Saç Dökülmesine Kesin Çözüm Var Mı?

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?
Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?
Genel Bilgi
3 Yorum

Saç dökülmesine kesin çözüm var mı? Saç dökülmesinin tedavisi olsa da çözümünün kalıcılığı hala araştırılmaktadır. Saç dökülmesinin sebebi ne? Bağlı olarak kalıcı olarak çözülmesi mümkündür. Ancak saç dökülmesi kalıcı şekilde yaşanıyor ise bu durumda tedavi yöntemleri kısıtlanacaktır. Saç dökülmesi problemi yaşayan kişiler saç dökülmesinin sebebine bağlı olarak tedavi olabilirler. Burada önemli etkenlerden biri öncelikli olarak saç dökülmesinin sebebini öğrenmektir.

Saç dökülmesinin çözümü için çoğunlukla kişiler vitamin takviyesi kullanmakta, saç uzatıcı ve besleyici yöntemleri tercih etmektedir. Kullanılabilen farklı çözüm önerileri olsa da sebep bulunmadan uygulanmaları tavsiye edilmez. Aynı zamanda her saç dökülmesinin çözümü vitamin takviyesi olmamaktadır. Bu noktada çoğu kişi saç ekimi gibi yöntemleri tercih etse de bu yöntemlerin de kesinliği hala kanıtlanmamıştır.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç dökülmesini durduran yöntemler her dökülme için kullanılmaz. Saç dökülmesinin farklı çeşitleri vardır. Bu dövmelerden birçoğu kalıcı birçoğu ise geçici dökülmelidir. Aynı zamanda her saç dökülmesinin altında yatan etken değişebilir. Bütüncül bir bakış açısıyla saç dökülmesine yaklaşmak gerekir. Geniş bir perspektiften bakıldığı takdirde saç dökülmesine iyi gelen yöntemler daha iyi görülebilir.

Saç dökülmesi problemi yaşayan kişilerin kendi saç tiplerine ve mevcut sağlık durumlarına uygun tedavi metotlarını uygulamaları tavsiye edilir. Bu sebeple de özellikle ani ve yoğun miktarda saç dökülmesiyle karşılaşan kişilerin mutlaka uzman görüşü almaları gerekir. Saç dökülmesine iyi gelen etkenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Saç bakımını ideal şartlar ile gerçekleştirmek.
 • Saç bakımı esnasında kullanılan ürünleri doğru tercih etmek.
 • Saça zararlı uygulama ve aksesuarlardan kaçınmak.
 • Saç derisini beslemek.
 • Saç derisinin hava almasını sağlamak.
 • Saça gün, aşırı veya yoğun sıcaklıklar ile şekil vermemek.
 • Mevsim şartlarına bağlı olarak saç dökülmesi rutinini değiştirmek.
 • Vitamin ve mineralleri doğal besinlerden almak.
 • Zorunlu olmadıkça yoğun tıbbi ilaç kullanmamak.

Saç Dökülmesine Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Saç dökülmesinin nedenleri arasında yer alan unsurlar bazen şaşırtıcı olabilmektedir. Saç dökülmesine neden olan unsurların birçoğu hastalıklarla ilgili değildir. Vücudun genel sağlık durumu saç dökülmesine etki edebileceği gibi yanlış aksesuar tercihi de saç dökülmesine sebep olabilir. Dolayısıyla saç dökülmesine sebep olan etkenlerin geniş bir perspektifte ele alınması gerektiğinin altı çizilmelidir.

Saç dökülmesi problemi olan kişiler, doğru bakım önerilerini uygular ve kendi metotlarını kullanırlar ise dökülme azalacaktır. Eğer dökülmenin asıl nedeni incinme, hastalık, kanser, kemoterapi gibi unsurlar değil ise saç dökülmesini azaltmak mümkündür. Saç dökülmesine kesin çözüm var mı? Saç dökülmesini neden olan etklenler nelerdir? Saç dökülmesini tetikleyen ve etkileyen unsurlar şu şekilde açıklanabilir:

 • Stres: Stres ve saç dökülmesi ilişki yoğun stres altında hayatını idame ettiren kişilerde farklı cilt sorunları ortaya çıkabilir. Bu sorunlar arasında egzama da dahil olmak üzere vücutta kaşıntı, döküntü ve kızarıklık meydana gelebilir. Bu sorunlar saç derisinde de görüldüğü takdirde dökülme ile karşılaşılır.
 • Uyku Düzeni: Uyku düzeni ideal şartlarda oluşturulmadığını ve uykudan gerekli verim alınmadığında vücudun bağışıklığı azalır. Bu bağışıklık sistemi ise beraberinde farklı sonuçları getirir. Saçlarda incelme, sık dökülme ve hacim kaybı ile karşılaşılabilir.
 • Beslenme: Kötü beslenme alışkanlıkları vücudun ihtiyacı olan besin değerlerine ulaşamaması anlamına gelir. Dolayısıyla sürekli hızlı gıdaları tüketilmesiyle birlikte trans yağ ve şeker içeren gıdalar vücuda zarar vermektedir. Protein, lif ve karbonhidrat dengesini koruyarak oluşturulacak olan besin listesiyle hareket etmek ve sebze ve meyveleri mevsiminde almak saç dökülmesini durduracaktır.
 • Saç Bakımı: Saç bakımı yapıldığında saç için uygun olan ürünler kullanılmalıdır. Saç tipi, saç telinin özellikleri, saç derisinde mevcutta var olan sorunlar ve bunlara benzer birçok etken göz önünde bulundurulmalıdır. Bu etkenlere bağlı kalarak ise. Saç için en uygun olan bakım ürünü kullanılmaya başlanmalıdır.

Saç dökülmesinin çözümü bu kriterler göz önünde tutularak belirlenmelidir.

Saç Dökülmesi Sorunu Herkeste Yaşanır Mı?

Saç dökülmesi yaşayanlar için bir yaş ya da cinsiyet ayrımı bulunmamaktadır. Saç dökülmesinin türüne ve çeşidine bağlı olarak yapılan spesifik araştırmalar ile yaş ve cinsiyet kriterleri belirlenebilir. Ancak genel durum incelendiğinde saç dökülmesi sorununu kimlerin daha çok yaşayacağına dair net bilgiler vermek oldukça zordur. Örneğin kötü beslenmesine rağmen saç bakımına, uyku düzenine ve stres seviyesine dikkat eden kişilerde dökülme oranı sabit kalabilir. Ancak iyi beslenmesine rağmen diğer unsurlara dikkat edilmediğinde dökülme artabilir.

Net bir dengeden ya da formülden bahsetmek zor olduğu için saç dökülmesi sorununun kimlerde görüleceği de değişiklik gösterir. Staj dökülmesi sorunu kadınlarda, erkeklerde, çocuklarda, gençlerde ve yetişkinlerde yaşanabilmektedir. Özellikle saç derisini de etkisi altına alan bir hastalık söz konusu ise dökülme oranı artar. Saç dökülmesi sorunu herkesçe yaşanabilen sorunlar arasında yer alır. Saç dökülmesinin türlerine bağlı olarak kimlerde, hangi sorunların meydana geleceği ise önceden tahmin edilebilmektedir.

Saç Dökülmesine Kesin Çözüm Var Mı?

Saç Dökülmesinin Kesin Çözümü Nedir?

Saç dökülmesinin kesin çözümü bulunmamaktadır. Saç dökülmesiyle karşılaşan kişiler çoğunlukla kesin çözüm arayışına girmektedir. Ancak saç dökülme tipine, dökülmenin nedenine ve bunlara benzer unsurlara bağlı kalarak en iyi tedavi yöntemini odaklanmak gerekir. Kalıcı çözümler her zaman en iyi yöntem olarak kabul edilmemelidir. Dolayısıyla saç dökülmesi problemi yaşayan kişilerin mutlaka sorunun temeline inmesi gerekir.

Saç dökülmesinin kesin çözümleri, dökülme türüne bağlı olarak söylenebilir. Örneğin mevsim geçişlerinden dolayı saç dökülmesi görülüyor ise bahar ayları bittikten sonra saç dökülmesi duracaktır. Yanlış ürün kullanımından dolayı saç dökülmesi yaşanıyor ise ürünü değiştirmek ve onarıcı bakım ürünlerini tercih etmek yine saç dökülmesini azaltacak etkenlerden biridir. Saç dökülmesi bölgesel olmuş ve aynı zamanda kalıcı ise protez saç uygulamaları tercih edilebilir.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Saç dökülmesini durduran bitkilerin ideal şekilde kullanılması gerekir. Birçok kişi halk arasında yaygınlaşmış olan bitkisel tarifleri dener ancak her bitkisel tarif herkeste aynı etkiyi bırakmaz. Örneğin sarımsaklı şampuan saçı gürleştirir, saç dökülmesine karşı saç derisine sarımsak sürülmesi önerilir. Ancak sarımsağın güçlü yapısı ve özellikleri sebebiyle saç derisine olduğundan daha fazla zarar vermesi mümkündür.

Saç derisinde ya da saç köklerinde ortaya çıkan hastalıkların iyileştirilmesi için öncelikli olarak hastalığın kendisi tespit edilmelidir. Saç dökülmesine iyi gelen bitkiler şunlardır:

 • Argan yağı
 • Badem yağı
 • Çam terebentin yağı
 • Hindistan cevizi yağı

Bu yağ türleri saç dökülmesini azaltacak güce sahiptir. Doğru şekilde ve doğru cilde uygulandığı takdirde saç dökülmesi azaltılabilir. Önemli olan unsurlardan biri ise bu yağların ideal şekilde kullanılmasıdır. Saçta kalmasının önüne geçilmeli ve saç derisine yapışması önlenmelidir. Bu tarz yağları saçtan arındırmak oldukça zordur. Dolayısıyla duş almadan önce saça uygulanması ve duş anında şampuan ve bakım kremleri ile saçın tamamen yağdan arındırılması önerilir.

Saç Döküldükten Sonra Yeniden Çıkar Mı?

Saçın yeniden çıkması dökülme sebebine bağlıdır. Eğer kalıcı bir dökülme söz konusu ise saçların yeniden çıkması mümkün olmayacaktır. Saç dökülmesinin çözümü belirlenirken sadece saça odaklanılmaz. Genel sağlık durumu ile alerji ve hassasiyetler göz önünde bulundurularak en uygun tedavi belirlenir. Saç dökülmesi normal seyrinde ilerlediğinde ise endişe edilmemesi gerekir.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

3 Yorum. Yeni Yorum

 • teşekkürler

  Yanıtla
 • Hangi saç dökülmesi tedavileri kalıtsal faktörlere etkili olabilir?

  Yanıtla
  • Kalıtsal saç dökülmesinin tedavisi maalesef mümkün değildir, ancak bazı tedaviler saç dökülmesinin ilerlemesini yavaşlatabilir veya saçların yeniden büyümesine yardımcı olabilir. Bunlar arasında minoksidil ve finasterid gibi ilaçlar, lazer tedavisi ve saç transplantasyonu yer alır.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed