Saçı Sıkı Toplamak Dökülme Yapar Mı?

Blog geri dön
Saçı Sıkı Toplamak Dökülme Yapar Mı?
Tarafından gönderildi: ONNA Kategori: Genel Bilgi Etiketler: , , Yorumlar: 2

Saçı sıkı toplamak dökülme yapar mı? Saçı sıkı toplamanın saça zarar vermesi sık sık merak edilen bir konudur. Saçı sıkı toplamak ve saçın rahat hareket etmesini engellemek saçın zarar görmesine sebep olabilir. Saçın zarar görmesini engellemek için ise saçın çok sıkı bir şekilde toplanmaması önerilir. Saçın sürekli olarak sıkı bir şekilde bağlanması ve saçın nefes almasının engellenmesi saç dökülmesine sebep olabilir. Saçların sağlığını kaybetmemesi ve dökülmemesi için saçların zorlanarak kullanılmaması gerekir. Yıkama ve şekil verme esnasında nazik hareketlerde bulunulması, bakımı esnasında kimyasala maruz bırakılmaması önemlidir. Saç toplamanın dökülme yapması her zaman mümkün olmasa da çoğu zaman saça zarar verebilmektedir.

Saç Toplamak Kelliğe Neden Olur Mu?

Saç toplamak kel yapar mı sorusu birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Saç toplamak, kişinin kel olmasına neden olmaz ancak saçın dökülme oranını arttırabilir. Kellik ve aşırı saç dökülmesinin birçok sebebi vardır. Bu sebepler arasında saçların toplanması en az etkiye sebep olan unsurdur. Saç toplamanın saça zarar verdiği bilinen bir gerçek olmasına karşın kelliğe neden olduğu konusunda bilimsel bir yanıt bulunmamaktadır. Saç toplamak kelliğe neden olabilecek son unsurlar arasında yer alır. Eğer saç bakımı düzenli yapılmıyor ve saç kökleri sağlığını kaybediyor ise bu durumda saç dökülmesinde artış yaşanacaktır. Her saç dökülmesi kelliğe neden olmamaktadır.

Saçı Sürekli Toplamak Saça Zarar Verir Mi?

Saçı sürekli toplamanın saça zarar vermesi mümkündür. Saçını sürekli sıkı bir şekilde toplayan ve sabit kalabilmesi için kimyasal maddeleri de kullanan kişilerin saçları daha kısa sürede dökülecektir. İnsanların gün içerisinde saçlarının dökülmesi normal bir durumdur. Duş esnasında saçların dökülmesi, tararken saçların dökülmesi gibi durumlar da normal karşılanır. Saç toplamanın dökülme yapması ise ekstrem bir durumdur. Sürekli olarak saçı bağlı tutmak, saçı çok sıkı bir şekilde toplamak sadece saça zarar vermez. Saç derisine ve saç köklerine de zarar veren bir durumdur.

Saçı Sıkı Toplamak Dökülme Yapar Mı?

Saçın Dökülmemesi için Saçlar Nasıl Toplanmalı?

Saçı toplamak saç dökülmesini engeller mi gibi birçok soru, saç dökülmesi problemi yaşayan kişiler tarafından sıkça araştırılır. Saçın dökülmemesi için saçları toplamak bir çözüm değildir. Saç toplarken saçların dökülmesini engelleyecek ve saça zarar vermeyecek şekilde bir toplama yapılması önerilir. Saçın toplama esnasında zarar görmemesi için saçın hava alması engellenmemelidir. Özellikle sık sık saç dökülmesi yaşayan kişilerin saç toplama esnasında dikkat etmesi gereken öneriler şunlardır:

 • Saçın gevşek toplanması
 • Kimyasal maddeler ile saçın sabitlenmemesi
 • Saçın hava almasının engellenmemesi
 • Toplu saçların arada açılarak nefes almasının sağlanması
 • Saç toplarken saç derisine ve saça zarar verecek tokaların tercih edilmemesi
 • Toplarken ya da şekil verirken, saçın incelmesine neden olacak unsurlardan uzak durulması

Saçın dökülmemesi için uzmanlar tarafından sunulan önerilerdir.

Saç Toplamak Saçın Uzamasını Engeller Mi?

Saçın uzaması için saç toplamak yeterli değildir. Saçları toplayarak kullanmak bir şekil verme yöntemidir. Bunun dışında saç üzerinde herhangi bir etkisi bulunmaz. Saçların sürekli ve sıkı bir şekilde toplanması saça zarar vermektedir. Estetik açıdan daha iyi görünmek ya da daha rahat hareket edebilmek için saçlara şekil verilebilmektedir. Estetik açıdan daha iyi görünüme ulaşmak isteyen birçok kişi ise protez saç uygulaması yaptırmaktadır.

Şekil verme esnasında saçlara hassas davranılması önemlidir. Saç toplamanın dökülme yapması gibi dezavantajlar her toplama modeli için geçerli değildir. Saçlar sıkı toplanır ve hava alması uzun süre engellenir ise dökülme ve kopmalar olabilir. Ayrıca saç derisi de bu durumdan olumsuz etkilenmekte ve köklerin zayıflamasına neden olmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

Comments (2)

 • Buse S. cevap

  Kadınlarda saç dökülmesine nasıl önlem alınır?

  Haziran 20, 2022 , 12:15 pm
  • ONNA cevap

   Öncelikle saç dökülmesinde sorunun neden kaynaklandığının bulunması gerekir. Yeterli uyuma, düşük stres seviyesi, sağlıklı beslenme gibi unsurlara da dikkat edilmeli ve saçınız için en iyi ürünleri kullanmalısınız. Saç bakımınıza özen göstermeli ve vitaminlerinizi günlük olarak karşıladığınızdan emin olmalısınız.

   Haziran 20, 2022 , 12:21 pm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Blog geri dön