Vitamin Kullanımı Saç Dökülmesini Önler Mi?

Vitamin Kullanımı Saç Dökülmesini Önler Mi?
Vitamin Kullanımı Saç Dökülmesini Önler Mi?
Genel Bilgi
2 Yorum

Saç dökülmesi için vitamin kullanmak tedavi niteliği taşıyan bir seçenektir. Saçların uzamasını ve daha sağlıklı olmasını sağlayan vitaminler bulunur. Vitamin eksikliği çoğunlukla vücutta farklı hastalıklara zemin hazırlar. Bu hastalıklar arasında saç dökülmesi, tırnaklarda meydana gelen hasarlar ve cilt problemleri bir yer almaktadır. Fiziksel olarak görülen bu hasarların yanı sıra ruhsal ve psikolojik olarak karşılaşılan sorunlarda bulunur. Özellikle kişilerin kendilerini sürekli halsiz ve yorgun hissetmeleri beraberinde sorunların kronik hale gelmesine neden olur. Vitamin kullanımı saç dökülmesini önler mi? Vitamin eksikliğinin sonuçları nelerdir? Saçlar için gereken vitaminler nelerdir? Saça en iyi gelen vitamin hangisidir?

Saç dökülmesi problemi olan kişilerin mutlaka kan değerlerini incelemeleri önerilir. Bunun için uzman bir doktor ile görüşülmesi ve kan testi yaptırılması gerekmektedir. Vitamin kullanımı, saç dökülmesini önlemesi dahi azaltabilmektedir. Saç dökülmesinin gün içerisinde 100 tele kadar yaşanması son derece normaldir. 100 telden daha yoğun bir dökülme var ise mutlaka vitamin değerleri incelenmelidir. Saç dökülmesi ve vitamin eksikliği birbiri ile girift olan iki unsurdur.

Vitamin Eksikliğinin Sonuçları Nelerdir?

Vitamin eksikliğinin belirtileri oldukça kapsamlıdır. Vitamin eksikliğinde belirtiler vitaminin türüne göre değişebilmektedir. Çoğunlukla benzer özellikler ile karşılaşılır. Vitamin eksikliği yaşayan kişilerde kronik halsizliğin yanı sıra saç dökülmesi, tırnaklarda kırılma ve halsizlik meydana gelebilir. Bu belirtilerin yanı sıra vitamin eksikliğine sebep olduğu sonuçlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Cilt problemleri
 • Ciltte var olan yaraların yavaş iyileşmesi
 • Depresyon
 • Halsizlik
 • Kaslarda güç kaybı
 • Kaygılı ruh hali
 • Kemik oranında azalma
 • Kronik vücut ağrı ve sızıları
 • Saç diplerinde meydana gelen yaralar ve kaşıntı
 • Saç dökülmesi
 • Saç köklerinin hassaslaşması
 • Saç tellerinin incelmesi
 • Stres ve gerginlik
 • Şeker sorunları
 • Tansiyon sorunları
 • Tırnaklarda incelme veya kırılma
 • Uyku düzensizliği

Bu belirtiler eksikliği görülen vitamin ve mineral değerlerine bağlı farklı olabilir. Kişilerin mutlaka tam kan testi yaptırmaları, vitamin ve mineral değerinin yanı sıra hormon dengesini de ortaya çıkarmaları önerilir.

Saçlar için Gereken Vitaminler Nelerdir?

Vitamin kullanımı saç dökülmesini önler mi? Hangi vitaminler saç için gereklidir? Saç için gereken vitaminlerin başında D vitamini yer almaktadır. Bu vitamin türü özellikle saçların, saç köklerinin ve saç derisinin genel sağlığını büyük oranda etkiler. Her vitaminin mutlaka doğal yöntemler ile vücuda alınması gerekir. Doğal yöntemler ile vücuda alınmayan ve eksikliği görülen vitaminlerin ise profesyonel tedavi, diyet ve takviye gibi seçenekler ile iyileştirilmesi önerilir. Saçlar için gereken vitaminler ve açıklamaları şu şekilde sıralanabilir:

 • D Vitamini: Saç yapısının güç ve hacim kazanmasını sağlayan önemli vitaminlerden biridir. Eksikliğinde saç problemleri ortaya çıkar ve farklı hastalıklar da tetiklenir. Saç tellerinde incelme ve saç uçlarında kırılmalar da meydana gelir. Kökler güç kaybeder ve saç derisinde kaşıntı, kuruluk ve bunlara benzer sorunlar oluşabilir. Hücre büyümesini desteklediği için saç dökülmesinde D vitaminin tam olarak alınması, saç yapısını etkilemektedir.
 • B12 Vitamini: Saç derisinin nefes almasını ve oksijene ulaşmasını sağlayan vitamindir. Dolayısı ile saç dökülmesi problemlerinde B12 takviyesi alınması da tavsiye edilir.
 • B9 Vitamini: Folik asit olarak da bilinen bu ilaç halk arasında folat ismi ile de bilinir. Hücre yenilenmesini ve kan hücrelerinin artmasına neden olur. Bu durum ise dolaylı olarak saç yapısı üzerinde etki bırakır. Saçlarda kırılmayı ve dökülmeyi önler. Özellikle alopesi türünde saç dökülmesi varsa B9 takviyesi alınmalıdır.
 • B7 Vitamini: Diğer adı ile biyotin olarak bilinen bu vitamin türü doğrudan saçlara etki etmektedir. Hacim kaybı, cansızlık, kırılma ve dökülmeye sebep olabilir. Dolayısı ile B7 vitamini de saç yapısı için önemlidir. Aynı zamanda saçların beyazlamasına da neden olur.
 • A Vitamini: Hücre gelişimini sağlar ve saç yapısını etkiler. Eksikliğinde kaşıntı ve kepeklenme sorunu ortaya çıkar ve neticesinde dökülme meydana gelir.

Vitamin Eksikliğinden Dolayı Dökülen Saçlar Yeniden Uzar Mı?

Vitamin eksikliğinin saç dökmesi ile karşılaşıldığında mutlaka kan değerleri incelenmelidir. Kan değerlerinin incelenmesi hangi vitaminin eksik olduğunu ve hangi vitamin değerlerinde sorun yaşandığını ortaya çıkaran bir unsurdur. Bu soruların cevabını bulabilmek için kan değerlerinin incelenmesi ve sürecin uzmanlar tarafından yürütülmesi önem taşır.

Vitamin eksikliğinde eksik olan vitaminler ortaya çıkarıldıktan sonra takviye yapılması gerekir. Yeni bir beslenme düzeni, vitamin takviyesi ile ortalama 3 ay içerisinde vitamin eksikliğinden dolayı dökülen saçların yeniden uzaması mümkündür. Saç dökülmesi ve vitamin kullanımı arasında bağ bulunur. Dolayısı ile eksik vitamin değerleri yükseltilmediği müddetçe semptomlar giderek artacaktır.

Vitamin Kullanımı Saç Dökülmesini Önler Mi?

Vitamin Takviyesi Saç Köklerine Zarar Verir Mi?

Vitamin takviyesinin zararları çoğunlukla yoktur. Kişilerin kullanacakları vitamin takviyelerine uzmanlar aracılığıyla karar vermeleri gerekir. Uzmanlar, reçete etmediği ya da bir tedavi sonucunda önerilmediği müddetçe vitamin takviyesi kişiler tarafından rastgele şekilde kullanılmamalıdır. Vitamin takviyesinin saç köklerine, saç derisine ve saç tellerine zarar vermesini önlemek için doğru miktarda ve doğru yöntemler ile kullanılması gerekir.

Dolayısı ile vitamin takviyesi kullanan kişiler eğer doğru ürünü tercih ediyor ve beslenmelerine dikkat ediyorlar ise herhangi bir zarar ile karşılaşmalar doz aşımı yapılmamasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda vitamin takviyesi kullandıktan ortalama 3 ay içerisinde yeniden kan değerlerine baktırılmalı ve vitamin değerlerinin hangi seviyede olduğu ortaya çıkarılmalıdır.

Saça En İyi Gelen Vitamin Hangisi?

Saça iyi gelen vitaminler arasında birçok seçenek bulunur. Yukarıda belirtilen A, D, B12, B7, B9 ve demirin yanı sıra farklı vitamin ve mineral türleri de saça iyi gelmektedir. Her vitamin doğrudan saç üzerinde etkili değildir. Birçoğu hücre yenilenmesi kan dolaşımının sağlanması, vücudun nemlenmesi ve oksijenin vücutta dolaşması gibi özelliklere sahiptir.

Bu özellikler sonucunda ise vücudun gelişim döngüsü devam eder ve dolayısı ile saç yapısı da kullanılan vitamin ve minerallerin besin değerlerinden etkilenir. Saça iyi gelen vitaminler şu şekilde sıralanabilir:

 • B3 vitamini (niasin)
 • B5 vitamini (pantotenik asit)
 • B6 vitamini (piridoksin)
 • C vitamini
 • Çinko
 • E vitamini
 • L – Lizin
 • L – Sistein
 • Selenyum

Saç için Hangi Vitaminli Bakım Ürünleri Kullanılmalı?

Saç için bakım ürünlerinin en iyi şekilde seçilmesi gerekir. Saç bakımı yaparken önemli olan unsurlar birden fazladır. Bu unsurlar arasında önemli etkenlerden biri de saç bakımı için kullanılacak olan ürünlerdir. Ürün seçimi esnasında kriterler belirlenmesi ve kişilerin kendileri için uygun olan ürünleri tercih etmeleri neredeyse zorunludur. Uygun olmayan saç ürünlerinin tercih edilmesi zaman içerisinde saçlarda dökülmeye sebep olur. Saç dökülmesiyle karşı karşıya olan bireyler dış görüntüsünden oldukça rahatsız olabilmektedir. Bu nedenle protez saç veya saç ekimi gibi yöntemler sıklıkla tercih edilebilmektedir.

Aynı zamanda kepeklenme, kaşıntı, saç uçlarında kırılma gibi sonuçlar ile de karşılaşılabilir. Saç için kullanılacak olan bakım ürünlerinde özellikle A vitamini, B vitaminleri ve çinkoya önem verilmesi gerekir. Doğal bileşenlerden oluşan saç bakım ürünlerinin etkisi daha yüksektir. Paraben ve bunlara benzer kimyasal ve katkı maddeleri içeren bakım ürünleri tercih edilmemelidir.

İlgili İçerik: Saç Dökülmesi için Bakım Nasıl Yapılır?

Vitamin Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Vitamin eksikliğini anlamak için belirtileri izlemek gerekir. Belirtilere hangi unsurun sebep olduğunu bulmak için ise profesyonel inceleme ve testler yapılmalıdır. Dermatolojinin yanı sıra iç hastalıklar bölümünde uzmanlar ile de görüşülebilir. Kan testlerinin yapılması ve elde edilen bulguların incelenmesi önemlidir. Saç dökülmesi ve vitamin eksikliği görülüyor ise dahiliye doktorları tarafından takviye ilaçlar ve diyet programı önerilecektir.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

2 Yorum. Yeni Yorum

 • Saç dökülmesi neden olur ve bu nedenler nasıl önlenebilir?

  Yanıtla
  • Saç dökülmesi nedenleri arasında hormonal değişiklikler, stres, beslenme eksiklikleri, genetik faktörler ve çevresel faktörler yer almaktadır. Bu nedenlerden kaynaklanan saç dökülmelerini önlemek için sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak, stresi azaltmak, saçınıza zarar vermeyecek şekilde saç bakımı yapmak ve doktorunuzun önerdiği ilaç veya tedavileri uygulamak gerekmektedir.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed