Saç Dökülmesini Azaltmanın Yolları

Saç Dökülmesini Azaltmanın Yolları
Saç Dökülmesini Azaltmanın Yolları

Saç dökülmesi sebepleri arasında birçok faktör yer almaktadır. Bu nedenle saç dökülmesi ve sonucunda yaşanacak kellik durumundan korunmak için mutlaka bu nedenlere göre bir önlem alınması gerekiyor. Saç dökülmeleri kişiden kişiye değişen bir durumdur. Bu nedenle hangi nedenlere bağlı olarak saçların döküldüğünün tespit edilmesi gerekecektir. Saç dökülmelerine karşı alınacak basit önlemler dökülmeleri ciddi oranda durdurabilir. Saç dökülmesini azaltmanın yolları ve ne yapılması gerektiğini sizler için listeledik.

Saç dökülmesini azaltmak için kısaca şu yollara başvurulmalıdır:

 • Beslenme alışkanlıklarını değiştirin.
 • Günlük protein ihtiyacını karşılayın.
 • Stresten kaçınmaya özen gösterin.
 • Uyku düzenine ve egzersiz yapmaya özen gösterin.
 • Saç bakım rutinlerini gözden geçirin.

Saç dökülmesini azaltmak için günlük bazı alışkanlıklarınızda bile değişimlere giderek en kısa sürede sonuç aldığınızı görebilirsiniz. Günümüzde birçok kişinin yaşadığı bu sorunun çözümü aslında basit uygulamalara başvurmaktan geçiyor. Saç dökülmesini azaltmanın yolları arasında yer alan basit birkaç uygulama ile saçlarınızın daha gür ve sağlıklı hale gelmesini sağlamanız mümkündür.

Saç Dökülmesini Azaltmanın Yolları İçin Ne Yapmalı?

Saç dökülmesini önlemek için doğal yöntemler başta olmak üzere birçok yöntem denenebilir. Günümüzde özelikle erkekler arasında yaygın olarak görülen saç dökülmesi problemlerine karşı birçok yeni yöntem de denenebilir.

Saç dökülmesi problemlerinin önüne geçmek ve dökülmeyi durdurmak için kısaca şu yöntemler denenebilir:

 • Beslenme: Vitamin ve mineral açısından zengin, sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir. Saçların ihtiyacı olan besin değerlerinin doğal gıdalardan alınması önemlidir.
 • Egzersiz ve Uyku: Düzenli egzersiz yapmak, yoga ve meditasyona başvurmak ve uyku kalitesini artırmak saç dökülmelerini durdurmada oldukça etkilidir.
 • Saçları Ilık Suyla Yıkamak: Saçların sıcak suyla temasından olabildiğince kaçınılmalı ve ılık suyla yıkanmalıdır. Ayrıca ısıya ve zararlı kimyasallara karşı saçlar korunmalıdır.
 • Şampuan Kullanımı: Saç tipine ve saç derisine uygun şampuanlar seçilmelidir. Bu şampuanlar masaj yapılarak saç derisine uygulanmalıdır. 
 • Saçları Kestirmek: Saç stilini değiştirmek de özellikle koparak dökülmelere karşı çözüm üretmektedir. Saçların aynı yöne taranması ve bu yönde kestirilmesi önemlidir.

Saç dökülmesini durdurmak için ayrıca doğal bitkisel yağ kullanımları da çok sık önerilmektedir. Bazı doğal yağlar saçları besleyerek daha gür ve sağlıklı hale gelmesini sağlar. Bu sayede dökülmelerin de büyük ölçüde önüne geçilmesi sağlanır.

İlgili İçerik: Saç Dökülmesine Karşı Alınabilecek Önlemler

Saç Dökülmesini Durdurmak İçin Ne Yemeli?

Saç dökülmesi için vitamin ve mineral takviyelerinin kesinlikle ihmal edilmemesi gerekiyor. Doğal şekilde bunları kazanmak için sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıkları ise son derece önemlidir. Olabildiğince doğal beslenerek ve doğru ürünler tüketerek saç dökülmelerini durdurmak mümkündür. Günlük olarak saçların ve vücudun ihtiyacı olan besin değerlerinin alınamadığı durumlarda gıda takviyelerine başvurulması gerekiyor.

Saç dökülmesini durdurmak için tüketilmesi gereken başlıca yiyecekler arasında kısaca şunlar yer almaktadır:

 • Kırmızı et,
 • Yumurta,
 • Kurubaklagiller,
 • Pekmez,
 • Yeşil sebzeler,
 • Domates,
 • Kuru kayısı,
 • Kuru meyveler,
 • Yağlı tohumlar,
 • Karnabahar,
 • Peynir,
 • Yer fıstığı,
 • Deniz ürünleri,
 • Mantar vb.

Saç dökülmesinin önüne geçmek için demir, bakı, magnezyum, A, E, C, D ve B vitamini gibi en temel vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller açısından zengin gıdaların tüketilmesi gerekecektir. Düzenli ve sağlıklı bir beslenme programı ile saç sağlığından genel vücut sağlığına kadar birçok unsur korunur. Bu sayede kişilerin daha sağlıklı saçlara ve vücuda sahip olması desteklenir.

Saç Dökülmesini Tamamen Durdurmak Mümkün Mü?

Saç dökülmesini tamamen durdurmak her ne kadar zor olsa da mümkündür. Saç dökülmeleri özellikle çevresel faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan kişilerin hayatlarında bazı ufak değişiklikler yaparak bu sorunlardan önemli ölçüde kurtulması sağlanır. Genetik faktörlere, kullanılan ilaçların yan etkilerine ve sahip olunan diğer hastalıklara bağlı gelişen durumlarda ise süreç daha zorlu olacaktır. Bu gibi durumlarda saç dökülmesi tamamen durdurulamayabilir.

Saç dökülmelerini tamamen durdurmak için mevsim geçişlerine de dikkat edilmelidir. Stres ve dengesiz beslenme gibi bazı unsurlar ile bağışıklık sisteminin güçsüz olması başlıca saç dökülmesinin nedenleri arasında sayılıyor. Vücut sağlığını korumak demek aynı zamanda saçların da sağlığının korunması anlamına gelmektedir. Saç dökülmesini azaltmanın yolları ile saç dökülmesini ve sonucunda meydana gelecek kellik sorunlarını önlemek mümkündür.

sac dokulmesini tamamen durdurmak

Aşırı Saç Dökülmesi Ne Eksikliğinden Kaynaklanır?

Genç yaşta saç dökülmesini önlemek için yediğinize ve içtiklerine dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle vücudun temel yapı taşlarından olan vitamin ve minerallerin yeterli düzeyde alınmaması nedeniyle saç dökülmesi gibi sorunlar yaşanabilir. Sürekli yorgun ve bitkin hissetmek ve bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi durumlar birlikte görülebilir.

Saç sağlığının korunmasında en önemli unsurlar arasında çinko, biotin, B12 vitamini, folik asit ve D vitamini yer almaktadır. Bu vitamin ve minerallerin eksikliği kendini saç dökülmesi ile ortaya çıkarabilir. Etkili bir diyete başladıktan sonra yaklaşık olarak 1 ile 6 ay arasında saç dökülmesi olabiliyor. Vücuttaki protein depolarının azalması, kıl hücrelerinde yetersiz protein üretimine ve kıl kaybına yol açabilmektedir. Protein alınması, vitamin eksikliklerinin giderilmesi ve mineral takviyeleri en iyi sonuçları almanızı sağlayacaktır.

Saç Dökülmesinin En Büyük Sebebi Nedir?

Saç dökülmesi sebepleri arasında ilk sırada genetik faktörler gelmektedir. Günümüzde birçok kişide karşılaşılan kellik problemlerinin büyük bölümü genetik faktörlerden kaynaklanmaktadır. Genetik açıdan yatkın kişilerde saçlar doğal süreç içinde kendiliğinden dökülebilir. Ancak saç dökülmesinin nedenleri kişiden kişiye farklılık gösterecektir.

Günümüzde saç dökülmesine neden olan en büyük etkenler arasında çevresel faktörler ilk sırada gösterilmektedir. Bu çevresel faktörler arasında özellikle stres, yanlış beslenme, yanlış saç bakım rutinleri ve diğer etkenler öne çıkıyor. Zaman zaman kullanılan ilaçların yan etkileri ve sahip olunan hastalıklar da saç dökülmesine neden olabilmektedir.

Kadınlarda Aşırı Saç Dökülmesi Hangi Hastalığın Belirtisi?

Kadınlarda saç dökülmesi tıpkı erkeklerde olduğu gibi benzer nedenlereler ortaya çıkar. Ancak kadınlarda saç dökülmesi belirtileri erkeklerden daha farklı şekilde ortaya çıkabilmektedir. Kadınlarda özellikle sedef hastalığı ve mantar gibi unsurlar aşırı saç dökülmesi şikayetlerinin ortaya çıkmasına neden olur. Yoğun yağlı cilt sorunları gibi birçok cilt hastalıkları da aşırı saç dökülmesini tetikleyecektir.

Kadın tipi ve erkek tipi olmak üzere genelde iki farklı türde saç dökülmesi üzerinde durulmaktadır. Saç çizgisinin geri gitmesi, saç tellerinde incelme, saçların seyrekleşmesi, saç diplerinde ve tepede açıklık gibi göstergeler ile saç dökülmesi ortaya çıkmaktadır. Saç dökülmesini önlemek için ilk belirtiler görülmeye başladığı andan itibaren hemen harekete geçilmelidir.

Saç Dökülmesini Engellemek İçin Hangi Tedaviler Uygulanır?

Saç dökülmesi tedavisi kişiden kişiye göre değişecektir. Saç dökülmesine neden olan temel unsurun belirlenmesinin ardından bu sorunu gidermeye yönelik uygulamalara başvurulur. Aşırı saç dökülmesi deri hastalıklarına da işaret edebileceği için bu hastalıkların tedavisine odaklanılabilir.

Saç kaybı yaşayan kişiler için de bazı tedaviler bulunuyor. Saç ekimi bu tedaviler arasında popüler olsa da protez saç uygulamaları da son yıllarda kelliğe karşı çözüm sunan çok daha etkili bir yöntem olarak öne çıkmıştır. Saç dökülmesini azaltmanın yolları ve hem saç dökülmesini azaltmak hem de kelliğe yönelik uygulanacak tedaviler bu yönüyle kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed