Peruk Kullanmak Zararlı Mıdır?

Blog geri dön
Peruk Kullanmak Zararlı Mıdır?
Tarafından gönderildi: ONNA Kategori: Genel Bilgi Etiketler: , , Yorumlar: 4

Peruk kullanmak zararlı mıdır? Peruk kullanmak zarar verir mi sorusu birçok peruk kullanıcısının merak ettiği bir konudur. Peruk kullanırken karşılaşılan yan etkiler olabildiği gibi herhangi bir yan etki görülmediği durumlar da olabilir. Peruk kullanırken kişiye zarar verebilecek bazı unsurlar vardır. Bu unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Peruğun malzemesi
 • Peruğun kullanım sıklığı

Bu 2 unsur peruğun kullanıcıya zarar vermesine sebep olabileceği gibi herhangi bir yan etki ile karşılaşılmaması da mümkündür. Peruk kullanımında malzemeye karşı bir alerji söz konusu ise bu durumda peruğun değiştirilmesi ve farklı bir malzemeden üretilen peruğun tercih edilmesi önerilir. Peruğun kullanım sıklığı fazla olduğunda kafa derisi üzerinde farklı problemler ile karşılaşılabilir bu sebeple de peruğun kullanım süresi kısıtlanmalıdır. Peruk kullanmanın zararı özellikle alerjen reaksiyonlar ile kendini gösterebilmektedir.

Peruk Alerji Yapar Mı?

Peruğun alerji yapması çoğu zaman karşılaşılabilen bir sorundur. Kişiler kendileri için özel olarak üretilmeyen perukları tercih ettikleri takdirde farklı alerji problemleri ile karşılaşabilirler. Kişiler için özel olarak üretilen peruklar çoğunlukla alerji gibi reaksiyonların gösterilmesine izin vermez. Kişinin alerjen durumu ve hassasiyetleri göz önünde bulundurularak özel malzemelerden ve materyallerden peruk üretimi yapılmaktadır. Ancak hazır peruklar tercih edildiğinde kişi alerjen durumunu bilmediği için yan etkiler ile karşılaşabilir.

Yan etki oranını azaltmak ve alerji ile karşılaşmamak için herkesin kendisi için özel olarak üretilmiş olan perukları tercih etmesi önerilir. Yapay malzemelere karşı hassasiyet olabileceği gibi doğal saçlara da alerji olabilmektedir. Saçın kendisi ile ilgili bir problem olmasa dahi kullanılan ağ ve bant kısmı da kişide alerji yapabilir. Bu sebeple de alerjen durumu göz önünde bulundurularak peruk seçimi yapılması önem taşır. Peruk aldıktan sonra farklı problemler ile karşılaşmamak ve yan etkiler ile uğraşmamak için kişilerin kaliteli malzemelerden üretilen perukları tercih etmesi önerilir.

İlgili İçerik: Peruk Nasıl Seçilir, Nelere Dikkat Edilmeli?

Peruk Saç Derisine Zarar Verir Mi?

Peruğun saç derisine zarar vermesi kullanıma dikkat edilmediğinde ortaya çıkan bir problemdir. Peruklar saç derisine zarar vermeyecek özel malzemelerden üretilmektedir. Ancak gün içerisinde aşırı kullanım yapılırsa ya da bakımı aksatılır ise saç derisinin zarar görme ihtimali yükselir. Kişiler kendileri için özel olarak üretilmiş olan perukları kullansalar dahi farklı yan etkiler ile karşılaşmaları mümkündür. Bu yan etkiler arasında alerji, yara, saç derisinin zarar görmesi ve saç derisinin havasız kalması gibi unsurlar bulunur.

Saç derisinin peruk kullanımından zarar görmemesi için peruk kullanımının sınırlandırılması önerilir. Gün aşırı kullanım yapıldığında saç derisi havasız kalmaktadır. Saç derisinin havasız kalması ise peruğun saç derisine zarar vermesine neden olur. Kafa derisi üzerinde yara oluşmaması için peruk kullanımının kısıtlanması gerekir. Aynı zamanda kullanılan peruğun kalitesi de önemlidir. Günümüz teknolojisi ile üretilen birçok peruk saç derisinin hava almasını sağlayarak zarar oranını indirir.

Peruk Ne Kadar Süre ile Kullanılmalı?

Peruğun kullanım süresi mutlaka kısıtlanmalıdır. Peruk gün içinde kullanılabileceği gibi nadir zamanlarda da kullanımı tercih edilebilir. Her peruğun her gün kullanılması gerekmediği gibi çoğu kişi farklı sebeplerden dolayı peruk kullanımını tercih etmektedir. Bazı kişiler sağlık sorunlarından dolayı her gün peruk kullanmayı tercih ederken, bazı kişiler ise belirli günlerde peruk kullanırlar.

Peruk kullanımı sık olsun ya da olmasın gün içinde aktif olarak kullanılacak ise mutlaka belirli periyotlar ile kullanıma ara verilmelidir. Gün içerisinde peruk kullanımına ara verilemiyor ise gece uyumadan önce mutlaka peruğun çıkarılması gerekir. Peruk takılı bir şekilde uyumamak hem kafa derisinin sağlıklı kalmasını sağlarken hem de peruğun bozulmasını engeller. Peruk ile protez saç arasındaki bariz farklardan biri de bu maddedir. Peruk her gün çıkartmanız gerekmektedir; protez saç 3 haftada 1 olmak üzere bakım dışınca çıkartmanıza gerek yoktur.

Peruk Yara Yapar Mı?

Peruğun yara yapması karşılaşılma ihtimali olan yan etkilerden biridir. Peruk kullanan kişilerin kafa derileri üzerinde yara, kaşıntı, kızarıklık gibi yan etkiler oluşabilir. Bu yan etkilerin oluşumunu engellemek için peruğun ideal koşullarda kullanılması gerekir. Gün içerisindeki kullanım süresinin kısıtlanması gece uyurken kullanılmaması ve kafa derisi üzerinde sürtünme yapmaması önemlidir. Peruk seçiminde bazı kriterlere göre hareket edilmesi daha sonra karşılaşılabilecek yan etkileri azaltır.

Peruk Ağının Kafa Derisine Zarar Vermesi Mümkün Mü?

Peruk kullanmanın deriye zararını en aza indirmek ve yara gibi sorunlar ile karşılaşmamak için peruk bakımı da düzenli yapılmalıdır. Bakımı düzenli yapıldığı takdirde hem kafa derisine zarar vermez hem de yara oluşumunu engeller. Kafa derisinin düzenli olarak hava alması sağlandığı takdirde sürtünme miktarı da azalacaktır. Yara oluşmasını etkileyen en önemli unsurlardan birisi kişilerin kendi bedenlerine uygun olmayan perukları tercih etmesidir.

Özel üretim olan peruklar kişilerin bedenlerine göre yapılırken, hazır peruklar standart kullanım için uygundur. Lastiklerin ya da ağların kafa üzerinde fazla baskı yapması ya da gevşek olması farklı yaraların oluşmasına zemin hazırlayabilir. Bu sebep ile de peruk bedeninin kişi için uygun olması yara oluşumunu engeller. Peruk kullanmanın zararı çok çeşitli olabilmektedir.

Özel Üretilmeyen Peruklar Zararlı Mı?

Peruğun özel üretim olmamasının yan etkisi ile karşılaşılabilmektedir. Peruğun özel üretim olmamasına farklı yan etkileri görülebilir. Kişi için özel olarak üretilmeyen perukların yan etkileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Beden: Bedenin büyük olması peruğun düşmesine, kaymasına ve deri üzerinde sürtünerek yara oluşmasına neden olabilir. Bedenin küçük olması ise ağların başı sıkmasına, ağrıya ve yara oluşumuna neden olabilir.
 • Alerji: Hazır peruklarda kullanılan malzemeler kişiye zarar verebilir. Kişiye özel üretilen peruklar ise kişilerin hassasiyetleri göz önünde bulundurularak uygun malzemelerden yapılır.
 • Bulaşıcı hastalıklar: Hazır peruklar, birçok kişi tarafından kullanılmış ise enfeksiyon ya da diğer bulaşıcı rahatsızlıkların kişiye geçmesine neden olabilir.

Peruk Saç Dökülmesine Neden Olur Mu?

Peruk saç dökülmesi yapar mı sorusu da sağlıklı saçları olmasına rağmen peruk kullanmak isteyen kişilerin merak ettiği bir konudur. Dezavantajları olduğu gibi peruk kullanmanın avantajları da mevcuttur. Bunun için peruk kullanmanın püf noktalarını bilmeniz gerekir. Kullanılan peruklar eğer kafa derisinin hava almasına izin vermiyor ise sağlıklı saç hücrelerinin bozulmasına zemin hazırlayabilir. Peruk kullanan kişilerin önemsemesi gereken farklı konular olabilmektedir. Sağlıklı saçların zarar görmemesi için peruğun mutlaka kafa derisine hava aldırması ve yüksek kaliteden yapılması gerekir. Peruk kontrollü kullanıldığı takdirde herhangi bir yan etki yapmamakta ve sağlıklı saç tellerine, kafa derisine ve saç hücrelerine zarar vermemektedir.

Peruk Kullanmak Zararlı Mıdır?

Saçı Dökülen Kişiler Peruk Takabilir Mi? 

Saç dökülme sorunu olanların peruk takmasının önünde bir engel yoktur. Eğer kafa derisi üzerinde bir enfeksiyon ya da buna benzer bir sağlık problemi yok ise herkes peruk kullanabilmektedir. Peruk kullanımı esnasında dökülen saç miktarını dengelemek önemlidir. Peruğun çok sık kullanılması ve bakımının aksatılması saç dökülmesini hızlandırabilir. Bu sebep ile de saçı dökülen kişilerin peruk takarken kullanma süresine dikkat etmesi önerilir.

Peruk Neden Kullanılır?

Peruk kullanım nedenleri kişiden kişiye değişebilmektedir. Eğlence, değişiklik ve bunlar gibi sebeplerden dolayı peruk kullanılabileceği gibi zorunlu sebeplerden de peruk tercih edilebilmektedir. Peruğun kullanım amacı ne olur ise olsun peruk kullanmanın zararlarından korunmak gerekir. Bu zararlardan korunmak için öncelikle seçilen peruğun yüksek kaliteli malzemeden üretilmesi ve kullanım esnasında bakımının düzenli yapılmasına dikkat edilmelidir.

Bu gönderiyi paylaş

Comments (4)

 • Kazım Altürk cevap

  Saç ekimi tedavisinden sonra kötü görünümü saklamak için peruk yaptırılır mı?

  Eylül 22, 2022 , 7:45 pm
  • ONNA cevap

   Saç ekimi tıbbi bir müdahaledir. Saç ekiminden sonra doktorunuza danışmadan herhangi bir işlem yaptırmamalısınız. Genel olarak kafa deriniz ilk haftalar iltihaplı ve diğer takip eden iyileşme sürecinde yer yer kızarıklıklar ve kaşıntılar görülebilmektedir. Saç ekiminden sonra peruk kullanmanız başınızı terletebilir ve hava almasını kısmen etkileyebilir. Bu durum iyileşme sürecinizi olumsuz yönde etkileme şansı oldukça yüksektir.

   Eylül 22, 2022 , 7:56 pm
 • Burcu Kovancı cevap

  Peruk, protez saç gibi başa sabitlenmesi için yapıştırılır mı?

  Eylül 25, 2022 , 11:28 pm
  • ONNA cevap

   Peruk ile protez saç arasındaki en önemli farklardan biri olarak protez saç başa sabitlenir. Protezinizle duşa girebilir, gece çıkartmadan rahatlıkla protezinizle uyuyabilirsiniz. Ancak peruk kullanımında saydığımız bu iki gündelik işlemimizde peruğu çıkartmanız tavsiye edilmektedir. Bu yüzden peruk, saç protezleri gibi başa yapıştırılmaz ya da sabitlenmez.

   Eylül 25, 2022 , 11:49 pm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog geri dön