Protez Saç Yapım Aşamaları Nelerdir, Kimlere Uygulanabilir?

Blog geri dön
protez saç yapım aşamaları nelerdir?
Tarafından gönderildi: ONNA Kategori: Genel Bilgi Yorumlar: 5

Protez saç herhangi bir tıbbi operasyon gerektirmeden saçın kel bölgelerine uygulanan bir saç çeşididir. Peruğa göre çok daha estetik bir yapıya sahiptir. Hatta son teknolojiye göre kişiye özel de tasarlanmaktadır. Ama her şey gibi bu saçında bir kullanım kriteri bulunmaktadır.

Protez Saç Yapım Aşamaları Nelerdir? Protez Saç Kimlere Uygulanabilir?

Herhangi bir nedenden dolayı saç dökülmesine maruz kalan 12 yaşından büyük kadın veya erkek fark etmeksizin herkes saç protezi kullanabilmektedir.  Uygulanma aşamaları ise;

 • Ölçeklendirme

Protez saç için en önemli aşama ölçeklendirme aşamasıdır çünkü bu aşamada saç olmayan bölgeler tespit edilerek ona göre boyut belirlenir. Üstelik bu aşamada kişinin yüz ve kafa yapısı da dikkate alınarak simetrik bir kalıp alınır. Bu aşama başarıyla tamamlandıktan sonra diğer aşamalara geçilir ve süreç çok daha hızlı ilerlemeye başlar.

 • Yerleştirme

Kişiye en uygun saç rengi veya kendi saç renginin aynısı boyandıktan sonra yerleştirme işlemi de yapılarak işlem tamamlanmış olur. Bu aşamada protezi tam yerine oturtmak oldukça önemlidir çünkü yanlış yapıştırma sonucu protez, doğal saçın üzerine gelerek kel kısmın açıkta kalmasına neden olur. Bu da verilen emeğin ziyan olması demektir. Bu aşama başarıyla tamamlandıktan sonra son aşamaya geçilir.

 • Tasarım

Hazırlanan ve uygun bir şekilde yapıştırılan protez kişinin yüz şekline göre kesilerek biçimlendirilir. Bu aşamadan sonra kişi 1-4 yıl arası saç protezi macerasına başlar. Protez saçlar kullanım ömrünü doldurduktan sonra bu aşamalar tekrar eder.


Protez Saç Kullanım Süresi Ne Kadardır?

Özellikle bahseymemiz gereken saç protezinin kullanım süresini etkileyen iki etken bulunmaktadır. Birisi protezin hazırlandığı malzeme diğeri ise kişinin kullanım şeklidir. Doğal görünümlü ince saç protezleri kişi ne kadar özenli kullanırsa kullansın maksimum 1 yıl kullanılabilir. Sonrasında bozulmaya uğrayarak işlevini ve estetiğini kaybeder. Kalın ve sıkı düğüm atılan protezlerin kullanım süresi ise kişi özen gösterdiğinde 3-4 yıl arasındadır. Kalitesiz kullanımda saçlar 1 seneyi bile bulamayabilir. O yüzden malzemeyle beraber kullanım şekli de süre konusunda oldukça önem arz etmektedir.

Saç Protezinin Ömrü Nasıl Uzatılır?

 • Periyodik bakımları aksatmamalısınız. İnsanlar genelde ilk zamanlar çok hevesli olup aksatmadan bakım yaparlar fakat sonradan sıkılıp önemsememeye başlarlar. Bu da saçların ömrünü azaltır.
 • Saç protezi için tasarlanan ürünler kullanmanızı tavsiye ederiz. Normal saç formuna çok benzese de aynı muameleyi görmemeliler.
 • Geniş dişli ve yumuşak taraklar kullanmalısınız.

Bu adımlara uyguladığınız taktirde proteziniz olduğunu unutacak kadar uzun süre kullanabilirsiniz.

protez saç aşamaları

Bu gönderiyi paylaş

Comments (5)

 • Eren Can cevap

  Protez saç için saç uzmanları neye göre protezi hazırlar?

  Ağustos 5, 2022 , 4:33 pm
  • ONNA cevap

   Protez saç uzmanları saç protezinizi hazırlarken:

   • Kişinin kafa yapısına, saç eksikliğine ve bölgesel olarak saçlı saçsız yerleri tespit ederek ölçüm alır.
   • Kişinin saçı varsa mevcut saç yapısına göre saç analizi yapar.
   • Oluştulacak protez saç modelinde uyum için doğal saç yanında sentetik saçta kullanılıp kullanılmayacağı kararlaştırılır.
   • Kişinin saç tarzına uyumlu bir model belirlenir.
   • Diğer saçlar ile uyumlu olması için üretilecek saç protezinin rengi belirlenir.
   Ağustos 5, 2022 , 5:00 pm
 • Kürşad Aydın cevap

  Protez saçım başımdayken kaşınırsa ne yapmalıyım? Sert kaşımak protez saça zarar verir mi öyle bir durumda?

  Kasım 16, 2022 , 11:35 pm
  • ONNA cevap

   Parmak uçlarınızı kullanarak yavaş ve hassas hareketler ile saç diplerinize ve alt tabakaya zarar vermeden kaşımalısınız. Kaşırken sert bir cisim kullanmak protezinize zarar verebilir, bu sebeple oval hareketler ile nazikçe kaşımalısınız.

   Kasım 16, 2022 , 11:42 pm
 • hakan cevap

  teşekkürler aydınlatma için

  Ocak 18, 2023 , 3:59 pm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog geri dön