Saç Dökülmesi Cerrahisi Yöntemleri Nelerdir?

Saç Dökülmesi Cerrahisi Yöntemleri Nelerdir?
Genel Bilgi
4 Yorum

Saç dökülmesi cerrahisi bu konuda uzmanlık ile yürütülen çalışmaların olduğu alandır. Alanında uzman isimler tarafından saç dökülmesi tedavi metotları geliştirilir ve uygulanır. Uygulama esnasında sorun yaşanmaması ve zarar alınmaması için risklerin en aza indirilmesi önemlidir. Saç dökülmesi cerrahisi de tam olarak bu alan ile ilgilenir ve riskleri azaltırken en verimli sonucun alınmasını sağlar. Saç dökülmesi cerrahisi yöntemleri nelerdir? Saç dökülmesine karşı protez saç uygulaması, saç ekimi uygulaması nedir? Saç dökülmesine DHI çözümü nedir? 

Saç dökülmesi problemi için tedavi olmak isteyen kişilerin profesyonel sağlık kuruluşlarında tedavi olması önem taşımaktadır. Saç dökülmesine karşı tedavi olarak kullanılan en etkili yöntem saç ekimidir. Saç ekimi yaptıran kişilerde başarı oranı çoğunlukla yüksek olsa da işlemin yapıldığı tedavi merkezi önem taşır. İşlem için kullanılan teknoloji, altyapı yeterliliği, uzman deneyimi gibi konular da önemlidir. Bu sebep ile tam teşekküllü merkezlerde saç dökülmesi cerrahisi tercih edilmelidir.

Saç Dökülmesi Cerrahisi Yöntemleri Nelerdir?

Saç dökülmesinin tedavisi için kullanılan yöntemler değişiklik göstermektedir. Dünya üzerinde uygulanan farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri kişinin sağlık durumuna bağlı olarak belirlenir. Saç ekimi, saç protezi ve bunlara benzer farklı saç dökülmesini önleyen yöntemler vardır. Saç ekimi daha uzun süreli bir tedavi yöntemidir. Protez saç ise geçici bir yöntemdir. Saç dökülmesi için belirlenen cerrahi yöntemlerden hangisinin uygulanıp uygulanmayacağına, uzmanlar ve danışmanlar birlikte karar vermelidir.

Saç ekimi yapılması için kullanılan yöntemlerden birisi de saç mezoterapisidir. Bu 3 farklı yöntem kullanılarak saç dökülmesine karşı tedavi metotları geliştirilmiş ve saç dökülmesini önleyecek yöntemler bulunmuştur. Ancak 3 yönteminde farklı dezavantajları ile karşılaşılır. Bu sebeple de saç dökülmesine karşı kullanılan cerrahi yöntemlerden hangisinin en uygun olduğu ya da hangisinin kullanılıp kullanılmayacağı kişiye göre değişir.

Saç Dökülmesi için Protez Saç Tedavisi

Saç protezi herkese uygulanamayan bir yöntemdir. Saç protezi kullanmak için öncelikli olarak ön muayene yapılması gerekir. Bu ön muayenede inceleme yapıldığından sonra kişinin protez için uygun olup olmadığına karar verilir. Alerjik reaksiyon gösterme durumları ve aynı zamanda dökülmenin karşılaşıldığı bölge de protez kullanılması için önemlidir. Protez kullanıp kullanılmayacağına karar verildiği takdirde eğer yanıt kullanılacağı yönünde ise protez saç için özel süreç başlatılır.

Saç dökülmesi tamamen bittiği takdirde protez kullanılabilir ancak saçlar çıkmaya devam ediyor ise bu durumda saç protezinin kullanılması genellikle tavsiye edilmez. Bu durum çoğunlukla saç ekimi için de geçerlidir. Saç protezi ile saç ekimi arasında farklılıklar bulunur. Hem yöntemsel hem de ekipman gibi ihtiyaçlar da farklıdır. Saç ekiminin ve saç protezinin ortak olduğu tek nokta her ikisinin de kişiye özel planlanmasıdır.

Saç Dökülmesi Cerrahisi Yöntemleri Nelerdir?

Saç Dökülmesi için Saç Ekim Tedavisi

Saç dökülmesi cerrahisi yöntemleri nelerdir? sorusuna cevap olarak yöntemlerden biri de saç ekimidir. Saç ekim tedavisi saç dökülmesi tamamen durduğunda işe yarayan yöntemler arasında bulunur. Saç ekimi yapılacağı zaman çoğunlukla anestezi altında tedavi süreci başlatılır. Saç ekiminin süresi ve seans sayısı farklılık gösterebilir. Bazı kişilerde seans sayısı 8 saate kadar uzarken, bazı kişilerde 2 ila 4 saat arasında seansın tamamlanması mümkündür. Seans sıklığını ve seansın süresini etkileyen en önemli unsur saç dökülmesinin görüldüğü bölgenin yeri ve bölgenin özellikleridir.

Saç ekimi yapıldığı yerde belirli bir süre boyunca ağrı ya da acıyla karşılaşılabilir. Bu durum son derece normaldir. Saç ekimi yapılmak için kullanılan tedavi yöntemleri yoğun şekilde teknoloji içermektedir. Saç dökülmesi karşısında kullanılan yöntemlerin birçoğu teknoloji ve altyapı çalışmalarıyla geliştirilmiştir. Her bir çalışma beraberinde yeni çözüm önerilerini getirmektedir.

İlgili İçerik: En İyi Saç Ekim Yöntemi Nedir?

Saç Cerrahisi Teknolojileri Nelerdir?

Saç cerrahisinde teknoloji sık tercih edilen bir metot haline gelmiştir. Saç dökülmesinin durdurulmasında yeniden saç ekilmesine kadar birçok farklı noktada teknolojiden yararlanılır. Kullanılan bu yöntemler sadece Türkiye ile sınırlı değildir. Dünyanın farklı ülkelerinde de saç cerrahisi için kullanılan teknolojiler benzerlik gösterir. Bu teknolojiler için hazırlanan farklı araçlar vardır ve her biri saç cerrahisi ile ilgilenen merkezlerde bulunmaktadır.

Saç cerrahisi için tercih edilen teknolojiler şunlardır:

 • Direct Hair Implantion (DHI)
 • Follicular Unit Extraction (FUE)
 • Follicular Unit Transplantation (FUT)

Bu yöntemlerden en uygun olanı tercih edilerek kişiye uygulanmalıdır. Saç dökülmesi için belirlenen her tedavi farklı şekillerde gerçekleştirilir. Yaş, cinsiyet, sağlık durumu gibi unsurlar da göz önünde bulundurularak tedavi metodu belirlenir.

Saç Dökülmesine DHI Çözümü Nedir?

Direct hair implantion (DHI) saç ekim yöntemlerinden biridir. Bu yöntem uluslararası alanda kullanılan özel yöntemlerden biridir. Her saç ekim yönteminde olduğu gibi DHI için de avantaj ve dezavantajlardan bahsetmek mümkündü. Direct hair implantion (DHI) tedavi yönteminin genel özellikleri şunlardır:

 • Saç derisine verdiği hasarlar minimal boyuttadır. Bu sebeple de saç derisinin yüksek oranda zarar görmesini önler.
 • Bu yöntem kullanıldığı takdirde tedavinin ardından kişiler normal yaşamlarına daha hızlı bir süre içerisinde dönebilirler. Evde geçirmeleri gereken vakit daha kısıtlıdır.
 • Bu saç dökülmesi tedavisinde iyileşme süresi daha kısadır. Diğer yöntemlere oranla bu tedaviyi uygulayan kişiler normal hayatlarına daha hızlı dönebilir. Çünkü daha kısa süre içerisinde iyileşirler.
 • Bu yöntemle saçlar tek tek deriye işlenmektedir ve bu durum saçın doğal görünmesine sebep olur.

Follicular Unit Extraction (FUE) Nedir?

Folliculat unit extraction saç ekim yöntemlerinden biridir. Saç ekimi esnasında kullanılan tekniklerin farklı isimleri olabilir ve FUE’de bu teknikler arasında bulunur. Saç dökülmesi yaşayan ve çözüm olarak saç ekimini tercih eden kişiler bu yöntemi tercih edebilir. Yöntemin uygulanması esnasında deneyimli ve uzman kişilerden destek alınması son derece önemlidir. Farklı yerlerde işlem yapılmaması ve sadece maddiyata önem verilmemesi de uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Verimli bir sonuç almak ve sağlığın herhangi bir şekilde tehdit altında kalmaması için saç ekim teknikleri kullanılırken, profesyonel sağlık merkezleri kullanılmalıdır. Follicular unit extraction yönteminin özellikleri şunlardır:

 • Saç kökleri istenildiği kadar alınabilmektedir. Yöntemde herhangi bir kısıtlama bulunmaz.
 • Tedavinin ardından yaşam pratiklerinin devam ettirilmesi mümkündür. İyileşme ve dinlenme süreçleri kısadır.
 • FUE’nin acı, ağrı ve sızı gibi yan etkileri daha azdır. Kişiler çoğunlukla follicular unit extraction tedavisi ile saç ekimi yaptırdıktan sonra daha az ağrı hissederler.
 • Saç ekimi bu teknikte yapıldığı takdirde deri üzerinde herhangi bir hasar bırakılmaz ve iz kalmaz.
 • Saç köklerinin aynı anda toplandığı ve aynı anda nakledildiği bir yöntemdir. Bu sebep ile işlem diğer yöntemlere göre daha az seans ve sürede tamamlanabilir.

Follicular Unit Transplantation Nedir?

Saç ekim yöntemi FUT teknolojik altyapı ile kullanılan yöntemlerden biridir. Bu tedavi metodunun kullanılmasında farklı kriterler ile karşılaşılabilir. Saç ekimi yapılmadan önce mutlaka donör alınması gerekir. Donör parçasını kullanılması ve enjekte edilebilmesi için cerrahi işlemler gerekir. Dolayısıyla saç ekimi yöntemi halihazırda cerrahi bir işlem olarak kabul edilir. FUT özellikleri şunlardır:

 • Diğer yöntemlere göre daha uzun süren bir tedavidir.
 • Maliyet oranı daha yüksektir.
 • Diğer tedavi yöntemlerine göre FUT ile yapılan ekimde, saç derisinde iz kalması mümkündür.
 • Tek seferde ekim süreci tamamlanabilir.

Saç dökülmesine çözüm olarak gerçekleştirilen FUT yöntemi cerrahi yöntemlerden biridir.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

4 Yorum. Yeni Yorum

 • Hüseyin Şimşek
  Mayıs 4, 2023 10:51 pm

  Hangi saç dökülmesi tedavi yöntemleri mevcut ve hangi durumlarda önerilir?

  Yanıtla
  • Saç dökülmesi tedavisi için ilaçlar, saç transplantı, lazer tedavisi, PRP tedavisi ve diğer tedavi seçenekleri mevcuttur. Hangi tedavi yönteminin kullanılacağı, saç dökülmesinin nedenine, tipine ve şiddetine bağlı olarak belirlenir.

   Yanıtla
 • Bu yöntemler sonuç garantili mi?

  Yanıtla
  • Saç dökülme cerrahisi yöntemleri %100 sonuç garantili demek doğru değildir. Bu tür ameliyatlar genellikle olumlu sonuçlanması beklenmektedir.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed