Peruk Kafada Nasıl Durur?

Peruk Kafada Nasıl Durur?
Peruk Kafada Nasıl Durur?
Genel Bilgi
5 Yorum

Peruk kafada nasıl durur? Peruğun kafada duruş şekli ile peruğun stili birbiri ile bağlantılıdır. Peruğun kafada duruşu peruk modeline bağlıdır. Saç rengi saçın uzunluğu ve saçın modeli peruğun nasıl duracağını belirler. Bu unsurlar estetik anlamda bir duruş sağlarken peruğun kafada durma yöntemi ise tokaları ile ilgilidir. Peruğun kafa üzerinde sabit kalabilmesini sağlayan tokalar, ağlar ve teller olabilir. Peruk modeline göre sabit kalmasını sağlayan ana unsur değişiklik gösterebilmektedir.

Çoğunlukla içerisinde yer alan 1 ağ ile başın üzerine yerleştirilir ve kafa üzerinde sabit kalmasını bu ağ sağlar. Peruğun kafada duruş biçimiyle ilgili olan sabitleme sisteminin kalitesi olması önemlidir. Kafada durmasını sağlayan etken bozulur ise bu durumda peruğun kafada durması konforlu olmayacaktır. Tokanın gevşemesi gibi sebeplerden dolayı peruk sabit kalmayarak düşebilir ya da baş üstünde hareket edebilir. Bu sebep ile bakım esnasında tokaya zarar verilmemesi ve tokanın korunması gerekir.

Saçı Olan Kişiler Peruğu Nasıl Takar?

Saçı olan kişilerin peruk takması şapka takmaya benzemektedir. Var olan saçların toplanması ve mümkün ise uzun saçların topuz yapılması gerekir. Peruğun türüne ve boyutuna göre topuz ya dipte ya da saçın tepesinde olabilir. Peruğun ensede mi olacağı yoksa tepe üzerinde mi yapılacağına mevcut saçın miktarına göre karar verilebilir. Var olan saçlar topuz yapıldıktan sonra şapka takıyor gibi peruğun başa geçirilmesi gerekir. Başı aşağıya eğip peruğu geçirmek de bir yöntemdir.

Aynı zamanda baş dik dururken de peruk yine takılabilir. Peruğun takılmasından, ağın ya da var ise torbalarının baş üzerine tam olarak oturduğundan emin olunmalıdır. Saçı olan kişiler peruk takarken 1 kabarıklık oluşmasını istemiyorlar ise saçlarını ikiye bölüp topuz yapmaları da mümkündür. Kişinin sağlıklı ve var olan saçlarının yapısına kabarıklığı, ağına, kalınlığına ve uzunluğuna göre topuzun nerede ve kaç adet olacağı değişiklik gösterebilir. Çoğunlukla peruk takan kişiler 1 adet topuz yapmakta ve topukların üzerine peruğu takmaktadırlar.

Kel Olan Kişiler Peruğu Nasıl Takar?

Kel kişilerin peruk takması oldukça kolaydır. Saçı olan kişilerin peruk takması daha uzun sürebilir ve meşakkat isteyebilir. Ancak kel olan kişiler doğrudan herhangi bir şey ile uğraşmadan peruğu kafalarına kolaylıkla takılabilmektedir. Kel olan kişilerin peruğu takma esnasında kafa derisine dikkat etmesi ve kafa derisinin zarar görmesini engellemeleri gerekir. Bu etapta peruğun kafaya tam oturduğundan ve hareket etmediğinden emin olunmalıdır.

Saçı olan kişilerde saçların peruğun ağına takılıp kopması gibi problemler görülebilmektedir. Kel olanlarda ise kafa derisinin çizilmesi gibi sorunlar ile karşılaşılabilir. Her iki durumda da doğru peruk seçimi ve peruk kalitesi zarar oranını düşürecektir.

Peruk Nasıl Sabit Durur?

Peruğun sabit durması için kullanılan özel yöntemler vardır. Peruğun altında yer alan saç bantları ile peruğun sabit kalması sağlanır. Bu bantlar ve bant çeşitleri peruk türüne göre değişiklik gösterebilir. Sabitleme aşamasında peruk ile protez saç arasında benzerlikler var sanılsa da iki uygulama birbiri ile çok karıştırılmaktadır. Özellikle peruk bazı periyotlarda şakaklarına üzerinde yer alan tokalar varken, bazı periyotlarda ise saç bantları bulunur. Saç bantları olan peruklar kel olan kişiler için daha uygundur. Sabitleme de kullanılan bu yöntemlerin efektif olabilmesi için doğru peruk seçimi önem taşır. Peruğun kalitesi ve kullanılabilirliğinin ne kadar yüksek olduğu da yine kullanım esnasındaki konforu etkilemektedir. Dolayısıyla 1 peruğun sabit kalması isteniyor ise bu durumda peruğun başa doğru yerleştirilmesi de önem kazanır. Doğru yerleştirilen peruklar aynı zamanda yüksek kalite içeriyor ise baş üzerinde hareket etmez. Sabit durmayı sağlayan etkenlerin korunması ve saç bakımı ve yıkanması esnasında bu etkenlerin korunması peruğun sabit kalmasını sağlar.

 

Peruk Sabitleme Bandı Nedir?

Peruk sabitleme bantları peruk türüne göre değişir. Peruğun baş üzerinde sabit kalmasını sağlayan özel saç bantları vardır. Bu bantların türleri ve modelleri ise peruğa ve diğer unsurlara göre değişiklik gösterebilir. Peruğun sabit kalması için kullanılan bu sabitleme bantları iğne şeklinde olabileceği gibi bant biçiminde de olabilmektedir. Peruğun kafada durması için üretilen bu sabitleme bantları, peruk ile satılır.

Çoğunlukla peruk ile sabitlenen bu bantların daha sonra dışarıdan satın alınması da mümkündür. Özellikle uzun süre kullanılan ve zaman içerisinde yıpranan bu bantları değiştirmek için yeni bant alarak bantları iyileştirmek mümkündür. Çoğu kişi tarafından tercih edilen bu yöntem yeni bir peruk almaktan daha ekonomik bir seçenektir.

Peruk İstenildiği Zaman Çıkarılır Mı?

Peruğu çıkarmak istenilen herhangi bir zaman diliminde olabilmektedir. Peruk istenildiği zaman kullanılabilir ve istenildiği zaman çıkarılabilir. Ancak bu süreçte peruğu çıkarırken hassas hareketler ile hareket edilmesi ve peruğa zarar verilmemesi önemlidir. Peruğu çıkarken eğer bant yerine toka var ise öncelikle tokaların açılması gerekir. Sabitleyici ek bantlar kullanılıyor ise her bandın takılma ve çıkarılma yöntemine göre sırası ile işlem yapılmalıdır. Peruğu çıkarırken bantların çözülmesi ve ardından hızlı ve sert hareket etmeden peruğun çıkarılması mümkündür. Peruk eğer bant ya da toka ile değil ağ ile tutturulmuş ise doğrudan ağı tutup şapka çıkarır gibi peruk kafadan çıkarılabilir.

Peruk Kafada Nasıl Durur?

Peruk Kafadan Düşer Mi?

Peruğun düşmesi sanılanın aksine çok zor bir durumdur. Özel sabitleyiciler kullanıldığı için peruk rastgele durumlarda kafadan düşmez. Dış etkenlere bağlı olarak birçok kişi peruğun kafadan düşeceğini düşünmektedir. Özellikle rüzgarlı ve soğuk havalarda peruğun kafadan düşeceğine dair bazı endişeler bulunur. Ağı ya da bantları zarar görmemiş veyahut gevşemiş olan peruklar kafadan düşmez. Bir peruğun baş üzerinde sabit kalması için kullanımı esnasında hassas davranmak gerekir. Bu hassasiyet hem saç bakımı hem de ağ bakımı ile ilgilidir. Peruğun sabit kalmasını sağlayan unsurların korunması ve yıpranmasına izin verilmemesi peruğun kullanım esnasında düşmesini de engelleyecektir.

Peruğun Kayması Nasıl Engellenir?

Peruğun kaymamasını sağlamak için kullanılan yöntemler ile hareket etmek peruğun düşmesini ve kaymasını engeller. Peruk kullanan birçok kişi zaman içerisinde yıpranma ve eskime gibi durumlar sonucunda peruğun sabit kalmaması ile karşılaşır. Bu problemi giderebilmek için peruğun kaymasını engelleyen yöntemleri uygulamak gerekir. Perukların düşmesini ve kaymasını engelleyen bant sistemleri vardır. Bant sistemleri kalitesini ve etkisini koruduğu müddetçe problem ile karşılaşılmaz. Ucuz ve iyi olmayan peruklar tercih edilmediği müddetçe peruğun kayması mümkün değildir. Peruğun bantlarından dolayı oluşan kayma sorunları ise silikon saç bandı alınarak çözülebilir. Peruklar için özel olarak üretilen bu bant modelleri peruğun kaymasını önler.

Peruk Nasıl İyi Durur?

Peruğun iyi durması için kişilerin kendileri için en uygun olan modeli seçmeleri tavsiye edilir. Yüz hatlarına, ten rengine ve yaşa göre en uygun model tercih edildiği takdirde peruk kişide iyi duracaktır. Estetik kaygılar güdülerek alınan peruklarda kişiye özel tasarım yapılması da mümkündür. Hazır peruklar kullanılabileceği gibi kişiler kendilerini daha iyi hissetmek için özel peruk tasarımı isteyebilirler. Peruğun kafada durması ve kaymaması için de özel peruk üretimi yaptırılabilir. Birçok kişinin kullandığı perukların alınmaması hem kayma ve düşme hem de hijyen gibi konular sebebi ile önemlidir.

İlgili İçerik: Peruk Kullanmanın Püf Noktaları

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

5 Yorum. Yeni Yorum

 • Kubilay Erdem avatarı
  Kubilay Erdem
  Eylül 23, 2022 10:08 pm

  Peruklar gerçek saçtan yapılıyor mu?

  Yanıtla
  • Perukların özelliğine göre değişebilmektedir. Bazı peruklar doğal insan saçından bazıları ise tamamen yapay maddeler kullanılarak üretilmektedir. Tercih, kullanım amacı ve bütçenize göre peruklar mevcuttur. Ancak doğal saçtan yapılan peruklar genel olarak en pahalı olan seçenektir.

   Yanıtla
 • Açıklayıcı olmuş teşekkürler

  Yanıtla
 • Saçları dökülen ve aktif tedavi görenler bu süreçte peruk kullanabilir mi? Tedaviye negatif bir etki yaratır mı?

  Yanıtla
  • Peruğun özelliğine göre bu negatif durum değişiklik gösterebilmektedir. Bazı özel peruklar kafa derinizi tam olarak kapatmaz, hava geçişi sağlayabilir. Ancak yine de ekstra olarak terleme yapabilir. Peruk yapay bir maddedir ve tedavi sürecinde kullanılacaksa protez saç yaptırmak daha sağlıklı olabilmektedir. Çünkü protez saç alt tabakası tamamen size özel ölçüler alınarak ve ihtiyacınıza en uygun şekilde yapılmaktadır.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed