Peruk Nasıl Seçilir, Nelere Dikkat Edilmeli?

Peruk Nasıl Seçilir, Nelere Dikkat Edilmeli?
Peruk Nasıl Seçilir, Nelere Dikkat Edilmeli?
Genel Bilgi
6 Yorum

Peruk nasıl seçilir, nelere dikkat edilmeli? Peruk seçimi yapmak için belirli kriterlere göre hareket etmek gerekir. Peruk seçimi yaparken uzun soluklu kullanıma uygun sürdürülebilir modelleri tercih etmek her zaman daha iyidir. Sürdürülebilir modellerin fiyatı çoğunlukla daha yüksek olsa da hem sağlık açısından daha iyi bir seçenek olması hem de uzun süre kullanılabilmesi gibi nedenlerden dolayı tercih edilirler. Peruk seçiminde doğal saçlardan yapılan peruklar ve yapay malzemelerden elde edilen özel peruk çeşitleri bulunur. Her iki grubunda özellikleri birbirine göre değişmektedir. Bu sebep ile de kişiler peruk seçimi yaparken kararsız kalmaktadır. Kimi zaman da protez saç ile peruk birbirine benzetilir Ancak iki uygulamanın tek yanı ortak yanı dış görünüşe estetiklik katmayı amaçlar. Bunun dışında birçok özelliği karşılaştırılırsa birbirinden farklı uygulamalardır. Peruk seçimini etkileyen birçok unsur bulunur ve bu unsurların göz önünde bulundurulması karar vermeyi kolaylaştırır. Peruk seçiminde kullanılan kriterler şu şekilde özetlenebilir:

 • Yüz hatları
 • Ten rengi
 • Ağ bölümü
 • Beden
 • Malzeme
 • Kalite
 • Gerçek saç
 • Sentetik saç
 • Günlük hayata uygunluğu
 • Saçın yapısı
 • Fiyat
 • Yıkanıp yıkanmama durumu
 • Taranıp taranmama durumu
 • Şekillendirilip şekillendirilemeyeceği

Bu unsurlar peruk seçimini etkileyen unsurlardır.

Peruk Seçiminde Yüz Hatları

Yüz hattına göre peruk seçmek birçok kişinin uyguladığı yöntemler arasında bulunur. Kişilerin kendi yüz hatlarına göre uygun olan saçları tercih etmeleri her zaman daha iyidir. Kişiye özel hazırlanan peruklarda da kişinin yüz hattı bir kriter olarak belirlenebilir. Peruk seçimi yaparken yüz hatlarına göre hareket etmek isteyen kişiler yüzlerine en uygun modeli deneyerek bulabilirler. Çevrim içi alışveriş kanallarından peruk alırken deneme yapılamadığı için birçok kişi fiziksel mağazalardan peruk almayı tercih etmektedir. Yüz hattına en uygun modeli seçmek kişilerin peruk kullanmaya alışmalarını da kolaylaştırabilmektedir. Bu sebep ile de birçok kullanıcı peruk seçiminde bir kriter olarak yüz hatlarını ön plana koymaktadır.

Peruk Seçiminde Kalite Kriteri

Peruk kalitesi peruk seçimini kolaylaştıran bir etkendir. Peruk seçimi yaparken birçok kişi öncelikle kaliteye bakmaktadır. Peruk seçimi yapılırken yüksek kalitedeki ürünlerin tercih edilmesi her zaman daha sürdürülebilir sonuçlara sebep olur. Sonuçtan memnun olmak isteyen ve peruğunu uzun süre kullanacak olan kişiler çoğunlukla yüksek kalitede üretilen perukları tercih ederler. Bir peruğun kalitesi ne kadar yüksek ise kullanım süresi de o denli yüksek olmaktadır. Peruk seçimi yapılırken kaliteli olan modellere yönelmek daha sağlıklı bir karardır. Uzmanlar tarafından da koku, yapaylık, sürdürülebilirlik, hijyen ve rahatlık gibi unsurlar göz önünde bulundurulduğunda yüksek kalitede üretilen perukların tercih edilmesi gerektiği söylenir.

Peruk Seçiminde Sentetik Saç Etkisi

Sentetik peruklar peruk seçimini etkileyen bir diğer unsurdur. Satın alınacak olan peruğun kalitesine bağlı olarak seçim yapılması ne kadar önemli ise malzemesine göre seçim yapmak da önemlidir. Peruk seçimi sentetik saçtan yana yapılır ise bu durumda bazı negatif durumlar ile karşılaşılabilir. Sentetik saçtan üretilen perukların günümüzde daha sık kullanılmaya başlanmasının bazı temel nedenleri bulunuyor. Bu nedenlerden en önemlisi sentetik saç üretimi esnasında kullanılan teknik ve teknolojinin gelişmiş olması. Her ne kadar teknoloji ilerlemiş ve daha kaliteli sentetik peruklar üretilmeye başlamış olsa da sentetik perukların kullanım süresi gibi unsurlar dezavantaj yaratıyor. Bu sebep ile de peruk seçimi yapan birçok kişi yapay saçlar yerine doğal saçlardan elde edilen perukları tercih ediyor.

Peruk Seçiminde Doğal Saç Kullanımı

Doğal saçtan yapılan peruk çoğu zaman daha çok avantaj sağlamaktadır. Doğal saçtan üretilen perukların daha rahat bir kullanım imkanı sunması ve sürdürülebilir bir seçenek olması gibi etkenler peruk seçimindeki tarafsızlığı ortadan kaldırıyor. Peruk seçimi yaparken sentetik saç mı yoksa doğal saç mı diye ikilemde kalan birçok kişi maliyet, kullanım süresi ve bunlara benzer kriterlerden yola çıkarak karar veriyor. Peruk seçimi yapan kişilerin tercihlerini doğal saçtan yana kullanması ise şaşırtıcı olmuyor. Doğal saçtan yapılan perukların genel özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Saça şekil verilebilir.
 • Saç boyanabilir.
 • Saç uzun süre kullanılabilir.
 • Sentetik saç tellerinden yapılan peruklara göre daha pahalıdır.
 • Ergonomik bir alan sağlar.
 • Daha sağlıklıdır.
 • Yapay kokmaz.
 • Doğal bir görünüm sunar.

Bu sebeplerden dolayı peruk seçimi yapan birçok kişi sentetik saçlardan yapılan peruklar yerine doğal perukları tercih ederler.

İlgili İçerik: Saç Protezi Bir Peruk Mudur?

Peruk Nasıl Seçilir, Nelere Dikkat Edilmeli?

Günlük Hayatta Kullanıma Göre Peruk Seçimi

Peruğun günlük hayatta kullanılması gibi bir durum söz konusu ise bu durumda peruğun yüksek kaliteli üründen yapılmış olması gerekir. Kullanma sıklığı fazla olan peruklarda farklı kriterler de göz önünde bulundurulmalıdır. Bu kriterler şu şekilde sıralanabilir:

 • Dayanıklılık
 • Koku oluşumu
 • Terletme
 • Erime
 • Doğal görünüm
 • Alerjik reaksiyon gösterip göstermeme

Gibi durumlar göz önünde tutularak günlük hayatta aktif olarak kullanılacak peruğa karar vermek gerekir. Ayrıca peruğun kişinin yüz hatlarına, vücut rengine ve istediği saç modeline göre yapılmış olması da önemli bir kriterdir. Peruk kullanan kişi eğer peruk kullandığının anlaşılmasını istemiyor ise bu durumda doğal seçenekleri değerlendirmelidir. Gün içerisinde uzun saatler ile her gün kullanılacak olan peruklarda terletme, koku ve kaşıntı gibi yan etkiler ile karşılaşılabilir. Yüksek kaliteden elde edilen perukların tercih edilmesi bu noktada önem kazanmaktadır.

Cinsiyete Göre Peruk Seçimi

Cinsiyete göre peruk almak bir kriter olarak belirlenebilir. Kadınlar ve erkekler için üretilen benzer peruklar olsa da saçın kısalığı ve modeli gibi unsurlar göz önünde bulundurulduğunda farklı modeller ile karşılaşılmaktadır. Cinsiyete göre peruk seçimi yapıldığında çoğu peruğun temel özelliği, kalitesi, dokusu ve doğallığı benzerlik gösterir. Burada ayrım yapılan tek nokta saçın tarzıdır. Kadınlar için hazırlanan peruklar genellikle toplumsal normlar ve toplumsal cinsiyet atamaları ile elde edilen bilgilerden yola çıkılarak satışa sunulur.

Daha uzun saçlardan oluşan peruklar kadınlara; daha kısa saçlardan oluşan peruklar ise erkeklere ayrılmış durumdadır. Ancak herkes kendi tarzı, beğenisi, isteği ve ihtiyacına göre peruk seçimi yapabilmektedir. İsteyenler cinsiyetlerine göre seçim yaparken isteyenler ise cinsiyet normlarını kaldırarak sadece beğenilerine göre peruk seçimi yapabilmektedir.

Peruk Seçimi Yaparken Fiyata Göre Karar Vermek

Peruk fiyatına göre seçim yapmak çoğu zaman aldatıcı olabilmektedir. Peruk alan kişiler daha ucuz ya da daha pahalı ürünlere yönelmek yerine öncelikle ürünün kalitesini incelemelidir. Daha ucuz olan modellerin kalitesiz olması ya da daha yüksek fiyatlı olan ürünlerin yüksek kalite içermesi yanlış bir düşünce biçimi olabilmektedir. Bu sebep ile de peruk alırken farklı unsurları ve farklı kriterleri belirlemek ve bu kriterler doğrultusunda birden fazla peruk seçmek önerilen bir yöntemdir. Birden fazla peruk seçildikten sonra ise kişiler kendi bütçelerine göre en uygun olanı tercih edebilir.

İlgili İçerik: Protez Saç ve Peruk Arasındaki Farklar

Bu noktada hem kalite hem de diğer kriterler korunmuş hem de kişiler bütçelerine en uygun olan modeli sadece ucuz olduğu için almamış olurlar. Aynı durum pahalı olan peruklar için de geçerlidir. Periyotların pahalı olması çoğu zaman kalitesinden değil, farklı sebeplerden dolayı da olabilmektedir. Dolayısıyla peruk seçiminde fiyata endeksli hareket etmek, kişinin yanlış karar almasına ve aldığı karardan memnun olmamasına sebep olabilir. Peruk seçimi yaparken daha adil bir yol izlenmesi ve fiyatın yanı sıra kalite odaklı hareket edilmesi önerilir.

Onnahair Protez Saç, protez saç, Saç Protezi - Onnahair

6 Yorum. Yeni Yorum

 • Buğçe Yıldırım avatarı
  Buğçe Yıldırım
  Eylül 20, 2022 11:08 pm

  Peruk kafa derisine hava aldırmıyor diye biliyorum. Zararlı sayılmaz mı?

  Yanıtla
  • Evet, peruk kullanmanın en önde gelen dezavantajlarından biri budur. Ancak bunu her peruk için söylemek de doğru olmaz. Kimi özel yapılan peruklarda gözenekli bir alt tabaka ile sunulabilir.

   Yanıtla
 • İrem Nur Caka avatarı
  İrem Nur Caka
  Eylül 24, 2022 8:00 pm

  Düz kalıp peruklar tercih edilmesi sakıncalı mıdır? İlla ki özel peruk mu yaptırılmalı?

  Yanıtla
  • İhtiyacınıza en uygun olanı tercih etmelisiniz. Kimilerine düz hazır peruklar tam uyum sağlamakta ve hoş gözükmekte iken bazıları için durum tam tersidir. Düz kalıp peruklar genellikle dışarıdan bakılınca fark edilebilmektedir. Bu durumdan rahatsız olanlar için alternatif ve daha iyi bir çözüm olarak protez saç yaptırılması önerilmektedir.

   Yanıtla
 • Çağatay İnce avatarı
  Çağatay İnce
  Eylül 30, 2022 4:01 pm

  Protezler ile peruklara arasındaki temel fark nedir? Hangisi daha çok tercih ediliyor?

  Yanıtla
  • Protez saç ile peruk arasında temel farklardan bahsetmek gerekirse bunlar: kalıcılık, malzeme, estetik ve fiyat unsurlarıdır. Protez saçlar daha kalıcıdır, kişiye özel hazırlanır ve uzun süreli kullanım hedeflenir. Malzeme açısından ise peruk yapımında daha çok yapay saç kullanılmakta aksi taktirde fiyatı giderek artmaktadır. Bu sebeple birçok kişi peruk yaptırmak yerine bu adımda protez saçı tercih etmektedir.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed