Saç Dökülmesine Neden Olan Fiziksel Etkenler

Saç Dökülmesine Neden Olan Fiziksel Etkenler
Genel Bilgi
7 Yorum

Saç dökülmesine neden olan fiziksel etkenler, hiçbir tıbbi sorunun tespit edilemediği durumları içerir. Bu nedenle saç dökülmesinin nedeni olarak fiziksel etkenler olduğu kabul edilir. Bu etkenlerin içinde sigara gibi alışkanlıklar, beslenmenin düzensiz olması, temizlik durumu ve kötü hava şartları da bulunur. Özellikle düzensiz bir beslenme alışkanlığına sahip olmak saç dökülmesi için temel sorunlardan biri sayılır. Bunun nedeni saçın ihtiyacı olan vitamin ve mineral değerlerinden ayrı kalmaktır. İhtiyacı olan emilim sağlanmadığı zaman saçlar dökülür.

Yeterli düzeyde besin değeri alındığında bile emilim sağlanmıyorsa saçlar dökülmeye devam eder. Emilimin sağlanamama nedeni bazı alışkanlıklara dayanabilir. Özellikle sigara içmek bazı vitamin ve minerallerin emilimini güç kılar. Sigara kullanmayan kişiler için beslenme düzenine dikkat etmek önemlidir. Birlikte tüketilen bazı gıdalar saçın ihtiyacı olan bazı besinlerin emilim işlemini imkânsız kılar. Özellikle saç için en çok gerekli olan demir, biyotin, çinko ve protein zengini besinlerin katkı maddesi olmadan tüketilmesi gerekir.

Hava koşulları, saç dökülmesinde sanıldığından daha etkilidir. Güneşe çok fazla maruz kalmak saçların dökülmesine neden olabilir. Benzer şekilde soğuk havalar saçın dökülmesi için uygun bir ortam oluşturur. Toz ve kir dolu havalar saçın sağlıksız bir hale gelmesi ile sonuçlanır. Bu tarz havalara maruz kalan kişinin saçını yıkaması ve bakım yapması gerekir. Aksi taktirde kirli hava saçın sağlığını bozacaktır. Bu tarz etkilere karşı önlem almak biyolojik etkenlere karşı önlem almaya göre daha kolaydır. Bu nedenle saç dökülmesine neden olan fiziksel etkenler karşısında tedbir alınabilir.

Sıcaklık Saç Dökülmesinde Ne Kadar Etkilidir?

Sıcaklığın saç dökülmesinde etkisi son derece yüksektir. Yaz aylarında güneşe maruz kalan kişilerde saçın yıprandığı görülür. Yıpranan saç bir süre sonra dökülmeye başlar. Bu nedenle yaz aylarında güneşe çıkmak zorunda olan kişilerin saçını bir şekilde koruması çok önemlidir. Şapka takmak zararlı güneş ışınlarına karşı saçları korur. Bu sayede saçlar sıcaktan yıpranıp hızlı bir şekilde dökülmeye başlamaz.

Saçların dökülmesine neden olan etkiler yalnızca yüksek sıcaklık ile ilgili değildir. Düşük bir sıcaklık da saçlara etki eder. Soğuk havalar saçların kurumasına neden olur. Kuruyan saç daha çok dökülme eğilimi gösterir. Saçı soğuk havalardan korumak için de koruyucu kullanmak büyük önem taşır. Özellikle yağmur ya da kar yağan günlerde bere takmak kurumaya karşı korur.

Sıcaklığın saç üzerinde etkisi yalnızca hava durumu ile ilişkili değildir. Saçı yıkamak için kullanılan suyun sıcaklığı da dökülmeyi tetikleyebilir. Çok sıcak su ile saçları yıkamak sağlık açısından sakıncalıdır. Yüksek sıcaklığa sahip su ile yıkamak saçları yıpratmasının yanı sıra kurumasına da yol açar. Bu nedenle saçlar hızlı bir şekilde dökülür. Doğru olan ılık su ile saçları yıkamaktır. Bu sayede saç ihtiyacı olan nem seviyesinde kalırken dökülmenin önüne geçilmiş olur.

Basınç Saç Dökülmesinde Ne Kadar Etkilidir?

Basıncın saç dökülmesinde etkisi bir hayli yüksektir. Bu basınç pek çok nedenden dolayı kaynaklanabilir. Örneğin yüksek derecedeki saç kurutma makinesi ile saçı kurutmak büyük bir basınca neden olur. Bu nedenle saç hızlı bir şekilde dökülmeye başlar. Bir diğer basınç nedeni duş sonrası havlu ile saçların sert bir şekilde kurulanmasıdır. Havlu ile baskı yapmak saçları yıprattığı için kopmalarına sebebiyet verir. Saçların taranma şekli de baskı hissettirebilir. En çok hızlı ve sert bir şekilde tarandığında saçlar kopup döküldüğü için nazik olunmalıdır. Her duş alışta saçlar dökülür. Yumuşayan saç derisi zayıf saç tellerinin düşmesine neden olabilmektedir.

Günlük Bakım Saç Dökülmesinde Etkili Midir?

Günlük bakımın dökülmede etkisi yalnızca hatalı bir şekilde uygulandığı zaman geçerli olur. Hatalı günlük bakım rutinleri saça zarar verebilir. Örneğin çok fazla şampuan kullanarak saçı yıkamak, saçta sıklıkla düzleştirici kullanmak ve sıcak fön uygulamak saça zarar verir. Bu tarz işlemler genel olarak saç kırılmasına yol açtığı gibi koparak dökülme sorununu da ortaya çıkarır. Saçın dökülmesine neden olan bir diğer bakım işlemi de boyadır. Özellikle sağlıksız bir şekilde sıklıkla saçın boyanması saçları yıpratır ve hızlı bir şekilde dökülmeye neden olur.

Saçın düzenli olması için her gün düzenli olarak taranması gerekir. Tarama işleminin yapıldığı fırça ya da tarağın sert bir şekilde uygulanması saça zarar verir. Saçın bağlanma şekli de bazı dökülme nedenleri arasında yer alır. Örneğin saçı gergin bir şekilde tepeden toplamak saç diplerine acı verdiği gibi koparak dökülme ile sonuçlanır. Bu işlem aynı zamanda alın çizgisinin geriye çekilmesine neden olduğu için saç kaybı yaşatır. Bu nedenle gün içinde saç bağlarken daha serbest ve rahat modelleri tercih ederek saça yük bindirmenin önüne geçilebilir.

Saç Dökülmesine Neden Olan Fiziksel Etkenler

Şampuan Seçimi Saç Dökülmesinde Etkili Midir?

Şampuan seçiminin dökülmede etkisi oldukça yüksektir. Şampuan yapı olarak içinde yüksek derecede kimyasal madde bulundurur. Bu kimyasal maddeler saç derisine doğrudan etki eder ve saç yapısına zarar verir. Bu nedenle saçı yıkamak konusunda hangi ürünün tercih edildiği büyük önem taşır. Piyasada satılan çoğu şampuan kimyasal ürün bulundurduğu için tercih yaparken dikkat etmek gerekir. Daha doğal bir yapıya sahip olan şampuanları kullanmak saç ve saç derisi açısından daha sağlıklı olur. Bu sayede dökülme oranı önemli miktarda azalır.

Seçilen şampuanın içeriği kadar şampuanın saç tipiyle olan uyumu da önemlidir. Piyasada pek çok farklı saç tipine özel olarak ürünler üretilir. Bunun nedeni her insanın aynı saç tipine sahip olmamasıdır. Yağlı saç tipine sahip olan insanlar olduğu gibi kuru saç tipine sahip insanlar da bulunur. Başka bir örnek ise ince ve kalın telli insanlar için farklı şampuanlar üretilmesidir. Bu durum erkek ve kadınlara yönelik üretilen şampuanlarda da geçerlidir. Saç için kullanılan bu tarz ürünler fiziksel etkenler arasında yer aldığı için saç tipini göz önüne almak gerekir.

Fiziksel Etkenlere Karşı Saç Tedavisi Nasıldır?

Fiziksel etkenlerde saçın tedavisi ortada bulunan soruna göre farklılık gösterir. İlk olarak saçı döken dış etken belirlenmelidir. Daha sonra bu etkene karşı çözüm yolları üretilmelidir. Pek çok dış etken ortadan kaldırıldığı zaman saç dökülmesi sorunu kendiliğinden durur. Bunun yanı sıra bazı dış etkenler yok edildiği zaman sorun devam eder. Böyle durumlarda çeşitli tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Bu tedavi yöntemi hastanın saç dökülme durumu ile ilişkili olur. İlaç tedavisi, mezoterapi, PRP ya da saç ekimi en sık başvurulan yöntemlerdir. Bunun dışında hızlı ve ideal çözüm arayanlar ise protez saç yaptırmayı tercih edebilmektedirler.

Fiziksel Etkenlere Karşı Nasıl Önlemler Alınmalıdır?

Fiziksel etkenlere önlem almak saç dökülmesinin önüne geçmek için gerekli bir durumdur. Gün içinde saç pek çok şeye maruz kaldığı için günlük bakımı ihmal etmemek önemlidir. Aynı zamanda tüketilen besinler de saç sağlığı açısından önemli bir yer tutar. Fiziksel etkenler karşısında alınması gereken temel önlemler şu şekildedir:

 • Bilinçsiz bir şekilde diyet yapmamak
 • Uyku saatlerini düzene sokmak
 • Stres yaratan durumlardan ve ortamlardan uzak durmak
 • Çinko, B12, bakır ve folik asit gibi saçı besleyen maddelere sahip gıdaları tüketmek
 • Sigara ve alkol tüketimini aza indirmek
 • Antioksidan özelliği olan yiyecekleri tüketmemek
 • Hazır gıdalardan uzak durmak
 • Kimyasal saç ürünlerini kullanmamak

İlgili İçerik: Erkeklerde Genetik Saç Dökülmesi Engellenebilir mi?

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

7 Yorum. Yeni Yorum

 • Genel olarak saçlar neden dökülür, saç dökülmesinin sebebi nedir?

  Yanıtla
 • genetik faktörü etkili mi

  Yanıtla
  • Saç dökülmesinin nedeni olarak en sık görülen durum genetik faktörlerden kaynaklanmaktadır. Bazı kellik durumları kalıtıma ve dolaylı yoldan horman seviyesine bağlı olarak gerçekleşmektedir.

   Yanıtla
 • AYŞE AKPINAR
  Ocak 20, 2023 12:59 pm

  SORULARIMA CEVAP BULDUM, ELLERİNİZE SAĞLIK ÖZELLİKLE HANIMLARIN VİODOLARINI DA ÇOK BEĞENDİM

  Yanıtla
 • Saç dökülmesini önlemek için egzersiz yapmak etkili midir? Nasıl yardımcı olabilir?

  Yanıtla
  • Spor yapmak saç dökülmesini önlemede etkili bir faktördür. Düzenli egzersiz ve spor yapmak, saç köklerinin daha iyi beslenmesini ve kan akışını sağlayarak saç dökülmesini önleyebilmektedir. Ayrıca, egzersiz yapmak stresi azaltır, bu da saç dökülmesini önemli ölçüde azaltmaktadır.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed