Saç Ekimi En Fazla Kaç Yaşında Yapılır?

Saç Ekimi En Fazla Kaç Yaşında Yapılır?
Saç Ekimi En Fazla Kaç Yaşında Yapılır?
Genel Bilgi
4 Yorum

Saç ekimi en fazla kaç yaşında yapılır? Saç ekiminin yaşı için uzmanlar tarafından 20 yaş ila 60 yaş arası önerilmektedir. Gelişim dönemi devam eden gençlerin ve ergenlik dönemi bitmemiş olan kişilerin saç ekimi yaptırması tavsiye edilmez. Bu sebep ile de saç ekimi yaptırmak için en erken 20 yaşında olmak. Doktorlar tarafından önerilen konular arasında bulunur. Gelişim süreci ergenlik ve hormonal denge göz önünde bulundurulduğunda minimum yaş 20 olarak belirlenmiştir. Her ne kadar saç ektirmek için yaş sınırı olmasa da önerilen yaş aralıkları bulunur. Önerilen yaş aralıklarının altında olan kişiler de saç ekimi yaptırabilirler. Aynı durum önerilen yaş aralıklarının üzerinde olan kişiler için de geçerlidir.

Saç ekimi yaptırmak için en fazla 60 ile 65 yaş arasında olunması önerilir. Yine uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar ve tetkikler sonucunda 60 ile 65 yaş aralığının saç ekimi için maksimum yaş olması gerektiği düşünülmektedir. Dolayısıyla saç ekimi yapılırken kişiler yaşlarına bağlı olarak farklı tetkiklerden geçmekte ve bu tetkikler sonucunda saç ekimi yapılıp yapılmayacağına karar verilmektedir. Eğer kişilerin yaşından bağımsız olarak saç ekimi yaptırmaları uygun görülmüş ise bu durumda yaş ile ilgili bir dayatma ya da zorunluluk ile karşılaşılmaz. Saç ekimi yaş sınırı esnektir.

Saç Ekiminin Yaş Sınırı Var Mı?

Saç ekiminde yaş meselesi bulunmakta ancak bu kriterler zorunlu tutulmamaktadır. Uzmanlar tarafından önerilen yaş aralıkları olsa da kişiler bu yaş aralıklarında olmadıkları takdirde de saç ekimi yaptırabilirler. Saç ekimi yaptırmak için gereken şartlar tamamen yaştan bağımsızdır. Şartlar arasında yaş bulunmasına rağmen kişilerin genel sağlık durumları elverişli ve saç ekimi için herhangi bir alerjen durum ya da hassasiyet söz konusu değil ise kişiler saç ekimi yaşlarından bağımsız olarak yaptırabilirler.

Saç ekimi yaptırırken önerilen yaş aralıkları bulunur. Bu yaş aralıkları minimum 20’den başlamakta ve maksimum 65 yaşa kadar yükselmektedir. 20 yaşından küçük ve 65 yaşından büyük kişiler saç ekimi yaptırmak istediklerinde sağlık durumları incelenmekte ve farklı testler uygulanmaktadır.

30 Yaşından Sonra Saç Ekimi Yapılır Mı?

30 yaşında saç ektirmek çoğunlukla tercih edilen bir yaştır. Saç ekimi yaptırmak isteyen birçok kişi bunu özellikle 25 yaşından sonra yaptırmayı tercih etmektedir. Saç dökülmesi ne zaman meydana gelecek ve saçlar ne zaman tamamen dökülecek muammadır. Bu sebep ile de herkeste farklı yaş aralıklarında tamamen saç dökülmesiyle karşılaşılabilir. Aynı zamanda saç dökülmesinin sebebine bağlı olarak farklı yaş gruplarında saç ekimi yapılması da mümkündür.

Çoğunlukla 25 – 27 yaşından sonra dökülme ile karşılaşılır. Eğer daha erken bir dönemde dökülme olmamış ise birçok kişi saç ekimi için saçlarının tamamen dökülmesini bekler. Saçları tamamen dökülmemiş kişiler protez saç veya diğer alternatif uygulamaları tercih edebilir. Bu durum kişiden kişiye değişen bir süreçtir. Genetik faktörler kadar dış etkenler ve kişinin yaşam biçimi de saç ekiminin ne zaman yapılması gerektiği hakkında ipuçları vermektedir. 30 yaşında saç ekimi yaptırmak herhangi bir soruna sebep olmaz ve normal kabul edilir.

Saç Ekiminde Yaş Neden Önemli?

Saç ekiminde yaşın önemi özellikle genel sağlık durumu sebebi ile göz önünde bulundurulmaktadır. Saç ekimi yaptırıldığını da kişiler genellikle 20 ila 40 yaş aralığında olmaktadır. Daha yüksek yaşlarda saç ekimi yaptıran kişiler olsa da uzmanlar bağışıklık sistemini baz alarak saç önerisinde bulunmaktadır. Saç ekiminde yaşın önemli olmasının temel sebebi sağlıktır. Kişinin genel sağlığı yüksek olduğu takdirde saç ekimi her yaşta yapılabilir.

Özellikle genç ve orta yaşlarda kişilerin bütün kan, dolaşım, bağışıklık gibi sistemleri hala aktif olarak çalışır ve dayanıklılık fazladır. Bu unsurlardan dolayı da saç ekiminde yaş kriter olarak belirlenmiştir. Saç ekimi için belirlenen minimum ve maksimum yaş aralıkları, insanların sağlık durumları ve diğer sağlık faktörleri göz önünde bulundurularak önerilir. Bu durumda sağlık durumu iyi olan ve süreci başarı ile tamamlayabilecek kişilerin yaşları 60’tan yüksek olsa da saç ekimi yapılabilir.

Saç Ekimi Kadınlara Yapılır Mı?

Kadınların saç ekimi yaptırması erkeklerin saç ekimi yaptırması kadar olağan bir durumdur. Bölgesel ya da tamamen saç dökülmesi herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Cinsiyetten bağımsız olarak karşılaşılan saç dökülmesinde bu sürece uyan herkes saç ekimi yaptırabilir. Saç ekimini kimin yaptırıp yaptıramayacağı ya da kimin uygun olup kimin uygun olmadığına dair belirlenen kriterler cinsiyetlerden bağımsızdır.

Saç Ekimi En Fazla Kaç Yaşında Yapılır?

Saç ekimi yaş sınırı, sağlık durumu ve diğer etkenler göz önünde bulundurularak yapılacak olan kişiler belirlenir. Saç ekimi yaptıramayan kişilere ise farklı yöntemler tavsiye edilmektedir. Ancak bu kriterler arasında cinsiyet yer almamaktadır. Birçok saç ekim reklamı erkekler üzerinden yapıldığı ve yaygınlaştırma çalışmalarında erkekler yer aldığı için saç ekiminin kadınlar için yapılamayacağına dair bir görüş ortaya çıkmıştır. Bu görüş tamamen yanlıştır ve ihtiyacı olan kadınlar da erkekler kadar saç ekimi yaptırabilir.

Saç Ekimi için Kimler Uygundur?

Saç ekimi yaptıranlar bu işlem için uygun olan kişilerdir. Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin genel sağlık durumlarının elverişli olması gerekir. Genel sağlık durumunun yanı sıra kişinin saç köklerinin de sürece uygun olması beklenir. Özellikle kan problemleri yaşayan ya da kan ile ilgili bir hastalığı olan kişilerin saç ektirmesine izin verilmez.

Saç ekimi yapılacak olan bölgedeki kan dolaşımı ve diğer unsurlar baz alınarak kimin uygun olup olmadığına uzmanlar karar vermektedir. Bu süreçte farklı testler yapılarak kişiler hakkında bilgi edinilmekte ve elde edilen bulgulara göre ise saç ekimine karar verilmektedir. Bu süreç uzmanların ve danışanların birlikte yürütmesi gereken bir süreçtir. Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin mevcut hastalıklarını ve geçmişte yaşadıkları sağlık sorunlarını hekimleri sorduğu takdirde gizlememelidir. Olası sorunlara karşı önlem alınabilmesi için uzmanların ve danışanların açık iletişim kurmaları gerekir.

İlgili İçerik: Saç Ekimini Kimler ve Hangi Uzmanlar Yapabilir?

Saç Dökülmesi Devam Eden Kişiler Saç Ekimi Yaptırabilir Mi?

Saç dökülmesi devam eden kişilerin saç ektirmesine uzmanlar tarafından izin verilmemektedir. Saç ekimi yaptıracak olan kişilerin saçlarının dökülmesinin durması gerekmektedir. Saç dökülmesi devam eden kişilere saç ekimi yapıldığı takdirde istenen verim sağlanamayacak ve saç dökülmesi devam edecektir. Tüm operasyon süreci ise başarısız olarak nitelendirilecektir.

Dolayısı ile bu sorunları yaşamamak için saç dökülmesinin tamamen bitmesinin beklenmesi önerilmektedir. Saç dökülmesi tamamen biten kişiler eğer sağlık açısından bir engelleri yok ise saç ekimi yaptırabilirler. Bu noktada sağlıklı bir vücuda sahip olmak, alkol ve sigara tüketiminin olmaması ya da kısıtlı olması gibi unsurlar saç ekiminin başarısını etkilemektedir.

20 Yaşından Küçükler Saç Ektirebilir Mi?

20 yaşından küçük olanların saç ektirmesi çoğunlukla tavsiye edilmez. Eğer bir kaza ya da travma sonucunda saç dökülmesi yaşanmış ise yapılacak olan tetkiklerin ardından saç ekimi gerçekleştirilebilir. Ancak bu dönemde genetik faktörler ya da farklı sebeplerden dolayı saç dökülmesi devam ediyor ise saç ekimi yapılamayacaktır. Aynı şekilde kişinin gelişimsel dönemi devam ettiği için de 20 yaşından hatta çoğu zaman 25 yaşından küçük olanlara saç ekimi yaş sınırı getirilmektedir.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

4 Yorum. Yeni Yorum

 • Burak Egemen avatarı
  Burak Egemen
  Kasım 4, 2022 9:36 pm

  Genel olarak saç ekiminden sonra nelere dikkat etmeliyim?

  Yanıtla
  • Uyku, beslenme, dinlenme ve bakım süreci en önemli hususlardır. Bunlarla birlikte ek olarak saç yıkama biçimine kadar birçok konuya özen gösterilmelidir. Sigara veya alkol gibi zararlı maddelerin kullanımı bırakılmalı, bırakılamıyorsa da olabildiğince azaltılmalıdır.

   Yanıtla
 • Ahmet Yalçın avatarı
  Ahmet Yalçın
  Kasım 24, 2022 12:25 am

  Saç ekimi yaptırmadan önce ne tür testler yapılır?

  Yanıtla
  • Saç ekiminden önce öğrenilmesi gereken en önemli unsurlar kişinin alerjilerinin veya herhangi bir hassasiyetinin olup olmadığıdır. Bununla birlikte kan değerlerine bakılır, HIV ve hepatit gibi hastalıkların olup olmadığı test edilir.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed