Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel Çözümler Nelerdir?
Genel Bilgi
6 Yorum

Saç dökülmesine karşı bitkisel çözümler nelerdir? Saç dökülmesini engellemek için bitkisel öneriler aşağıda yer alır. Gerek öz saygıyı gerek öz güveni gerekse de görünüşü etkileyen saç dökülmesi bitkisel olarak çözüme kavuşturulabilir. Bu bitkisel yöntemler kanıtlanmış faydalara sahiptir. Bu nedenle saçı hem uzatır hem de canlılığını sağlar:

 • Siyah sarımsak: Sarımsak, farklı sağlık sorunlarının giderilebilmesi için etkili bir tedavi seçeneğidir. Siyah sarımsak yağında yer alan vitaminler saçın kökünden beslenmesini ve daha güçlü hale getirilmesini sağlar. Saçın sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Siyah renkli sarımsak içerisinde kükürt içerir. Bu neden ile kafa derisini temizler ve saçın mantar enfeksiyonlarından korunmasını sağlar. Saç derisinde oluşan mikroplar, mikrobial özelliğe sahip olan sarımsak yağı ile temizlenebilir. Saçın nemlendirilmesinde de sarımsak yağı etkilidir. Siyah sarımsak dendiği zaman akla saç dökülmesi konusunda etkili olması da gelir. Saçların kökten uza beslenmesine yardımcı olan siyah sarımsak, saçların yoğunluğunu artırır.
 • Aloe vera: Bu bitki uzun süren saç dökülmelerini tedavi etmek amacı ile tercih edilir. Aloe vera saçın şekillendirilmesi ve derisinin rahatlatılması konusunda da idealdir. Saçlarda kepek oluşumu var ise aloe vera masaj yolu ile tercih edilebilir.
 • Hindistan cevizi yağı: Saç gövdesine nüfuz eden ve saçın protein kayıplarını azaltan yağ asitlerini içerisinde barındırır. Bu yağ saç tipine bağlı olarak saçların yıkanmasından önce ya da sonrasında kullanılabilir.

Kadınlarda Erkek Tipi Saç Dökülmesi Bitkisel Çözümü Nedir?

Kadınlarda saç dökülmesi için öneriler dendiği zaman akla soğan suyu ve sarımsak ile hazırlanan kürler gelir. Aşağıda bu bitkiler ve detayları yer alır:

 • Soğan suyu: Soğan, kükürt içeriğinin yüksek olması nedeni ile saç dökülmesini engeller. Bu durum saç köklerinde kan akışını hızlandırır. Saç köklerinin canlandırılması ve iltihabın azaltılmasında da soğan suyu tercih edilebilir. Bu bitkide yer alan anti bakteriyel özellik parazit ve bakterileri yok ederek saçların dökülmemesine yol açar. Soğanın saça uygulanması erkek tipi saç dökülmesini durdurmak ve yeni saçların çıkmasını sağlamak için ideal bir çözümdür. Soğan uygulanır iken rendelenmesi ve suyunun çıkarılması gerekir. Ardından süzülür ve suyun doğrudan saç derisine uygulanması sağlanır. Uygulama sonrasında 30 dakika beklenir ve yıkanır. Son aşamada saçların durulanması sağlanır. Başka bir yöntemde soğan saça uygulanır iken 3 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırılır. Ardından karışıma 2 yemek kaşığı da aloe vera yağı eklenir. Bu şekilde 2 ya da 3 kez saça uygulanır.
 • Sarımsak: Sarımsak, saç dökülmelerine karşı etkili bir üründür. Saça uygulanması sırasında 8 diş sarımsağın suyu çıkarılır. Bir yemek kaşığı sarımsak suyu elde edilir. Bu suya bir yemek kaşığı bal eklenir. Bu karışım saç derisinde 20 dakika bekletilir. Ardından durulamaya geçilir.

Menopozda Saç Dökülmesi Bitkisel Çözümü Nedir?

Menopoz sırasında saç dökülmesine çözüm dendiği zaman akla biberiye yağı ve sardunya sağı gelir. Aşağıda maddelerin açıklaması yer alır:

 • Biberiye yağının saça uygulanması: Biberiye yağı insanların saçlarının sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Saç dökülmesini azaltmak için iyi bir üründür. Biberiye sayesinde saçların diplerden uca sağlıklı bir şekilde uzaması sağlanır. Androgenetik alopesi tedavisinde kullanılan biberiye bitkisi, doğrudan saç üzerine uygulanmamalıdır. Bunun nedeni PH değerinin saç için fazla olmasıdır. Yağın seyreltilerek ya da şampuan ile karıştırılarak uygulanması daha iyi sonuçlar ortaya çıkarır.
 • Sardunya yağının saça uygulanması: Menopoz dönemindeki kadınlar saçların büyümesini teşvik etmek amacı ile sardunya yağı tercih eder. Şampuan ile ya da saç kremi ile kullanılan sardunya yağı saçların güç kazanmasını sağlar iken aynı zamanda nemlendirilmesini de sağlar.

Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Bölgesel Saç Dökülmesi İçin Bitkisel Tedavi Nedir?

Lokal saç dökülmelerine tedavi sırasında limondan yararlanılabilir. Saç dökülmesi bitkisel tedavisinde sıklıkla tercih edilen limon, saçların kalitesini artırır. Limon yağı saç dökülmesini azaltır ve saça zarar vermez. Taze limon suyu saç kremine karıştırılarak kullanılabilir. Diğer saç bakım ürünleri ile de limon tercih edilebilir.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesinde Bitkisel Çözüm Nedir?

Doğum sonrasında oluşan dökülmelerin önüne geçmek için bal ve zeytinyağı karıştırılarak bir karışım elde edilebilir. Yarım saat bu karışım ile beklenir ve ardından saçın durulama adımına geçilir. Bu sayede saçın derisi beslenir, kan akışı hızlanır ve sağlıklı bir uzama sağlanır.

Saç Dökülmesinde Kullanılan Bitkisel Yağlar Nelerdir?

Saç dökülmesinde bitkisel yağ kullanımı söz konusu olduğunda akla pek çok farklı yağ gelir. Bunlar arasında jojoba, lavanta, Hindistan cevizi gibi seçenekler mevcuttur. Bitkisel yağların saç üzerinde nasıl kullanılacağı ve faydaları aşağıda yer alır:

 • Jojoba yağı: Saç derisinin yumuşatılması, tellerin daha güçlü hale getirilmesi ve cildin nemlenmesini sağlar. Kolay emilebilen bu bitkisel yağ, saçların uzamasını ve gürleşmesini de teşvik eder. Bu yağ kullanılır iken saç kremlerine ya da şampuanlara entegre edilebilir. Rafine halde satılan bu yağ egzema, saç biti ya da sedef hastalıkları ile mücadele etmek için de tercih edilir.
 • Lavanta yağı: Saçların uzamasını kolay hale getiren ve sağların beslenerek dökülmesini durduran bu yağ hemen her yerde bulunabilir. Yağın saça sağladığı en önemli faydası saç derisindeki kan dolaşımını sağlamaktır. Saç derisine giden oksijen miktarı bu yağ ile artar. Kekik ve biberiye ile karıştırılan bu yağ cilt bakımında da tercih edilir. Bunun nedeni cildi tahriş etmemesidir.
 • Badem yağı: Saç bakımı sırasında sık tercih edilen bu yağ saçların beslenmesi için gereken E vitaminini sağlar. Yağ içerisinde bol miktarda mineral yer alır. Yağ aynı zamanda kirpiklere uygulanarak beslenmelerini ve daha kıvrımlı görünmelerini sağlar.
 • Fındık yağı: Saç kepeklerinin oluşmasını engelleyen bu yağ saçlara parlaklık verir. Canlı bir görünüm istendiği zaman saça fındık yağı uygulanabilir. B1, B6 ve E gibi vitaminleri sayesinde saçların beslenmesini sağlar. Yalnızca saç bakımında değil cilt bakımında da fındık yağı tercih edilebilir.
 • Hindistan cevizi yağı: Hasarlı saçların onarılmasında tercih edilen bu yağ kepeği de azaltmakta etkilidir. Saç kırıklarının önlenmesinde, saç gözeneklerinde ürün birikiminin önüne geçmede bu yağdan yararlanılır. Hindistan cevizi yağı sayesinde saçlar parlak ve gür uzar iken aynı zamanda beslenir.

İlgili İçerik: Zayıflamış Saç ve Saç Kökleri Nasıl Güçlendirilir?

Saç Dökülmemesi İçin Tüketilmesi Gereken Bitkisel Besinler Nelerdir?

Saç dökülmesinde bitkisel besinler dendiği zaman akla şu besinler gelir:

 • Soğan ve sarımsak
 • Balık ve benzeri deniz ürünleri
 • Fasulye
 • Havuç
 • Ceviz, badem ve fındık
 • Ispanak, pazı, roka ve buna benzer sebzeler
 • Portakal, çilek, greyfurt

Saç Dökülmesinde Zeytinyağı Kullanımı Nasıl Olur?

Saç dökülmesinde zeytinyağı kullanılıyor ise zeytinyağının masaj ile uygulanması tercih edilir. Saç dökülmesi bitkisel çözümleri arasında yer alan zeytinyağı saça kolay şekil verir. Saçın daha parlak ve canlı görünmesi zeytinyağı ile sağlanabilir. Zeytinyağı ile masaj yapılan saçlar çok daha canlı ve parlak bir renge bürünür. Saç foliküllerinin kasılmasından sorumlu olan bileşenler önlenerek saçın dökülmesi geciktirilir. Zeytinyağının saça uygulanması sırasında masaj yönteminden yararlanılabilir ya da bu yağ şampuan ile karıştırılabilir. Siz de dökülen saçlarınızdan rahatsız oluyorsanız ve kısa sürede doğal ve estetik bir görünüm elde etmek istiyorsanız protez saç için en doğru adrestesiniz. Şimdi uzmanlarımızla iletişime geçin ve hemen bilgi alın.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

6 Yorum. Yeni Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed