Saç Ekiminden Sonra İlk Saç Kestirme Aşaması

saç ekiminden sonra tıraş yaptırmak
saç ekiminden sonra tıraş yaptırmak
Genel Bilgi
1 Yorum

Saç ekiminden sonra saç kestirme mutlaka profesyonel bir alanda yaptırılmalıdır. Ekim işlemi yapıldıktan sonra süreç tamamlanmamakta ve belirli zaman dilimlerinde işlemler devam etmektedir. Saç ekimi yaptıran kişiler ortalama 1 aylık bir sürecin ardından saçlarını kestirebilir. Saç kesimi için uzman tavsiyesi ile hareket etmek ve belirli kurallara uymak gerekir. Özellikle ilk tıraş son derece mühimdir.

Saç ekimi yaptıran kişiler, belirli bir süre sonra saçlarının uzadığını fark edecektir. Bu süreç kişiden kişiye değişiklik göstermesine karşın ortalama 1 aylık bir zaman diliminde saçlar uzar. Normal saçlar ile ekim yapılan saçlar arasında uzunluk farkı oluşur. Bu farkı gidermek için saç ekiminden sonra saç kestirme işlemi yapılır.

Saç Ekiminden Sonra Tıraş Yapılır Mı?

Saç ekiminden sonra tıraş işlemi için bir süre beklenmesi gerekir. Saç ektiren kişiler, saçları uzamaya başladıktan sonra mevcut saçları ile fark oluşuyor ise ilk bir ayda tıraş yapabilir. Ancak tıraş yaparken sadece saç uçlarına yönelmek ve saç köküne işlem yapmamak gerekir. Saç köküne işlem yapılır ise saç ekiminin zarar görmesi mümkündür.

Saç ekimi yaptıran kişiler eğer tercih ediyorlar ise belirli bir süre sonra tıraş işlemine geçebilir. Ancak saç derisini, saç köklerini ve ekim yapılan alanı korumak gerekir. Saç ekiminden sonra tıraş yapmak isteyenlerin belirli konulara dikkat etmesi önerilir. Örneğin saç derisine zarar vermemek çok mühimdir. Bunun temel sebebi saç ekimi yapılan alana zarar vermemek ve bölgenin tahriş olmamasını sağlamaktır. Aksi taktirde saç ekimi sonrası enfeksiyon gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olur.

saç ekiminden sonra saç kestirme

Saç Ekiminden Sonra Kazıtma Yapılır Mı?

Saç ekiminden sonra saç kazıtılmamalıdır. Özellikle ilk 6 ay boyunca saçlara hassas davranılmalı ve özel bakım rutinleri oluşturulmalıdır. Saç ekimi sonrası saçlarını kazıtmaya karar veren kişilerin mutlaka ilk 6 aylık süreçte işlem yapmamaya dikkat etmesi gerekir. Saç ekiminden sonra kazıtma işlemi genellikle tavsiye edilmez. Bunun temel sebeplerinden biri saç ekimi yaptırdıktan sonra bölgenin daha fazla duyarlı hale gelmesidir.

Saç protezinde olduğu gibi saç ekiminde iyileşme kısa sürmemektedir. Bu sebep ile de saç ekimi sonrası kişiden kişiye değişse de iyileşme süreci ortalama 6 ay sürer. Bu süreçte kişinin sürece adapte olması, var ise problemlerin ortaya çıkarılması gibi durumlar meydana gelebilir. İyileşme süreci tamamen sağlandıktan sonra saç ekimi yapılan bölge de dahil olmak üzere saç kazıtılabilir. Aksi takdirde kişi yaptırdığı işlemden hem memnun kalmayacak hem de farklı sağlık sorunları ile karşılaşabilecektir.

Saç Ekimi Sonrası Saç Kesiminde Nelere Dikkat Edilir?

Saç ekiminden sonra saç keserken dikkat edilmesi gerekene birçok nokta vardır. Bu noktalara dikkat edilmeli ve özen gösterilmelidir. Saç ekimi yaptıran kişiler mutlaka belirli kurallara özenle uymalıdır. Aksi takdirde istemedikleri sonuçlar ile karşılaşabilir ve ekim performansını düşürebilirler.

Saç ekiminden sonra saç kesimi yapılacak ise dikkat edilmesi gereken faktörler şunlardır:

  • Dikiş Alanı: Dikiş alanı saç ekim yöntemine göre ortaya çıkan bir alandır. Ekim yapılan bölge üzerinde farklı işlemler bulunur. Bu bölge, kafa derisi üzerindeki en hassas bölgedir ve saç kesimi gibi işlemler yapabilmek için zaman geçmesi gerekir.
  • Profesyonellik: Özellikle daha önce saç ektiren ve protez saç kullanan kişiler ile çalışmış, tecrübeli ve bilgi sahibi kuaför ve berberler ile çalışılmalıdır. İlk saç kesiminde kişiler tıraş bıçağı gibi keskin ve zararlı malzemeler kullanmamalıdır.
  • İyileşme Süreci: İyileşme sürecinde acele edilmemesi ve tam iyileşme sağlanmadan saça farklı işlemler yaptırılmaması gerekir. İyileşme süreci tamamlandıktan sonra kişiler daha rahat işlem yaptırabilirler. İyileşmeden saç kesimi ya da farklı bir işlem yapılır ise bölgenin zarar görme oranı yükselecektir.  

Saç Ekimi Sonrası Tıraş Esnasında Neye Dikkat Edilir?

Saç ekimi sonrası tıraş yaptırmak normal karşılanır ancak belirli bir süre boyunca beklemek gerekir. Saç ekimi sonrası tıraş yaptırmak için belirli bir süre beklemek gerekir. Bunun için önerilen spesifik sürelerden çok ortalama süreler verilmektedir. Herkesin acı eşiği, iyileşme süreci ve saç ekimine alışma zamanı farklıdır. Bu sebep ile de ortalama olarak iyileşme sağlandıktan sonra tıraş yaptırılması önerilir.

Saç ekiminden sonra tıraş yaptıran kişilerin dikkat etmesi gereken bazı faktörler vardır. Saç ekiminden sonra saç kestirme işlemi yerine tıraşı tercih edenlerin dikkate alması gereken konular şunlardır:

  • Tıraş malzemelerinin temiz olmasına özen gösterilmelidir.
  • İyileşme süreci tamamlandıktan sonra tıraş yapılmalıdır.
  • Ekim sonrası tıraş yaptırılacağı zaman mutlaka işlem yaptırılan klinik ve uzman ile iletişime geçilmelidir.
  • Profesyonel bir kuaför ya da berberde tıraş yaptırılmalıdır. Ev ortamında yapılacak ise mutlaka hangi adımların izleneceği öğrenilmelidir.
  • Tıraş öncesinde ya da tıraş yaparken saç ekilen bölgede ağrı meydana gelmiş ise tıraş yapılmamalı ya da yarıda bırakılmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Ne Kadar Sürer?

Saç ekimi sonrası iyileşme süresi kişiden kişiye değişmektedir. Saç ektiren kişiler için ortalama bir ila iki aylık bir süre belirlenir. Fakat kişilerin hassasiyetlerine ve saç ekimi sonrası yaşadıkları durumlara göre iyileşme süresi değişebilmektedir. Örneğin komplikasyon ya da yan etki yaşayan bir kişinin iyileşme süreci daha uzun olacaktır. Ancak bağışıklığı kuvvetli, herhangi bir alerjisi bulunmayan ve saç ekimi için doğru yöntemi tercih etmiş kişiler üç ila dört hafta arasında iyileşme göstermeye başlar.

İlgili İçerik: Saç Ekildikten Kaç Gün Sonra İşe Geri Dönebilirim?

İyileşmenin ne kadar bir süre alacağı kişiden kişiye değişmesine karşın ortalama 2 – 3 ay boyunca iyileşme belirtisi görülmez ise mutlaka uzmana gidilmesi gerekir. İyileşme süresi için uzmanlar ortalama 30 günlük bir süreçten bahseder. Bu sürecin uzaması ile karşılaşanlar mutlaka profesyonel desteğe başvurmalı ve mevcut durumlarının ne olduğunu öğrenmelidir. Güvenilir yerde ve profesyonel imkanlar ile saç ekimi yaptırılmış ise karşılaşılabilecek sorun ve yan etkilerin sayısı azalmaktadır.

Saç Ekiminden Kaç Gün Sonra Tıraş Yapılır?

Saç ekiminden sonra tıraş için kaç gün beklenmeli sorusu özellikle yeni saç ektirecek olan kişiler tarafından merak edilmektedir. Kalıtsal ya da farklı sebeplerden dolayı saç dökülmesi problemi yaşayan kişiler, zaman içerisinde saç ekimi ve saç protezi gibi yöntemleri tercih edebilmektedir.

Uzmanlar saç ekiminden sonra ortalama 3 hafta geçmesini önermektedir. Bu süre zarfının ardından kişiler kendilerini iyi hissediyor ve saç tıraşı olabileceklerini fark ediyorlar ise tıraş olabilirler. Bu esnada kesinlikle iyileşme sağlanıp sağlanmadığına emin olmak gerekir.

Saç Ekimi Sonrası Makasla Kesim Ne Zaman Yapılır?

Saç ekimi sonrası saçı makasla kesmek için ortalama 2 ay beklemek gerekir. Saça yapılacak olan işlemlerin her biri için farklı zaman dilimlerinden bahsetmek mümkündür. Saç ekimi sonrası makasla kesim yapmak isteyenlerin ortalama 2 ay sonra bu işlemi yapmaları tavsiye edilir. Saç ekiminden sonra saç kestirme için önerilen süreler saç ekimi yapılan bölgeye, donöre, bölgenin büyüklüğüne ve diğer özelliklere göre değişmektedir. Dolayısı ile kişiler mutlaka tıraş, makas ve diğer kesim yöntemlerini uygulamadan önce uzmanları ile görüşmelidir.

1 Yorum. Yeni Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed