Çocuklarda Saç Dökülmesi Neden Olur?

Çocuklarda Saç Dökülmesi Neden Olur?
Çocuklarda Saç Dökülmesi Neden Olur?
Genel Bilgi
3 Yorum

Çocuklarda saç dökülmesi neden olur? Çocukların saçı dökülür mü sorusu özellikle ebeveynler tarafından merak edilmektedir. Yetişkinlerde ve çocuklarda saç dökülmesinin farklı sebepleri vardır. Bu sebeplerin arasında en önemli etkenlerden biri genetik faktörlerdir. Genetik faktörlere bağlı olarak dökülen saçlarda yaş ayrımı çoğunlukla bulunmaz, yetişkinlerde saç ve kıyması çoğunlukla otuzlu ve kırklı yaşların ardından gerçekleşmektedir.

Ancak saç dökülmesinin sebebi miktarı ve diğer unsurlar göz önünde bulundurulduğunda yaş ile olan bağlantı düşebilmektedir. Çocuklarda saç dökülmesinin de farklı sebepleri vardır. Özellikle hastalık, travma ve genetik kusurlar çocuklarda saç dökülmesine erken dönemde sebep olabilir. Çocuklarda saç dökülmesinin nedenleri bulunmadan tedaviye geçilmemelidir.

Çocuklarda Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda saç dökülmesinin sebepleri ve sonuçları değişebilir. Saç dökülmesini sebebine bağlı olarak çocuklarda görülen saç dökülme miktarı değişebilmektedir. Yetişkinler ile çocuklarda görülen saç dökülmesinin ortak özellikleri olsa da farklı unsurlar ile karşılaşılması da her zaman mümkündür. Çocuklarda saç dökülmesine sebep olan unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Genetik nedenler
 • Travma
 • Duygusal travma
 • Kaza
 • Kanser
 • Hastalık
 • Yüksek ateş
 • Enfeksiyon
 • Deri hastalıkları
 • Saçkıran
 • Fiziksel travma
 • İlaç kullanımı
 • Duygusal nedenler (ayrılık, ölüm gibi konulara verilen tepkiler sonucunda)

Burada belirtilen sebepler sorulduğunda çocuklarda saç dökülmesine neden olmaktadır. Aynı sebeplerden dolayı yetişkinlerde de saç dökülmesiyle karşılaşılabilir.

Çocuklarda Saç Dökülmesi Neden Olur?

Çocuklarda Hangi Tip Saç Dökülmesi Görülür?

Çocuklarda görülen saç dökülmesi tipi yetişkinler ile aynıdır. Karşı dökülmesinin farklı türleri bulunur ve her bir türün farklı özelliği vardır. Saç dökülmesinin tipine bağlı olarak tedavi yöntemi belirlenir. Bazı saç dökülme tiplerinin tedavisi varken bazı türlerin ise yoktur. Tedavisi olmayan saç dökülme tiplerinin üzerinde çalışmalar devam edilmektedir.

Günümüzde saç ile ilgili yapılan araştırmalar ve incelemeler geliştirilmiştir. Dolayısıyla elde edilen bulgular ile saç dökülmesini önlemek için çalışmalar hala devam etmektedir. Çocuklarda en sık görülen saç dökülmesi tipi telogen effluvium tipidir. Telogen effluvium özellikleri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Yaştan bağımsız olarak her 2 cinsiyette de ortaya çıkabilmektedir.
 • Kadınlarda ve çocuklarda daha çok görülür.
 • Hormonlar ve duygusal sebepler bu saç dökülmesinde en etkili olan sebeplerdir.
 • Erkek çocuklarda görülme oranı daha az olmasına karşın erkek çocuklarda da ortaya çıkabilme ihtimali her zaman bulunur.

Çocuklarda görülen saç dökülmesinin farklı tipleri de olmaktadır. Ancak yapılan araştırmalar ile en çok görülen saç dökülmesi tipinin telogen effluvium olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Çocuklarda Saç Dökülmesi Tedavi Edilir Mi?  

Çocuklardaki saç dökülmesinin tedavisi için kullanılan metotlar vardır. Bu metotlar hem tıbbi seçenekleri hem de doğal yöntemleri içermektedir. Çocuklarda saç dökülmesine sebep olan etkenleri ortaya çıkarıldıktan sonra çözüm ve tedavi için yöntem tercihi yapılır. Bu yöntem tercihi çocuk ebeveyn ve doktor ile yapılmalıdır.

Çocuklarda saç dökülmesinin çeşitli tedavileri bulunur. Bütün bu yöntemler kullanıldığında çocukların saç dökülmesinin iyileşip iyileşmediği ya da saç derisinde görülen hasarın giderilip giderilmeyeceği noktasında soru işaretleri hala bulunmaktadır. Saç dökülmesini tedavi etmek için bütün yöntemlerin aynı anda uygulanması gerekir. Aşama aşama ilerlenmesi ve tedaviden yanıt alınıp alınmadığına bağlı olarak farklı metotların uygulanması tavsiye edilir.

Çocuklarda Saç Dökülmesinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çocuklarda saç dökülmesi için tedavi yöntemleri uzmanlar tarafından belirlenmiştir. Saç dökülmesini tedavi edebilmek için kökenine inmek gerekir. Saç derisinin ve saç köklerinin ne kadar sağlıklı olduğu ve hangi sebepten dolayı dökülme ile karşılaşıldığını bulunması önem taşır.

Bütün bu yanıtlar alındıktan sonra elde edilen bulgular uzmanlar tarafından incelenir. Teşhis ve tanı aşaması tamamlandıktan sonra ise sarı çocuklarda görülen saç dökülmesini önlemek için tedavi yöntemleri kullanılmaya başlanır. Tedavi aşamasında önerilen yöntemler şunlardır:

 • Bitkisel tedavi metotları.
 • Saç dökülmesini önleyen krem, ilaç ve merhem gibi ürünlerin kullanılması.
 • Saç dökülmesine sebep olan etkenin ortadan kaldırılması.
 • Vitamin dengesinin öğrenilmesi ve gerekli görülür ise takviye yapılması.
 • Beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi.
 • Psikolojik travmalar sonucunda saç dökülmesiyle karşılaşılmış ise psikolojik destek sağlanması.
 • Stres sebebiyle saç dökülmesi yaşanıyor ise stres seviyesinin düşürülmesi.
 • Psikolog desteği verilmesi.

Çocuklarda saç dökülmesi problemini önlemek için tavsiye edilen seçeneklerdir.

Enfeksiyon Çocuklarda Saç Dökülmesi Yapar Mı?

Enfeksiyon sebebiyle saç dökülmesi çocuklarda sık sık görülebilmektedir. Enfeksiyon ve enfeksiyona bağlı olarak oluşan farklı hastalıklardan dolayı çocuklarda saç dökülmesi ile karşılaşılabilir. Saç dökülmesinin farklı sebepleri vardır ve bunların en başında enfeksiyon ve ateşli hastalıklar yer alır.

Enfeksiyon sebebiyle saç dökülmesi ile karşılaşıldığında solunum yollarının başta olmak üzere bağışıklık üzerinde de iyileştirici çalışmalar yapılması gerekir. Enfeksiyon sebebiyle karşılaşılan hasarların azaltılması için bütüncül tedavi yöntemleri önerilir. Enfeksiyonun ya da bakteriyel sorunların giderilmesinin ardından çocuklarda zaman içerisinde tedavi yöntemine bağlı olarak yeni saçların uzaması gerçekleşecektir. Aynı zamanda saç dökülme oranı da zaman içerisinde yavaşlayarak tedaviden sonuç alınacaktır. Tedavi sürecini saçlı şekilde geçirmek isteyen çocuklar doktor onayı nezdinde protez saç yaptırabilmektedir.

Ateşli Hastalık Çocuklarda Saç Döker Mi?

Ateş saç dökülmesi yapar mı sorusu ebeveynler tarafından sık sık merak edilen bir sorudur. Ateşli hastalıklar, çocuklarda saç dökülmesine sebep olabilir. Farklı hastalıklardan dolayı saç köklerine zarar görmesi mümkündür. Bu zararın ortadan kaldırılabilmesi için öncelikli olarak sebebin bulunması gerekir. Sebep bulunduktan sonra uygun metotlar tercih edilir ve ardından tedavi süreci başlatılır.

Ateşli hastalık sonucunda çocuklarda travma oluşabilir ve bu travma psikolojik ya da fiziksel olabilir. Travmaya bağlı olarak ateşli hastalıkların da etkisi ile çocuklarda saç dökülmesi görülebilir. Özellikle travma ya da ateşli hastalık sebebiyle çocuklarda saç dökülmesi ile karşılaşıldığı takdirde vakit kaybetmeden dermatolog ile görüşülmesi ve tedavi sürecinin başlatılması önem taşır.

Çocuklarda Saç Mantarı Nedir?

Saç mantarı çocuklarda sık görülen hastalıklardan biridir. Saç mantarının kimde ve ne şekilde ortaya çıkacağı çoğunlukla bilinmez. Ancak kalabalık ortamlarda ya da hali hazırda saç mantarı olan kişiler ile etkileşime geçildiğinde saç mantarı başka bir çocuğa bulaşabilmektedir. Saç mantarı problemini ile karşılaşıldığında mutlaka tedavi için geç kalınmaması ve erkenden hareket edilmesi gerekir.

Saç mantarı saç derisinde hasara sebep olurken, saç köklerinin de güç kaybına uğramasına zemin hazırlar. Saçlar büyük güç kaybettikçe dökülmeler meydana gelir ve saç mantarı iyileştirilmediği takdirde saçların dökülmeye devam etmesi mümkündür. Saç mantarının iyileştirilmesinin ardından tedavinin devam etmesi ve buna bağlı olarak saçların uzaması için bitkisel yöntemler ile desteklenmesi tavsiye edilmektedir.

Beslenme Düzeni Çocuklarda Saç Dökülmesine Neden Olur Mu?

Beslenme alışkanlığı ve saç dökülmesi birbiri ile ilişkilidir. Çocukların vücutlarının alması gereken belirli besin değerlerini bulunur. Bu besin değerleri sağlanamadığı takdirde farklı hastalıklar ile karşılaşılması mümkündür. Beslenme düzeninin sağlıklı unsurlardan oluşması ve takibinin yapılması son derece önemlidir.

Beslenme düzeninde kötü alışkanlıklar, hazır gıdalar ve buna benzer etkenler devreye girdiğinde çocuklarda saç dökülmesiyle karşılaşılabilir. Bu sonucu azaltmak için kişilerin en doğru yöntemleri kullanmaları gerekir. Çocukların beslenmesine önem verilmesi, vitamin desteğinin sağlanması ve aynı zamanda kullanılan tüm gıdaların sağlıklı ve taze olmasına dikkat edilmelidir. Çocuklarda saç dökülmesi büyük oranda beslenme alışkanlıkları ve vitamin eksikliği ile ilgili olabilmektedir.

İlgili İçerik: Vitamin Kullanımı Saç Dökülmesini Önler Mi?

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

3 Yorum. Yeni Yorum

 • demek ki çok erken yaşta bazı şeylere dikkat etmek gerekiyor

  Yanıtla
 • çocuklarda saç dökülmesi kalıcı mı?

  Yanıtla
  • Çocuklarda saç dökülmesinin kalıcı olup olmadığı, altında yatan nedene bağlıdır. Bazı durumlarda, saç dökülmesi geçici faktörlere bağlı olabilir ve tedavi edilebilir. Ancak, bazı durumlarda saç dökülmesi kalıcı olabilir ve bunun nedeni genetik faktörler, hormonal değişiklikler, enfeksiyonlar veya ciddi tıbbi durumlar olabilir.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed