Saç Dökülmesi Tedavisinde Hangi Yöntemler Etkilidir?

Blog geri dön
Saç Dökülmesi Tedavisinde Hangi Yöntemler Etkilidir?
Tarafından gönderildi: ONNA Kategori: Genel Bilgi Etiketler: , , Yorumlar: 3

Saç dökülmesinin etkili tedavisi kişiye özel planlanmalıdır. Saç dökülmesini önlemek için kullanılan farklı yöntemler vardır. Saç dökülmesi kullanılamadığı takdirde kullanılan yöntemler, saç ekimi ve protez saç gibi yöntemler ile değiştirilebilir. Tedavi yöntemleri kullanılmadan önce mutlaka ön muayene yapılması gerekmektedir. Saçın neden döküldüğü bulunmadan tedavi aşamasına geçiş yapmak saça daha çok zarar verebilir. Saç dökülmesi tedavisinde hangi yöntemler etkilidir? Saç dökülmesi tedavi yöntemleri nelerdir? Saç dökülmesi tedavisi doğal yollar ile yapılır mı? Saç dökülmesi ilaç tedavisi ile durdurulur mu? Hepsi yazımızda…

Dolayısıyla saç dökülmesiyle karşılaşan kişilerin öncelikli olarak kendilerini incelemeleri gerekir. Hangi unsurlardan dolayı saç dökülmesiyle karşılaşıldığını bulmak, tedavinin ilk aşamasıdır. Olmak isteyen ve saç dökülmesini durdurmak isteyen kişilerin mutlaka muayene olmaları gerekir. Saç dökülmesinde kullanılan tedavi yöntemleri çok çeşitlidir. Özellikle günümüz teknolojisi kullanarak yapılan tedavilerde kalıcı sonuçlar almak mümkündür. Ancak kişiye özel planlama yapılmadığı takdirde saç dökülmesi tedavisi daha çok zarar verebilir.

Saç Dökülmesi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Saç dökülmesi tedavi yöntemleri arasında farklı unsurlar bulunur. Saç dökülmesi problemi olan kişiler tedavi yöntemlerini kendi sorunlarına göre tercih etmelidir. Hangi tedavi yönteminin kullanılıp kullanılmayacağına karar verme aşamasında ise uzmanlar ile görüşmek önem taşır. Saç dökülmesi için kullanılan tedavi metotları farklı olabilir. Bu metotların farklı olmasını etkileyen en önemli unsur kişilerin saç dökülmesinin sebebidir.

Saç dökülmesi tamamen yaşanmış ve kişiler saç ekimi gibi yöntemleri tercih edecek. Aşamaya gelmiş ise bu durumda iyileştirici yöntemlere odaklanılır. Tedavi öncesinde ve tedavi sonrasında dikkat edilmesi gereken unsurların da iyi öğrenilmesi gerekmektedir. Peki saç dökülmesi tedavisinde hangi yöntemler etkilidir? Saç dökülmesi tedavisinde farklı yöntemler nelerdir? En sık tercih edilenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Protez saç
 • Saç mezoterapisi
 • Saç ekimi
 • PRP
 • İlaç tedavisi

Saç Dökülmesi Tedavisi Doğal Yollar ile Yapılır Mı?

Saç dökülmesinin doğal tedavisi için kullanılan karışımlar olmasına karşın hepsinin etkisinden yararlanmak mümkün değildir. Doğal yöntemler kullanılırken dikkat edilmesi gereken farklı unsurlar vardır. Her doğal yöntem, herkeste ve her saç dökülmesinde işe yaramamaktadır. Dolayısıyla ile saç dökülmesinin sebepleri ve etkenleri bulunduktan sonra doğal yöntemler denenebilir. Doğal yöntemler uygulanmadan önce mutlaka uzmanlara danışılması gerekmektedir.

Kişilerin alerjen reaksiyon veya hassasiyet gösterme ihtimalleri de bulunur. Uzman doktor kontrolünde kullanılmayan tedaviler farklı problemlere neden olabilir. Bu sebep ile de saç derisine sürülecek olan bitkisel çözümler için ön araştırma yapılması önerilir. Saç dökülmesini önleyen doğal tedavi yolları şu şekilde sıralanabilir:

 • Saç derisine masaj yapmak.
 • Saç derisini temiz tutmak.
 • Saç derisine doğal bileşenlerden oluşan şampuan ve bakım kremleri ile bakım yapmak.
 • Alerjen reaksiyona sebep olmayan bitki özlerini tercih etmek.
 • Saça zarar verecek karışımları uygulamamak.

Saç Dökülmesinin Cerrahi Tedavi Metotları Nelerdir?

Saç dökülmesinin cerrahi yöntemleri yüksek teknoloji içeren yöntemlerden oluşmaktadır. Saç dökülmesinin cerrahi yöntemleri işlerin kalibresine bağlı olarak değişmektedir. Kullanılan tedavi yöntemi aslında tek bir unsurdan oluşur. Bu unsur saç ekimi yapılmasıdır. Alanında uzman kişiler tarafından yapılması gereken saç ekiminin birbirinden farklı aşamaları bulunur. Bu aşamalara dikkat edildiği takdirde kişiler saç dökülmesi problemlerini kalıcı olarak çözebilirler.

Saç Dökülmesi Tedavisinde Hangi Yöntemler Etkilidir?

Saç ekimi için kullanılan farklı metotlar vardır. Bu metotlar kullanılan teknolojiye ve yönteme bağlı olarak belirlenir. Saç derisinde iz bırakan ve saç derisinde iz bırakmayan yöntemler olduğu gibi saç ekiminin toplu ya da tek tek yapıldığı yöntemler de vardır. Her yöntem kişiye özel olarak belirlenir. Aynı zamanda bu cerrahi yöntemlerin maliyetleri de değişiklik gösterebilmektedir. Doğru şekilde uygulanan cerrahi yöntemler dökülmenin önüne geçebilir. Saç dökülmesi tedavisi için en sık kullanılan yöntemler FUT, FUE ve DHI olarak bilinir.

Saç Dökülmesi İlaç ile Durdurulur Mu?

Saç dökülmesinde ilaç tedavisi de tercih edilebilmekledir. İlaç tedavisi tercih eden kişilerin uzmanları ile görüşmelere önem taşımaktadır. İlaç tedavisi kullanmadan önce mutlaka kişilerin ön muayene aşamasını tamamlamaları gerekir. Gerekli tetkikler ve testler yapılmadan ilaç tedavisine başlanmamalıdır. Kullanılacak olan ilaçların etki gücü ve aynı zamanda ne için kullanıldıklarını da bilinmesi gerekir. İlaç kullanımında doz önemlidir.

Kişiye uygun ilaçların tercih edilmesi ve doğru yöntemler ile kullanılmaları gerekir. Saç dökülmesi tedavisinde kullanılan ilaçların %100 etki göstereceğine dair herhangi bir kanıt bulunmamaktadır. Saç dökülmesi miktarı azalsa dahi asıl sebep bulunmadan ilaç tedavisinin işe yaraması oldukça zordur. Doğru tedavinin uygulanabilmesi için gerekli tetkiklerin uygulanması gerekir.

Saç Dökülmesi için Yapılan Lazer Tedavisi Nedir?

Saç dökülmesinde lazer tedavisi tercih edilen metotlardan biridir. Saç dökülmesi oranı yüksek olan kişiler bu dökülmeyi durdurabilmek için lazer tedavisi yaptırmayı tercih edebilir. Saç derisine işlenen nazar ışınları ile saç köklerinin yeniden uyarılması ve saçların yeniden uzamaya başlaması hedeflenir. Bazı kişilerde işe yarayan bir yöntem olmasına karşın bazı kişilerde genetik faktörlerden dolayı lazer tedavisinden istenen sonuç alınamamaktadır.

Saç dökülmesiyle karşılaşan kişiler lazer tedavisi kullanarak kendilerini yeniden saç uzatmak için motive edebilirler. Ancak tedavinin işe yarayıp yaramayacağı ve herkes için aynı sonucu verip vermeyeceği de belli değildir. Dolayısı ile kişilerin kendi problemlerini kendi dökülme oranlarına ve bölgelerine bağlı olarak lazer tedavisini tercih etmeleri ve tam teşekküllü sağlık kuruluşlarında lazer tedavisi yaptırmaları tavsiye edilir. Lazer tedavisi uygulanırken, kişilerin uzmanlar tarafından önerilen ipuçlarına dikkat etmesi gerekir. Saç bakımının aksatılmaması ve lazer seanslarının doğru periyotlar ile planlanması önemlidir.

Saç Nakli Saç Dökülmesini Önler Mi?

Saç nakli tedavisi saç dökülmesi tamamen durduktan sonra yapılmaktadır. Saçların büyük oranda seyretmesi ya da tamamen kelliğin ortaya çıkması gibi sebeplerden dolayı saç nakli yapılabilmektedir. Saç nakli yapılması için üst düzey teknolojiye sahip olmak gerekir. Aynı zamanda bu alanda deneyimli olunması da verimi etkilemektedir. Saç dökülmesini önleme yöntemi olarak kullanılacak olan saç naklinde saç dökülmesinin durması beklenir.

Seyrelme yaşandıktan sonra uygulanabilir olan saç nakli işleminde bazı farklı metotlar ile karşılaşılması mümkündür. Örneğin ilaç tedavisi bir ön aşamadır. İlaç tedavisinden alınan verime ve sonuca bağlı olarak kişiler saç nakli için hazır hale gelebilirler. Bunun yanı sıra mezoterapi gibi yöntemler de saç naklinin içerisinde yer almaktadır. Saç nakli saç dökülmesini doğrudan önlemektedir. Dökülen saçların ardından yeniden saç sahibi olmak isteyen kişiler saç naklini tercih edebilir. Bu tedavi yöntemi saç dökülmesini durduran bir tedavi yöntemi değildir.

İlgili İçerik: Saç Nakli Nedir ve Nasıl Yapılır?

Saç Dökülmesi için Saç Protezi Kullanılır Mı?

Saç protezi ve saç dökülmesinin önlenmesi birbiri ile dolaylı iletişimdedir. Saç dökülmesiyle karşılaşan kişiler, geçici çözüm aradıkları takdirde saç protezi yöntemini tercih edebilirler. Saç protezi yönteminin kullanılması geçici bir süreçtir ve herkes bu yöntemi kullanmak zorunda değildir. Saç protezi, profesyonel yerlerde yapıldığı takdirde dışarıdan işlemin yapay olup olmadığı anlaşılmaz.

Günümüzde kullanılan teknolojilerin iyileştirilmesi sebebi ile saç dökülmesi sonrasında uygulanan protezlerde gerçek saçlar tercih edilebilmektedir. İyileştirme yapılmış olması kişilerin karşılaştığı yan etkilerin azalmasını da sağlamıştır. Protez saç kullananlar düzenli olarak bakım yaptırmalı ve saç derilerini temiz tutmalıdır. Protez saç kişiye özel yapılan işlemler arasında bulunur ve bu sebep ile saç dökülmesi tedavisi noktasında başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlar.

Bu gönderiyi paylaş

Comments (3)

 • Semih Cenk cevap

  Çok güzel yazı olmuş. Teşekkürler

  Mayıs 17, 2023 , 9:12 pm
 • mustafa kök cevap

  Hangi durumlarda saç dökülmesi normal kabul edilir?

  Mayıs 21, 2023 , 11:09 am
  • ONNA cevap

   Mevsimsel değişiklikler, hormonal değişiklikler, yaşlanma ve genetik faktörler saç dökülmesine neden olabilir ve normal kabul edilir. Ancak, hızlı veya aşırı saç dökülmesi veya patolojik saç dökülmesi olarak adlandırılan durumlarda, doktora başvurmak önemlidir.

   Mayıs 22, 2023 , 10:35 pm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog geri dön