Erkeklerde Genetik Saç Dökülmesi Engellenebilir mi?

Blog geri dön
Erkeklerde Genetik Saç Dökülmesi Engellenebilir mi?
Tarafından gönderildi: ONNA Kategori: Genel Bilgi Etiketler: , , Yorumlar: 4

Erkeklerde genetik saç dökülmesi engellenebilir mi? Erkeklerde saç dökülmesinin engellenmesi için dökülmenin erken teşhis edilmesi önemlidir. Günlük 150 ve fazlası saç teli dökülmesi durumunda kişinin mutlaka bir uzmana başvurması gerekir. Erkeklerde genetik saç dökülmesi olması durumunda dökülmeyi tamamen sonlandırmak günümüzde mümkün değildir. Dökülen saçların sayısını azaltmak ve dökülmeyi geciktirmek için tedavi yöntemleri mevcuttur. Genetik kaynaklı saç dökülmesinin hızını yavaşlatmak için dermokozmetik ürünler kullanılır. Zayıflayan saç kökleri için üretilen bu ürünler, saç köklerini güçlendireceğinden dökülmeyi yavaşlatabilir. Kozmetik ürünler dışında ilaç kullanımı da mevcuttur. Ancak direkt ilaç kullanımı sonrası kişide yan etkiler ortaya çıkabileceği için uzman doktora danışmadan bu ilaçlar kullanılmamalıdır. Bunlar dışında başka tedavi yöntemleri de prp ve saç mezoterapisi gibi yöntemlerdir. Ancak bu tedavi yöntemleri de kesin sonuç vermeyebilir.

Beslenme alışkanlıkları, hormonal denge bozukluğu ve mevsimler değişimler gibi iç ve dış etkenler de saç dökülmesine sebep olabilir. Bu sebeple kişinin beslenme alışkanlığını vitamin ve protein yönünden zengin bir biçimde değiştirmesi tavsiye edilir. Vitamin ve mineral açısından zengin meyve sebze tüketimi saçları güçlendirmeye yardımcı olur. Direkt olarak besinlerden vitamin alınamıyorsa vitamin takviyesi olarak da dışardan alınabilir. Mevsimsel geçiş kaynaklık dökülme mevcut ise saç bakım ürünleri kullanılabilir. Bu şekilde kuru saç derisi ve zayıf saç kökleri beslenir. Saç dökülmesinin önüne geçmek için bireyler saç bakım rutinlerine devam etmeli ve aile geçmişini bilmesi gerekir.

Erkeklerde Genetik Saç Dökülmesi Ne Zaman Başlar?

Erkeklerde saç dökülmesinin başlaması kişiye göre değişkenlik gösterse de genel olarak 30 ile 50 yaş arasında görülür. Saç dökülme problemi bu yaş aralığında sık görülse de öncesinde ve sonrasında da görülme ihtimali vardır. Ense bölgesinde ise saç dökülme sorunu gözlemlenmez. Bu bölgede saç kökleri, sağlamlığını ömür boyu korur. Saç ektirme operasyonlarında da bu bölgeden doneler sıklıkla alınır.

Erkeklerde Genetik Saç Dökülmesi Anneden Mi Babadan Mı Kaynaklıdır?

Erkeklerde saç dökülmesinin nedeni yapılan son çalışmalara göre sanıldığından daha komplike yapıdadır. Anne tarafından alınan X kromozomunun saç dökülmesine etkisinin, babadan alınan Y kromozomuna göre daha etkili olduğu gözlemlenmiştir.

Erkeklerde Genetik Saç Dökülmesi Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Erkeklerde saç dökülmesinin genetik olup olmaması anlaşılması için ilk önce dökülmenin sebebi araştırılır. Erkeklerde saç dökülme sebebinin genetik kaynaklı olduğu anlaşılırsa, bunun sebebi genlerdedir. X ve Y kromozomlarının sebep olduğu saç dökülmeleri genetik saç dökülmesidir. Genetik faktörler dışında dökülme sebebi hormon kaynaklı da olabilir. Aşağıda genlerden veya hormonlardan kaynaklı saç dökülmelerinin özellikleri verilmiştir:

 • Genler: Eğer bireyde spesifik kalıtımsal bir genin varlığı yoksa gen kaynaklı kellik oluşmaz. Bu genler anneden veya babadan kişiye geçebilir. Genler insan kromozomlarında bulunurlar ve DNA’nın yapı taşlarıdır. İnsanlarda 23 çift kromozom bulunur ve kişi anneden ve babadan birer set kromozom alarak DNA’sını oluşturur. Erkeklerde saç dökülmesi problemi birden çok gen kaynaklı ise bu duruma poligenik denir.
 • Hormonlar: Hormonlar kişinin vücudunun sağlıklı çalışabilmesi için birtakım salgı bezlerinin ürettiği biyokimyasal yapılardır. Hormonlar vücut için güçlü salgılardır. Bu kimyasallar oldukça güçlüdür. Çok küçük miktarları bile vücut içinde büyük etkileri olur. En etkili hormonlar ise erkeklik hormonlarıdır. Erkeklik hormonları testislerde üretilir. Bu neden erkek ergenliğe ulaşana kadar bu hormonlar çok etkili olmaz. Birey ergenliğe girdikten sonra bu hormonlar devreye girer ve testislerde büyüme, sperm üretimi, kemik ve kaslarda ağrı, ses kalınlaşması, genital bölgelerde kıllanma gibi etkilere yol açar. Bu hormonlar saç dökülmesinde de etkilidir. Bireyde aşırı erkeklik hormonu salgılanması sonucu saç kökleri ölür ve saçlardan dökülme görünür. Uzman hekim tarafından incelenmesi gereken bu durumda genelde kişiye hormon düzenleyici ilaçlar verilir ve hormon seviyesinin normal düzeye gelmesi beklenir.

Erkeklerde Genetik Saç Dökülmesi Hangi Aylarda Olur?

Erkeklerde saç dökülmesinin olduğu aylar kesin olarak belli değildir. Fakat yapılan çalışmalarda mevsimsel saç dökülmesi probleminin en çok kadınlarda görüldüğü ve sonbahar, ilkbahar aylarında dökülmelerin arttığı gözlemlenmiştir. Araştırmalar en çok kadınların mevsimsel saç dökülmesi problemi yaşasa da erkeklerde bu sorunu yaşar. Kişi saç ve saç derisinin bakımını düzgün ve uygun bir şekilde yapıyorsa mevsimsel dökülme genelde dikkate alınacak kadar önemli değildir. Mevsim geçişi tamamlanınca dökülme sıklığı azalır ve normal seviyeye iner. Ancak saç ve saç derisinin bakımları doğru bir şekilde yapılmadıysa bu durumda mevsimsel saç dökülmesi normalden daha uzun süreli olabilir. Saç dökülmesi sebebiyle estetik görüntüsünden rahatsız olan birçok kişi protez saç gibi alternatif uygulamalara yönelmektedir. Siz de saçlı, doğal ve estetik bir görüntüye sahip olmak istiyorsanız Onnahair uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Erkeklerde Genetik Saç Dökülmesi Engellenebilir mi?

Erkeklerde Genetik Saç Dökülmesi Çözümü Nedir?

Erkeklerde saç dökülmesinin çözümü yapılabilecek birçok yöntem bulunur:

 • İlk önce beslenme düzenine özen gösterilmeli ve E vitamini ve kreatin içerikli besinler düzenli olarak alınmalıdır.
 • Kaygı, baskı ve stresten olabildiğince uzak durulmalıdır.
 • Saç bakımları düzenli bir şekilde aksatılmadan yapılmalıdır.
 • Saçlar ve saç derisi için kullanılan ürünlerden kaliteli olanları tercih edilmelidir.
 • Bunlar dışında lazerli saç tedavi yöntemleri de uygulanabilir.

Erkeklerde Genetik Saç Dökülmesi Çeşitleri Nelerdir?

Erkeklerde saç dökülmesi çeşitleri aşağıda yer alır:

 • Alopesi Üniversalis
 • Traksiyo Alopesi
 • Skatrisyel Alopesi
 • Telogen Efluvium
 • Androgenetik Alopesi
 • Alopsi Areata
 • İnvolutional Alopesi
 • Alopesi Barba
 • Alopesi Totalis
 • Anagen Efluvium

İlgili İçerik: Saç Dökülme Tipleri Nelerdir, Neden Olur?

Erkeklerde Genetik Saç Dökülmesi Doğal Yollarla Nasıl Önlenir?

Erkeklerdeki genetik dökülmeyi doğal yollarla engellemek kullanılan birçok yöntem vardır. Bu yöntemlerin etkisi kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Günlük saç bakımına büyüme faktörlü ve peptid içeren, saç köklerine biyolojik kök hücre onarımı yapan ve B vitamini, biotin içeren şampuanlar dâhil edilebilir. Saçları düzenli olarak temizlemek bakımını yapmak saç dökülmesini azaltabilir. Saç dökülmesini engellemek için vitamin desteği alınabilir. Vitaminler vücudu dinç ve sağlıklı tutmalarının yanı sıra saçlar için de oldukça sağlıklıdır. Saç köklerinin onarılması, güçlenmesi ve hızlı uzaması için vitaminler oldukça işe yarar. A vitamini saç derisindeki sebum üretimini düzenler, B vitamini saçların rengini korumasına yardımcı olur ve E vitamini derinin nemlenmesine yardımcı olarak kan dolaşımını hızlandırır. Bu vitaminler birçok besinden veya takviye edici olarak alınabilir. Yeşil çay da saç sağlığı için oldukça faydalı ve saç dökülmesinin azaltılmasında önemli bir rol üstleniyor. Demlenen yeşil çayı soğuduktan sonra kafa derine masaj yolu ile uygulayarak erkek tipi saç dökülmesi azaltılabilir. Bu uygulamanın 15 günlük tekrarlar halinde yapılması önerilir.  

Erkeklerde Genetik Saç Dökülmesi İçin Saç Ekimi Yapılır Mı?

Erkeklerdeki dökülmeler için saç ekimi günümüzde en çok tercih edilen en etkili ve en güvenli yöntemdir. Fakat saç ekimi işlemi de kesin çözüm olmayabilir. Bireyden alınan saçlar sağlıksız ve alınan kök sayısı yetersiz ise saç ekim işlemi başarılı olmayabilir. Erkeklerde genetik saç dökülmesi fazla ve saç kılları ince ise saç ektirme işleminde enseden ve yanlardan alınan kıl kökleri yetersiz gelebilir. Bu tarz durumlarda kişiye kıl kökü dağılımı yapılır. Bu şekilde kellik kamufle edilir. Ense ve saç kenarlarında yeterli kök sayısı yok ise sırt, göğüs gibi yerlerden de kıl alınabilir.

Bu gönderiyi paylaş

Comments (4)

 • Kerem cevap

  Saç protezleri de zamanla dökülür mü? Yoksa hep sabit kalıyor mu?

  Aralık 9, 2022 , 11:39 pm
  • ONNA cevap

   Saç proteziniz de gerçek saçlar gibi zamanla dökülmektedir. Birçok model için bu durum normaldir ve kullanıldıkça ve yıprandıkça dökülmeler başlamaktadır. Saç protez bakımınıza ve gösterdiğiniz özene göre protezinizi uzun bir süre dökülme olmadan kullanmakta sizin elinizdedir.

   Aralık 9, 2022 , 11:47 pm
 • sibel cevap

  teşekkür

  Aralık 10, 2022 , 11:19 am
 • sevim cevap

  Saçların kesilmesine ihtiyaç varmı

  Aralık 16, 2022 , 1:07 pm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog geri dön