Saç Dökülmesine Karşı Kullanılan İlaçlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Saç Dökülmesine Karşı Kullanılan İlaçlar
Saç Dökülmesine Karşı Kullanılan İlaçlar
Genel Bilgi
4 Yorum

Saç dökülmesinde kullanılan ilaçların farklı özellikleri vardır. Bazı ilaçlar doğrudan saç dökülme oranını azaltmak için kullanıldığı gibi bazı ilaçlar ise dökülmez sonrası oluşan hasarları gidermek için kullanılır. Bu sebeple de her ilaç aynı amaç için kullanılmaz ve aynı dozda tüketilmemesi gerekir. Saç dökülmesi problemi yaşayan kişiler mutlaka uzman kontrolünde ilaç kullanmalıdır. Saç dökülmesine karşı kullanılan ilaçlar için dermatologlar ve saç uzmanları tarafından önerilenler muayene olunmadan alınmamalıdır.

Herkesin derslere karşı gösterebileceği reaksiyonlar farklı olur. Bazı kişiler sıkı karşılaşılan yan etkilere karşı daha hassas iken, bazı kişiler ise herhangi bir etki görmemektedir. İlaçtan olumlu yanıt almak isteyen kişilerin uzman kontrolü altında doğru doz ve doğru zamanlarda ilacı kullanması gerekir. Bu duruma uymayan kişilerde farklı yan etkiler ortaya çıkabileceği gibi ilaçtan herhangi bir yanıt alamamaları da mümkündür. Saç dökülmesi için ilaç tedavisi tercih den kişilerin mutlaka dermatolog ile görüşmesi gerekir. Saç dökülmesine karşı kullanılan ilaçlar hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için derledik

Saç Dökülmesi için İlaç Kullanılır Mı?

Saç dökülmesi tedavisi için kullanılan ilaçlar da bulunmaktadır. Saç dökülmesi problemiyle karşılaşan kişiler, bu problemi giderebilmek için farklı tedavi metotları deneyebilirler. Çoğunlukla saç dökülmesinin aşamaları vardır ve ilk aşamada olan kişilere ilaç kullanmaları tavsiye edilir. İlaç kullanımı için uygun seviyede olan kişiler ilaç ile saç dökülmesini azaltabilirler. Ancak her ilacın aynı etkiyi göstereceğine dair herhangi bir kesinlik bulunmamaktadır.

Bu sebeple de ilaç tedavisi uygulanan kişilerin mutlaka ilacı kendi özelliklerine bağlı olarak kullanmaları gerekir. Bu özellikler içerisinde yaş, cinsiyet, saç dökülmesi sebebi, saç dökülmesine neden olan farklı hastalıklar gibi unsurlar yer alır. Bütün bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda kişinin gün içerisinde ne kadar ilaç tüketmesi gerektiği, dostluğu zamanı ve diğer ayrıntıları belirlenir. Bu doğrultuda doğru şekilde ilaç kullanımı yapmak olası yan etkilerin önüne geçmek için de hayati önem taşır.

Saç Dökülmesi İlaçları Neden Kullanılır?

Saç dökülmesi ilaçlarının kullanım sebepleri farklı saç dökülme tiplerini durdurmak ve iyileştirmek içindir. Saç dökülmesi tek tipten oluşan bir problem değildir. Bu sebeple de tüm saç türlerine göre ayrım yapılması gerekir. İnceleme yapıldıktan sonra ise ilaç tedavisi aşamasına geçilir. Saç dökülmesi sonrasında karşılaşılan etkilerden birisi de deri de mantarların ortaya çıkmasıdır. Enfeksiyon ortaya çıkması, farklı hastalıkları ve saç dökülmesine hızlandırmaya kadar gidebilen bir süreci içerir.

Dolayısıyla saç dökülmesi problemi olan kişiler ilaç kullanımında öncelikli olarak hangi soruna göre ilaç kullanmaları gerektiğini öğrenmelidir. Doğru teşhis yapıldığı takdirde ilaç kullanımından yüksek verim almak mümkündür. Ancak teşhis yapılmadan ilaç kullanıldığı takdirde sorun iyileşmez aksine daha fazla zarar görebilir. Bu sorunlar ile karşılaşmamak adına teşhisi doğru adımları takip ederek koymak ve bu noktada uzmanlar ile çalışmak gerekir.

saç dökülmesi ilaçları neden kullanılır

İlaç Tedavisi Kullanılan Saç Dökülme Tipleri Nelerdir?

Saç dökülme tipleri ve ilaç tedavisi birbiri ile bağlantılıdır. Saç dökülmesinin tipleri saç dökülmesine sebep olan etkenlere bağlı olarak sınıflara ayrılır. Her etkenin altında farklı bir sebep bulunmaktadır. Genetik faktörler, hastalıklar sebebiyle oluşan saç dökülmesi gibi birbirinden farklı seçenekleriyle karşılaşmak mümkündür. İlaç tedavisi kullanılacak olan saç dökülme tipleri de diğer tedavilere göre. Ayrılmış ilaç tedavisi kullanılan saç dökülme tipleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Alopesi Areata: Bu saç dökülmesini tedavi edebilmek için kullanılan metotlar arasında ilaç tedavisi bulunmaktadır. Bağışıklık sistemine bağlı olarak oluşan saç dökülmesi çoğunlukla alopesi areata olarak sınıflandırılır. Otoimmün hastalıkların iyileştirilmesi için çoğunlukla ilaç takviyesi tercih edilir.
 • Erkek Tipi Saç Dökülmesi: Tıptaki adı ile androgenetik alopesi olarak da bilinen bu saç dökülmesi erkeklere özeldir. Ancak benzer dökülme şekli kadınlarda da ortaya çıkabilir. Erkek tipi saç dökülmesinin sebebine bağlı olarak hormon tedavisi yapılabilir. Hormon tedavisi için tercih edilen yöntem ise genellikle ilaç tedavidir.
 • Telogen Effluvium: Dış etkenlere bağlı olarak oluşan stres, baskı, korku ve bunlara benzer yoğun ve negatif duygular sebebi ile cilt problemleri ortaya çıkar. Deri döküntüsü, kızarıklık, kaşıntı ve psikolojik problemlerin yanı sıra saç dökülmesi ile de karşılaşılır. Bu dökülmeye karşı ilaç tedavisi ön aşama olarak tercih edilebilir.

Saç Dökülmesi için İlaç Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Saç dökülmesi için ilaç kullanırken dikkat edilecekler arasında birçok madde yer alır. İlaç kullanırken dikkat edilecek önemli hususlardan biri ilacın dozudur. Doğru ilacın doğru doz ile kullanılması gerekir. Haftaya dikkat edilmediği müddetçe farklı problemlerle karşılaşılır. Dolayısıyla saç dökülmesi için ilaç kullanan kişilerin uzman kontrolü altında ilaç kullanmaya devam etmeleri gerekmektedir. Saç dökülmesi için ilaç tedavisi uygulanırken dikkat edilecekler şu şekilde sıralanabilir:

 • Uzman Önerisi: Uzmanların sadece ilaç kullanmayı önermesi değil, aynı zamanda ilacı reçete etmesi gerekir. Bu sebeple de uzman önerisi altında yorum yapan ya da ilaç paylaşımı yapan yerleri değil, sadece reçete edilen ilaçların kullanılması gerekmektedir. Muayene olunan yerde yer alan uzmanların önerisi de baz alınabilir.
 • Talimat: Her ilacın farklı bir kullanım talimatı vardır. Bu talimata uymadığı müddetçe saç dökülmesi için kullanılan ilacın etkisinden yararlanmak mümkün olmayacaktır. Ancak talimata uygun olarak hareket edilmesi, ilaçtan alınacak olan verimi yükseltir.
 • Yan Etkiler: İlacı kullanırken yan etkiler ile karşılaşıldığı takdirde ilacın bırakılması gerekir. Her ilacın farklı bir yan etkisi bulunmaktadır. Bu yan etkilerin ortaya çıkıp çıkmayacağı kişiye göre değişiklik gösterir. Dolayısıyla yan etkileriyle karşılaşıldığı noktada ilaç kullanımının bırakılması ve uzman doktorla görüşülmesi önem taşır.

Saç dökülmesi tedavisi sırasında hastalar saçsız bir görüntüden rahatsızlık duyabilmektedir. Tedavi süreci devam ederken saçlı bir görünüm hastanın moralini yükseltebilir ve psikolojik olarak tedaviye olumlu etki gözetilebilir. Bu sebeplerden dolayı günümüzde protez saç uygulaması ve diğer alternatif uygulamalar oldukça sık tercih edilmektedir.

İlaç Kullanımı Saç Dökülmesini Tamamen Durdurur Mu?

Saç dökülmesini durduran ilaç yüzde yüz başarı içermemektedir. Saç dökülmesi için özel olarak hazırlanan ilaçlar vardır. Ancak bu ilaçların hiçbiri saç dökülmesinin %100 oran ile durdurmaz saç dökülmesinin durdurulması beklenen ilaçlardan tam etki ele alabilmek için insanın bütün alışkanlıkların değiştirilmesi gerekir. Örneğin sigara kullanımı devam ederken ilaç tedavisi uygulanması etkiyi azaltacaktır.

Sağlıklı beslenmeye devam edildiği sigara ve alkol gibi alışkanlıklar bırakıldığı takdirde ilacın etkisini almak daha kolay olacaktır. Ancak farklı zararlı maddelere devam ederken ve alışkanlıklarını sürdürürken kullanılan ilacın etkisi azalacağı için tedavi yarım kalabilir dolayısıyla. Saç dökülmesini tamamen durduracak olan ilacı kullanmadan önce mutlaka saç dökülmesinin sebebi bulunmalıdır. Sebep bulunmadan yapılan tedavilerde farklı sonuçlarla karşılaşma oranı daha yüksektir.

Saç Dökülmesi için Kullanılan İlaçların Zararı Var Mı?

Saç dökülmesinde kullanılan ilaçların zararları değişiklik gösterebilir. Her ilacın yan etkisi vardır, bu yan etkiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Karaciğer hasarı
 • Tansiyon hastalıkları
 • Göğüs ve kalp ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Cilt kaşıntısı ya da cilt döküntüsü (kurdeşen)
 • Hızlı kalp atışı
 • Görmede zorluk ve baş dönmesi  

Kullanılan ilaçların yan etkisi ile karşılaşıldığı takdirde bırakılması gerekmektedir. Saç dökülmesi için ilaç tedavisi yapılacak ise seçilecek olan ilaçların doğru kullanılması önem taşır. Çünkü ilaçların saç dökülmesine etkileri olumlu sonuç beklernirken olumsuz durumlar da yaşanabilir. İlaçlar doğru kullanılmadığı takdirde saç dökülmesinin durdurulması daha zor olacaktır. Dolayısı ile uzmanların tavsiyesine uymak, doğru doz ile ilaçları kullanmak gerekir.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

4 Yorum. Yeni Yorum

 • Saç dökülmesi devam ederken de protez saç kullanılabilir mi?

  Yanıtla
  • Saç dökülmesi devam ederken protez saç kullanmak mümkündür. Saç dökülmesi yaşayan kişilerde saçlı bir görünüm için tercih edilen popüler bir uygulamadır. Kişiye özel tasarlanan, estetik bir görünüm sunan, doğal bir görünüm sunan protez saç modellerini günümüzde erkek veya kadın cinsiyet fark etmeksizin yaptırabilmektedir. Doğru bakımlarla ve özenli kullanıldığında saç dökülmesi devam ederken dahi kullanılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

   Yanıtla
 • Saç dökülme karşıtı ilaçların en bilinen yan etkisi nedir?

  Yanıtla
  • Saç dökülme karşıtı ilaçların özellikle bilinen yan etkileri cinsel alanda görülmektedir. Bunlar cinsel istekte azalma, ereksiyon sorunları veya ejakülasyon bozukluğu olarak tabir edilen sperm hacminde azalma gibi yan etkiler görülebilmektedir. İlaç kullanımının bırakılması ile bu yan etkilerin düzelmesi olasıdır. Bu tür ilaçları kullanmadan önce doktorunuzu danışmanız tavsiye edilmektedir.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed