Protez Saç ve Sosyal Hayat: İpuçları ve Tavsiyeler 

Protez Saç ve Sosyal Hayat

Protez saç ve sosyal hayat bir araya geldiğinde, yaşam tarzı için önemli bir adım atılmış olur. Protez saç kullanmak kişilerin dikkat etmesi gereken bazı konuları da beraberinde getirmektedir. Protez saç kullanan kişiler saçları döküldüğü takdirde kendilerini kötü hissedebilmektedir. Saç dökülmesi psikolojiyi ve sosyal yaşamı olumsuz etkileyebilme özelliğine sahiptir. Saçları dökülen insanlar zaman içerisinde kellik oranına bağlı olarak kendilerini kötü hissedebilir.

Bunun temel sebeplerinden biri dış görünüşün değişmesi ve kişilerin dış görünüşlerine göre kendilerini mutlu, hüzünlü, kötü ya da iyi hissedebilmeleridir. Özellikle günümüzde dış görünüşün daha değerli olması, estetik unsurların ön plana çıkması ve bunlara benzer etkenlerden dolayı saç dökülmesi negatif sonuçlara neden olabilmektedir. Kişiler kendilerini daha iyi hissetmek adına saç ektirebilir ya da protez saç uygulamasını tercih edebilir. Protez saç kullananlar için önerilen birçok ipucu vardır ve bu ipuçları hem bakımı kolaylaştırırken hem de kişilerin protez saç kullanımına daha kolay alışmasını sağlar.

Protez Saç Özgüveni Arttırır Mı?

Protez saç ve özgüven arasında önemli bir bağ vardır. Saç dökülmesi insanlarda psikolojik etkiler yaratabilmektedir. Özellikle özgüven problemine sebep olduğu için kişiler öz güvensiz hissedebilir kendilerini. Dolayısıyla protez saç yaptırıldığı takdirde hem özgüven yükselmekte hem de kişiler kendilerini daha aktif ve sosyal hissedilmektedir. Protez saçı kullanan kişiler sosyal hayatlarında negatif duygu durumları yaşamak istemiyorlar ise adaptasyon süreçlerini hızlandırabilirler.

Protez saç özgüven üzerinde her zaman olumlu bir etkiye sahiptir. Özellikle protez saç kullanmadan önce belirli sorunlar yaşayan ve psikolojik olarak kendisini kötü hissetmiş olan kişiler özgüvenlerini iyileştirebilmektedir. Saç dökülmesinin neden olduğu sosyal dışlanma ve ötekileştirme, eski hale dönme isteği ve değişimi kabul etmeme gibi nedenlerden dolayı sorunlar yaşanabilmektedir. Bu sorunlar ile karşılaşan kişiler saç ekimi ve saç protezi gibi yöntemleri kullandıkları takdirde daha özgüvenli hale gelebilmektedir.

İlgili İçerik: Protez Saç İnsanı Nasıl Değiştirir?

Protez Saç Kullanan Kişiler Nasıl Davranmalı?

Protez saçlıların davranışları bazı kalıplara neden olabilmektedir. Protez saç kullanan kişiler özellikle saçlarına alışma sürecindeyken zorlanabilmekte ve protez saç kullandıklarını istemeseler bile belli edebilmektedirler. Eğer saç protezi kullanan kişiler bu durumun belli olmamasını istiyor ve doğal bir görünüm elde etmek istiyorlar ise saçlarının bakımını aksatmamalıdır. Bakımı aksatılan protez saç yıpranabilmekte ve saçın yerinden oynaması ile karşılaşılabilmektedir.

Bu sebep ile de saç bakımını yapmak son derece önemlidir. Protez saçın doğal görünmesi hem de uzun vadeli kullanılması için bakımın düzenli yapılması gerekir. Doğal görünen saç ise davranışların da doğal olmasını sağlayacaktır. Kişiler saçları kötü göründüğünde ya da yıpranmaya başladığında doğrudan ona odaklanarak protez saç kullandıklarını belli edebilmektedir. Bazı insanlar ise protez saç kullandıklarını belli etmekten çekinmemekte ancak bazı insanlar is bu durumu belli etmeyi tercih etmemektedir.

Protez Saç Kendiliğinden Düşer Mi?

Protez saçın çıkması ile karşılaşılması son derece zordur. Protez saç kendiliğinden çıkmamakta ancak yapılış türüne bağlı olarak bağlantı kaybı yaşanabilmektedir. Bu durum protezin hareket etmesine sebep olabilir. Protez saç için profesyonel bakım yapıldığı ve seanslar düzenli takip edildiği müddetçe saçın düşmesi ile karşılaşılmaz. Ayrıca saçın düşmemesi için her zaman kaliteli ve profesyonel hizmet veren uzmanlar tercih edilmelidir.

Protez saç çıkarılmak istendiği zaman uzmanlar ile görüşülmelidir. Protez saçın uygulanmasının ardından çıkarılması ve bölgenin tamamen işlemden arınabilmesi için uzman desteği gerekir. Profesyonel ortamda protez saç işlemlerinin sürdürülmesi en sağlıklı ve ideal yöntemdir. Bu sebep ile kişiler özellikle protezlerini zorlamamalı ve uzmanları ile iletişimde kalmaya devam etmelidir.

Protez Saç ve Sosyal Hayat

Protez Saç ve Sosyal Hayat: En Uygun Stil Nasıl Tercih Edilir?

Protez saçta stili korumak önemlidir. Sosyal hayatta protez saçı kullanırken zorlanmak istemeyen kişilerin kendileri için en ideal tasarım belirlenmelidir. Kişi daha sonra pişman olacağı bir saç stilinin yerine fonksiyonel modelleri tercih edebilir. Fonksiyonel ve stil ile uygun olan tasarımları kişiler daha çabuk benimser ve böylelikle daha doğal davranabilirler. Saçlarına adapte olmaları da daha hızlı olacaktır.

En uygun stil tercih edildiğinde şekillendirme, bakım ve temizlik süreçleri de daha kolay olur. Kişiler saçlarına daha hızlı alışırken bir yandan da istedikleri gibi şekillendirebilmenin özgürlüğünü yaşarlar. Sosyal yaşamlarında da daha efektif bir sonuç ile karşılaşmaları mümkündür. Protez saç kullananlar için en uygun saç stilleri saçlarının eski hali ve yüz hatlarına en uyumlu model olabilir.

Protez Saç Normal Saç Gibi Kullanılabilir Mi?

Protez saçın gerçek saç gibi kullanımı mümkündür. Protez saç kullanan kişiler, protezlerini gerçek saç olarak kullanabilirler. Teknolojinin de gelişmesi ile son yıllarda yapılan birçok protez saç gerçek saça daha yakın olmaktadır. Gerçek saç telleri kullanılarak hazırlanan protez saçların kalitesi daha yüksektir. Protez saç normal saç telleri gibi kullanılabilecek özelliklere sahiptir.

Protez saçın normal saç olarak kullanılması tararken ve şekil verirken de mümkün. Protez saç kullanan kişiler saçlarına hassas davranarak tarayabilir ve şekil verebilirler. Bu esnada sadece proteze baskı yapmamak, kimyasal maddelerden olabildiğince uzak durmak ve soğuk – sıcak su dengesine dikkat etmek gerekir.

Protez Saç Uygulamasından Sonra Hangi Aktiviteler Yapılır?

Protez saç uygulamasından sonra aktivite yaparken öncelikle belirli bir sürenin geçmesi gerekir. Ekstrem sporlar ve yoğun terlemeye sebep olabilecek aktivitelerden 5 ila 10 gün boyunca uzak durulmalıdır. Bazı durumlarda bu süre değişebilir. Özellikle kişiden kişiye değişen bir durum olduğu için protez saç yapan uzmanlar, ortalama 15 günlük bir bekleme süresi önermektedir.

Yoğun olmamak kaydı ile kişiler protez saça alışma sürecinde hafif tempo ile aktiviteleri gerçekleştirebilirler. Protez saç uygulamasından sonra özellikle kafa derisinde hassaslaşma olabilir. Kafa derisinin daha duyarlı hale gelmesi nedeni ile özelikle bone ya da bandaj gibi ürünlerin kullanacağı aktivite ve sporlardan uzak durulmalıdır.

Protez Saç Temizliği Nasıl Olmalı?

Protez saç temizliği için önerilen faktörler şu şekilde sıralanabilir:

  • Kaynar su kullanılmamalıdır. Saç yıkama ve duş esnasında ılık su tercih edilmelidir.
  • Saç bakımı için önerilen sıklığa uymak gerekir. Sık sık temizlemeye çalışmak ya da günaşırı temizlemek saça daha çok zarar verir. Bu yüzden doğrudan kişi için önerilen özel yıkama sıklığına uymak önemlidir.
  • Protez saç temizliğinde saça kaba davranmamak gerekir. Saça sakin ve hafif hareketler ile dokunmak önemlidir. Özellikle şekillendirirken, tararken ve yıkarken mutlaka hafif hareketler ile saça temas edilmelidir. Saç derisi ve saç teli üzerinde baskı kurmamak gerekir.

Protez Saç Kullanırken Saç Derisi Bakımı Nasıl Olmalı?

Protez saç varken saç derisini temizlemek için mutlaka önerilere uymak gerekir. Her protezin farklı ölçü ve özellikleri vardır. Saç derisinin temiz olduğuna dikkat etmek ve hava aldığına emin olmak gerekir. Saç derisi bakımı aksatılmamalıdır. Hava alması ve temizliği uzun süre engellenen saç derisinde alerji, hassasiyet ve farklı hastalıklar ortaya çıkabilir.

Bu yüzden protez saç kullananlar mutlaka profesyonel bakım da yaptırmalıdır. Şampuan ile yapılan yıkamaların ardından saç derisinin iyice temizlendiğine ve kalıntı kalmadığına emin olunmalıdır. Protez saçta deri temizliği doğru yapıldığında daha verimli kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed