 3:18 pm
  • ONNA cevap

   Protez saçın kendi saçınızdan tek farkı ölü saç tellerinden oluşmasıdır. Şu anki terleme ya da cilt sorunlarınız varsa protez saç bunu daha kötü hale getirmez, ekstra bir terletme yaşatmaz. Gündelik hayatınıza aynı şekilde devam edebilirsiniz. Terleme konusunda kendinizi rahatsız hissettiğinizde rahatlıkla duş alabilirsiniz, protez saç alt tabakası gözenekli yapısıyla suyu ve havayı rahatlıkla geçirebilmektedir.

   Mart 31, 2022 , 3:37 pm
 • Yasemin Sefer cevap

  Erkeklerden bahsetmişsiniz ama kadınlardan bahsetmemişsiniz. Kadınlar içi protez saç yaptırmak mümkün mü?

  Nisan 1, 2022 , 11:42 pm
  • ONNA cevap

   Merhabalar efendim, farklı bir yazımızda tam olarak değindik: https://www.onnahair.com/kadinlar-protez-sac-kullanabilir-mi/
   Kadınlarda zayıflayan saçları için ya da daha iyi bir estetik görüntüye ulaşmak için protez saç uygulamasını sıklıkla tercih etmektedirler. Onnahair uzmanlarımızın yardımıyla sizlere özel olarak hazırlanan saç proteziniz ile en iyi görüntünüzü kazanmanız hedefimizdir.

   Nisan 1, 2022 , 11:53 pm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog geri dön